-
Faktura VAT
- Rachunek
- Faktura Proforma
- Paragon
- Wezwanie do zapłaty
- Faktura zaliczkowa
- Faktura marża
- Faktura korygująca
- Zamówienie
- Faktura WDT
- KP dowód wpłaty
- Faktura eksportowa
- Dowód dostawy
- Eksport Usług
- Dowód wewnętrzny
- Faktura MP (metoda kasowa)
- Nota korygująca
- Nota odsetkowa
- Nota uznaniowa
- Nota obciążeniowa
- KW dowód wypłaty
- Eksport Usług VAT-UE 28b
- Faktura WNT
- WZ - Wydanie Zewnętrzne
- PZ - Przyjęcie Zewnętrzne
- + 28 innych
Program do wystawiania faktur zaliczkowych online
Faktura zaliczkowa
Bez ukrytych opłat i zobowiązań
🔸 FAKTURA ZALICZKOWA DEFINICJA
Zaliczką określamy ułamek kwoty, która zostaje wypłacona sprzedającemu w celu zabezpieczenia się, wystawiana jest z reguły przy zamówieniach opielających na dużą sumę. Kwota ta wpłacana jest na poczet towarów bądź usług, które mają zostać dostarczone, wykonane w przyszłości. Zaliczka jest wliczana w cenę towaru lub usługi po jej wykonaniu. Sprzedaż powinno się zakończyć wystawieniem faktury końcowej, która jest pomniejszana o wartość faktury zaliczkowej lub wielu faktur zaliczkowych.
🔸 CO ZAWIERA FAKTURA ZALICZKOWA?
Ustawa o VAT artykuł 106f ściśle określa wszystkie informacje, które muszą zostać zawarte w trakcie sporządzania faktury zaliczkowej. Są to między innymi; data jej wystawienia oraz numer identyfikujący fakturę, zawarte muszą być informacje o stronach biorących udział w transakcji, a więc imiona i nazwiska bądź nazwa firmy podatnika i nabywcy towarów bądź usług wraz z jego adresem zamieszkania. Nie można pominąć adresów prowadzonych działalności zarówno sprzedającego jak i nabywcy oraz numery dzięki którym możliwa będzie identyfikacja podatkowa. Uwzględniona musi zostać data wykonania usługi lub data określająca zakończenie dostawy towarów bądź wykonania usług oraz jeśli data otrzymania została określona i jest inna niż data wystawienia faktury. Niezbędna jest kwota otrzymanej zapłaty, kwota odprowadzonego podatku. Na koniec dane, które dotyczą umowy bądź zamówienia, a więc nazwę (rodzaj) towaru bądź usługi, cenę jednostkową netto, ilość towarów lub usług, które zostały zamówione wraz z ich wartością netto, stawki podatku wraz z obliczoną kwotą podatku, jak również zsumowana wartość umowy bądź zamówienia z uwzględnieniem kwoty podatku.
🔸 FAKTURA ZALICZKOWA KSIĘGOWANIE
Należy przede wszystkim pamiętać, że zaliczka nie jest przychodem dla przedsiębiorstwa, a więc nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Co za tym idzie, nie jest ona uwzględniana w księdze przychodów i rozchodów. Moment wydania towaru bądź wykonania usługi jest podstawą do naliczenia podatku dochodowego, nastąpi to nie później jak w dniu w którym faktura została wystawiona albo należność została uregulowana. Faktura zaliczkowa widnieje tylko w rejestrze sprzedaży VAT.
🔸 KIEDY WYSTAWIĆ FAKTURĘ ZALICZKOWĄ?
Faktura zaliczkowa nie może być wystawiona później niż do 15 dnia miesiąca, który następuje po miesiącu w którym otrzymano ułamek bądź całość należności od nabywcy usług lub towarów. Z kolei faktura ta nie może być wystawiona prędzej niż 30 dni przed otrzymaniem płatności. Niemożliwe jest jednak, aby przewidzieć uregulowanie należności, stąd zdecydowanie lepszym wyjściem z sytuacji jest wystawienie faktury zaliczkowej po wpłynięciu płatności.
🔸 WZÓR FAKTURY ZALICZKOWEJ
Poniżej zamieszczamy przykładowy wzór faktury zaliczkowej. Jest to szablon Podstawowy do wypełnienia i wydruku powyżej.
rys. Faktura Zaliczkowa, wzór podstawowy z programu FakturaXL