Pracodawca przed podjęciem decyzji o rozwiązaniu stosunku pracy z pracownikiem powinien najpierw sprawdzić czy dany pracownik nie jest objęty ochroną przed zwolnieniem i jaki zakres ochrony obowiązuje w jego przypadku. W których sytuacjach pracodawca nie może zwolnić pracownika?
Jeżeli pracodawca ogłosi upadłość firmy lub będzie ona w likwidacji, to ochrona przed wypowiedzeniem umowy o pracę w trakcie choroby nie obowiązuje.
Związek w celu określenia liczby działaczy może przyjąć metodę polegającą:
W skład kadry kierowniczej wchodzą:
Ochrona działacza związkowego przed zwolnieniem dotyczy następujących zwolnień:
Organizacja związkowa na wydanie zgody lub na jej odmowę ma określony czas, który wynosi odpowiednio:
Z tzw. urlopu rodzicielskiego może skorzystać:
W okresie ochrony pracodawcy nie wolno:
Pracodawca może rozwiązać umowę o pracę z pracownikiem, jeżeli:
Likwidacja zakładu pracy ma miejsce wtedy, kiedy np. przy postępowaniu restrukturyzacyjnym będzie zawarty układ likwidacyjny mający na celu zaspokojenie wierzycieli przez likwidację majątku firmowego. W przypadku likwidacji firmy lub ogłoszenia jej upadłości pracodawca nie musi informować o tym na piśmie zakładowych organizacji związkowych działających w zakładzie pracy.
PRZYKŁAD 1
Pracownik skończył 40 lat. Został zatrudniony w spółce z o. o. jako kaskader. Posiada 15-letnie doświadczenie w tego rodzaju pracy. Doświadczenie jak i umiejętności kaskaderskie nabył wcześniej, jeszcze przed zatrudnieniem w spółce. Pracodawca nosi się z zamiarem rozwiązania z nim umowy o pracę za wypowiedzeniem. Z racji wykonywanego zawodu związanego z działalnością artystyczną pracownik ma prawo przejść na emeryturę już w wieku 45 lat. W związku z tym obecnie jest w wieku przedemerytalnym. Czy w tej sytuacji pracodawca ma prawo wręczyć mu wypowiedzenie z pracy?
W tym przypadku pracownik objęty jest ochroną przed zwolnieniem i pracodawca nie ma prawa przekazać mu oświadczenia o rozwiązaniu umowy o pracę za wypowiedzeniem. Należy zaznaczyć, że pracownik będzie posiadał ochronę tylko wtedy, kiedy jego okres zatrudnienia będzie odpowiedni do uzyskania przez niego prawa do emerytury po osiągnięciu wieku emerytalnego.
PRZYKŁAD 2
Kobieta została zatrudniona w spółce z o. o. z dniem 1 kwietnia 2021 roku na umowę o pracę na okres próbny trwający do dnia 30 kwietnia 2021 roku W międzyczasie, 15 kwietnia pracownica dowiedziała się, że jest w ciąży. Kobieta nie sprawdziła się w pracy i pracodawca postanowił wcześniej rozwiązać z nią umowę o pracę. W związku z tym 20 kwietnia 2021 roku wręczył jej oświadczenie o rozwiązaniu umowy o pracę za wypowiedzeniem. W tym przypadku umowa o pracę będzie mogła zostać rozwiązana z upływem okresu wypowiedzenia. Bez znaczenia jest fakt, że kobieta jest w ciąży i poinformowała o tym pracodawcę, umowa i tak zostanie wypowiedziana, ponieważ została zawarta na okres krótszy niż 1 miesiąc.
Na skróty
Wypowiedzenie umowy o pracę podczas choroby pracownika
Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa pracy pracodawca nie może rozwiązać stosunku pracy z pracownikiem przebywającym na zwolnieniu lekarskim. Jednocześnie musi mieć świadomość, że okres ochrony pracownika przed zwolnieniem może trwać tylko przez określony, ograniczony okres czasu, po którym może rozwiązać z nim umowę o pracę bez wypowiedzenia. Okres ten wynosi odpowiednio:- dla pracownika zatrudnionego przez okres krótszy niż 6 miesięcy – umowa może zostać rozwiązana bez wypowiedzenia po 3 miesiącach choroby
- dla pracownika zatrudnionego przez okres dłuższy niż 6 miesięcy lub w przypadku zachorowania na chorobę zawodową bądź na chorobę będącą skutkiem wypadku przy pracy – umowa może zostać rozwiązana bez wypowiedzenia po wyczerpaniu okresu zasiłkowego trwającego 182 dni lub 270 dni w przypadku zachorowania na gruźlicę i pobierania świadczenia rehabilitacyjnego przez okres pierwszych 3 miesięcy chorobowego.
Jeżeli pracodawca ogłosi upadłość firmy lub będzie ona w likwidacji, to ochrona przed wypowiedzeniem umowy o pracę w trakcie choroby nie obowiązuje.
Pracownik na urlopie, a ochrona przed zwolnieniem
Pracodawca nie może rozwiązać umowy o pracę za wypowiedzeniem z pracownikiem, który:- przebywa na urlopie wypoczynkowym, urlopie na żądanie, urlopie szkoleniowym, urlopie bezpłatnym wykorzystywanym w innym celu niż praca u innego pracodawcy na podstawie porozumienia z obecnym zakładem pracy
- jest nieobecny w pracy z powodu innej przyczyny niż te wymienione powyżej, która to nieobecność jest usprawiedliwiona, jak przykładowo: sprawowanie opieki nad małoletnim dzieckiem, sprawowanie opieki nad innym członkiem rodziny wymagającym całodobowej opieki pracownika, czy z powodu odosobnienia w związku z zachorowaniem na chorobę zakaźną.
- pracownik przebywa na urlopie lub na innej usprawiedliwionej nieobecności, a pracodawca ogłasza upadłość lub firma jest w likwidacji
- pracownik przebywa na urlopie trwającym dłużej niż 3 miesiące w trakcie, których pracodawca przeprowadza zwolnienia grupowe
- nieobecność pracownika w zakładzie pracy jest usprawiedliwiona, ale upłynął już okres, po którym pracodawca ma prawo do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia i przeprowadza w tym czasie zwolnienia grupowe
- urlop pracownika jest dłuższy niż 3 miesiące i pracodawca przeprowadza w zakładzie pracy zwolnienia indywidualne o ile zakładowa organizacja związkowa reprezentująca pracownika nie zgłosi sprzeciwu.
Pracownik działający w związkach zawodowych, a ochrona przed zwolnieniem
Niektórzy pracownicy działają prężnie w związkach zawodowych. Zgodnie z obowiązującymi przepisami wybrani członkowie związków zawodowych są chronieni przed rozwiązaniem z nimi umów o pracę. Należą do nich:- członkowie organizacji związkowej wskazani przez związek w uchwale zarządu
- osoby wykonujące pracę zarobkową będące członkami organizacji związkowej i takie, które mogą reprezentować organizację w przypadku kontaktów z pracodawcą.
Ilu działaczy zawodowych może podlegać ochronie?
Jeżeli związek zawodowy jest organizacją zawodową mającą charakter reprezentatywny, to decyzję o liczbie członków organizacji związkowej, którzy mają zostać objęci ochroną przed zwolnieniem podejmuje związek zawodowy.Związek w celu określenia liczby działaczy może przyjąć metodę polegającą:
- na wskazaniu liczby chronionych działaczy związkowych, która nie powinna być większa niż liczba osób, które u danego pracodawcy są zatrudnione na stanowiskach kierowniczych (kadra kierownicza)
- na wskazaniu liczby chronionych działaczy związkowych w stosunku do liczby członków organizacji związkowej.
W skład kadry kierowniczej wchodzą:
- osoby kierujące zakładem pracy oraz ich zastępcy
- osoby wchodzące w skład kolegialnego organu zarządzającego zakładem pracy, przykładowo zarządu
- inne osoby wyznaczone do wykonywania za pracodawcę czynności związanych z zakresem prawa pracy, jak przykładowo pracownicy działu HR.
- 2 chronionych działaczy - organizacja zrzesza do 20 członków
- 2 chronionych działaczy + po 1 osobie na każde rozpoczęte 20 członków - organizacja zrzesza powyżej 20 członków
- 10 członków organizacji – organizacja zrzesza od 21 do 50 członków
- 20 członków organizacji – organizacja zrzesza od 51 do 150 członków
- 30 członków organizacji – organizacja zrzesza od 151 do 300 członków
- 40 członków organizacji – organizacja zrzesza od 301 do 500 członków
- 50 członków organizacji – organizacja zrzesza powyżej 500 członków.
Jaka to jest reprezentatywna organizacja związkowa?
W zakładzie pracy reprezentatywną organizacją związkową jest:- jednostka organizacyjna bądź część ponad zakładowej organizacji związkowej, która jest reprezentatywna zgodnie z ustawą o Radzie Dialogu Społecznego i zrzesza przynajmniej 8% osób wykonujących pracę zarobkową w zakładzie pracy
- organizacja, która zrzesza przynajmniej 15% osób wykonujących pracę zarobkową w zakładzie pracy.
Zakres i czas trwania ochrony działacza związkowego
Działacz związkowy objęty jest ochroną przed zwolnieniem przez cały czas określony w uchwale zarządu organizacji i dodatkowo przez okres jaki odpowiada połowie czasu wskazanego w uchwale zarządu organizacji. Jednak maksymalnie może to być okres 1 roku. W sytuacji, kiedy przedsiębiorca ogłosi upadłość lub zakład pracy zostanie zlikwidowany, to działacz związkowy nie podlega ochronie przed zwolnieniem.Ochrona działacza związkowego przed zwolnieniem dotyczy następujących zwolnień:
- wypowiedzenia umowy o pracę
- jednostronnej zmiany warunków zatrudnienia, które nie są korzystne dla pracownika w postaci wypowiedzenia warunków pracy lub płacy pracownika
- rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia.
Organizacja związkowa na wydanie zgody lub na jej odmowę ma określony czas, który wynosi odpowiednio:
- 14 dni liczone od dnia, w którym pracodawca zawiadomi organizację, że chce wypowiedzieć umowę lub warunki umowy danego działacza związkowego
- 7 dni liczone od dnia, w którym pracodawca zawiadomi organizację, że ma zamiar rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia.
Ciężarna pracownica, a ochrona przed zwolnieniem
Pracownica będąca w ciąży objęta jest ochroną przed:- wypowiedzeniem umowy o pracę
- rozwiązaniem umowy o pracę
- wypowiedzeniem warunków pracy i płacy.
- zachodzą przyczyny pozwalające pracodawcy na rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownicy, czyli zwolnienie dyscyplinarne, a organizacja związkowa działająca w zakładzie pracy wyraziła zgodę na jej zwolnienie
- pracownica została zatrudniona na podstawie umowy o pracę zawartej na okres próbny, nieprzekraczający miesiąca.
Urlopy rodzicielskie, a ochrona pracownika przed zwolnieniem
Urlop rodzicielskiZ tzw. urlopu rodzicielskiego może skorzystać:
- zatrudniona matka dziecka
- zatrudniony ojciec dziecka
- zatrudniony inny członek rodziny, jak przykładowo matka pracownicy lub matka zatrudnionego pracownika ojca
- z urlopu macierzyńskiego
- z urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego
- z urlopu rodzicielskiego
- z urlopu ojcowskiego.
- zakazie wypowiadania umowy o pracę
- zakazie wypowiadania warunków pracy i płacy
- zakazie rozwiązywania umowy o pracę bez wypowiedzenia, chyba że organizacja związkowa reprezentująca pracownika wyrazi zgodę na rozwiązanie umowy z pracownikiem.
Urlop wychowawczy i obniżenie wymiaru czasu pracy
Pracownik ma prawo do urlopu wychowawczego. Aby z niego skorzystać musi złożyć wniosek o jego udzielenie. Ochrona przed zwolnieniem będzie obowiązywała przez cały okres przebywania na urlopie. Pracownik może też zawnioskować o obniżenie wymiaru czasu pracy, przykładowo z pełnego etatu na ¾ lub 1/2 etatu. W tym przypadku ochrona będzie obowiązywała jedynie przez 1 rok.W okresie ochrony pracodawcy nie wolno:
- wypowiedzieć umowy o pracę zawartej z pracownikiem
- wypowiedzieć warunków pracy lub płacy pracownika
- rozwiązać umowy o pracę bez wypowiedzenia.
Pracodawca może rozwiązać umowę o pracę z pracownikiem, jeżeli:
- zakład pracy zostanie zlikwidowany lub zostanie ogłoszona upadłość
- umowa o pracę z pracownikiem bez wypowiedzenia zostaje rozwiązana z winy pracownika, tzw. zwolnienie dyscyplinarne.
Pracownik w wieku przedemerytalnym, a ochrona przed zwolnieniem
Grupą pracowników objętych ochroną przed zwolnieniem są pracownicy będący w wieku przedemerytalnym, czyli:- kobieta, która skończyła 56 lat
- mężczyzna, który skończył 61 lat.
- rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia (z winy pracownika), tzw. zwolnienie dyscyplinarne
- rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia i bez winy pracownika.
- normalny, inaczej powszechny, kiedy:
- kobieta ma ukończone 60 lat
- mężczyzna ma ukończone 65 lat
- obniżony – przysługuje tylko określonym grupom zawodowym pracowników, jak np. górnikom.
Likwidacja zakładu pracy lub jego upadłość, a ochrona pracowników przed zwolnieniem
Jeżeli firma ogłosi upadłość, to ochrona pracowników przed wypowiedzeniem lub rozwiązaniem umowy o pracę może zostać zmieniona, a nawet zupełnie zniesiona. Dzień, w którym sąd wyda postanowienie o ogłoszeniu upadłości jest dniem ogłoszenia upadłości przez firmę. W sytuacji uchylenia postanowienia o upadłości przez sąd drugiej instancji i rozpoznaniu ponownie sprawy, upadłość firmy zostaje ogłoszona po raz kolejny. Wtedy za datę ogłoszenia upadłości uznaje się datę wydania pierwszego postanowienia. Ma to znaczenie dla ustalenia czasu trwania i zniesienia ochrony.Likwidacja zakładu pracy ma miejsce wtedy, kiedy np. przy postępowaniu restrukturyzacyjnym będzie zawarty układ likwidacyjny mający na celu zaspokojenie wierzycieli przez likwidację majątku firmowego. W przypadku likwidacji firmy lub ogłoszenia jej upadłości pracodawca nie musi informować o tym na piśmie zakładowych organizacji związkowych działających w zakładzie pracy.
PRZYKŁAD 1
Pracownik skończył 40 lat. Został zatrudniony w spółce z o. o. jako kaskader. Posiada 15-letnie doświadczenie w tego rodzaju pracy. Doświadczenie jak i umiejętności kaskaderskie nabył wcześniej, jeszcze przed zatrudnieniem w spółce. Pracodawca nosi się z zamiarem rozwiązania z nim umowy o pracę za wypowiedzeniem. Z racji wykonywanego zawodu związanego z działalnością artystyczną pracownik ma prawo przejść na emeryturę już w wieku 45 lat. W związku z tym obecnie jest w wieku przedemerytalnym. Czy w tej sytuacji pracodawca ma prawo wręczyć mu wypowiedzenie z pracy?
W tym przypadku pracownik objęty jest ochroną przed zwolnieniem i pracodawca nie ma prawa przekazać mu oświadczenia o rozwiązaniu umowy o pracę za wypowiedzeniem. Należy zaznaczyć, że pracownik będzie posiadał ochronę tylko wtedy, kiedy jego okres zatrudnienia będzie odpowiedni do uzyskania przez niego prawa do emerytury po osiągnięciu wieku emerytalnego.
PRZYKŁAD 2
Kobieta została zatrudniona w spółce z o. o. z dniem 1 kwietnia 2021 roku na umowę o pracę na okres próbny trwający do dnia 30 kwietnia 2021 roku W międzyczasie, 15 kwietnia pracownica dowiedziała się, że jest w ciąży. Kobieta nie sprawdziła się w pracy i pracodawca postanowił wcześniej rozwiązać z nią umowę o pracę. W związku z tym 20 kwietnia 2021 roku wręczył jej oświadczenie o rozwiązaniu umowy o pracę za wypowiedzeniem. W tym przypadku umowa o pracę będzie mogła zostać rozwiązana z upływem okresu wypowiedzenia. Bez znaczenia jest fakt, że kobieta jest w ciąży i poinformowała o tym pracodawcę, umowa i tak zostanie wypowiedziana, ponieważ została zawarta na okres krótszy niż 1 miesiąc.
Data publikacji: 2024-05-15, autor: FakturaXL