Obowiązek wystawienia faktury – art. 106b. 1. ustawy o VAT
Art. 106b.1. ustawy o VATTransakcja sprzedaży może być wykazana za pomocą różnych dokumentów w zależności od tego kim jest odbiorca. Rozróżnia się dwa rodzaje odbiorców:Podatnik jest obowiązany wystawić fakturę dokumentującą:
1) sprzedaż, a także dostawę towarów i świadczenie usług, o których mowa w art. 106a pkt 2, dokonywane przez niego na rzecz innego podatnika podatku, podatku od wartości dodanej lub podatku o podobnym charakterze lub na rzecz osoby prawnej niebędącej podatnikiem;
2) sprzedaż wysyłkową z terytorium kraju i sprzedaż wysyłkową na terytorium kraju na rzecz podmiotu innego niż wskazany w pkt 1;
3) wewnątrzwspólnotową dostawę towarów na rzecz podmiotu innego niż wskazany w pkt 1;
4) otrzymanie przez niego całości lub części zapłaty przed dokonaniem czynności, o których mowa w pkt 1 i 2, z wyjątkiem przypadku, gdy zapłata dotyczy wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów lub czynności, dla których obowiązek podatkowy powstaje zgodnie z art. 19a ust. 5 pkt 4.
- osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej oraz rolnicy ryczałtowi – dokumentowanie za pomocą paragonu fiskalnego
- podmioty prowadzące działalność (przedsiębiorcy) – dokumentowanie za pomocą faktury VAT.
Faktura powinna też być wystawiona w sytuacji, kiedy żądanie jej sporządzenia zgłosi podmiot nieprowadzący działalności gospodarczej, który w chwili nabycia towaru/usługi otrzymał paragon fiskalny.
Obowiązujące terminy dotyczące wystawiania faktur
Zgodnie z przepisami podatnik ma obowiązek wystawić fakturę najpóźniej do 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym została dokonana dostawa towarów lub miało miejsce świadczenie usług bądź podatnik otrzymał całość lub część zapłaty na poczet przyszłej dostawy towarów lub wykonania usługi. W sytuacji, kiedy podatnik otrzymał zaliczkę w tym samym miesiącu, w którym została wykonana usługa lub został mu dostarczony towar, to nie ma obowiązku wystawiania faktury zaliczkowej, a później faktury końcowej. Wystarczy, jeżeli sporządzi jedną fakturę w wyżej wymienionym terminie, czyli do 15 dnia następnego miesiąca.Jeżeli faktura zostaje wystawiona do wcześniejszego paragonu na podstawie żądania klienta to w takiej sytuacji przedsiębiorca może ją sporządzić w terminie:
- do 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym doszło do sprzedaży, ale tylko wtedy, kiedy zgłoszenie żądania nastąpiło do końca danego miesiąca
- nie później niż 15 dnia od zgłoszenia żądania, jeżeli zgłoszenie nastąpiło w miesiącach następujących po miesiącu sprzedaży.
Usługi budowlane – termin na wystawienie faktury
Nie wszystkie faktury wystawiane są w wyżej wymienionych terminach. Od zasady ogólnej występuje kilka szczególnych przypadków, które pozwalają sporządzić dokumenty w innym czasie. Jak wskazuje art. 106i ust. 3 ustawy o VAT faktury mogą być wystawiane również w następujących datach:- do 30 dnia licząc od dnia wykonania usługi – usługi budowlane lub usługi budowlano-montażowe
- do 60 dnia licząc od dnia wydania towarów – dostawa książek (PKWiU ex 58.11.1), nie dotyczy map i ulotek oraz czasopism, gazet, magazynów drukowanych (PKWiU ex 58.13.1 i PKWiU ex 58.14.1)
- do 90 dnia licząc od dnia wykonania czynności polegających na drukowaniu książek (PKWiU ex 58.11.1) – nie dotyczy map i ulotek, magazynów, czasopism i gazet (PKWiU ex 58.13.1 i PKWiU ex 58.14.1) z wyjątkiem usług, do których stosuje się art. 28b, stanowiących import usług
- z upływem terminu płatności – dostawy energii elektrycznej, cieplnej bądź chłodniczej oraz gazu przewodowego, świadczenia usług najmu, dzierżawy, leasingu, świadczenie usług telekomunikacyjnych, świadczenie stałej obsługi prawnej i biurowej, dystrybucji energii cieplnej, chłodniczej, elektrycznej oraz gazu przewodowego, świadczenie usług dotyczących ochrony osób oraz usług ochrony, dozoru i przechowywania mienia oraz usług wymienionych w poz. 24-37, 50 i 51 załącznika nr 3 do ustawy.
PRZYKŁAD 1
Pani Halina prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą. Zajmuje się sprzedażą telefonów komórkowych. W marcu 2022 roku sprzedała 300 sztuk telefonów do jednej z firm. Kiedy powinna wystawić fakturę dokumentującą tę sprzedaż?
Odpowiedź:
Jeżeli pani Halina dokonała sprzedaży w marcu, to fakturę dokumentującą sprzedaż powinna wystawić najpóźniej do 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym została dokonana sprzedaż, czyli do 15 kwietnia.
PRZYKŁAD 2
Przedsiębiorca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą. 11 marca 2022 roku w ramach prowadzonej działalności podjął się wykonania usługi malowania pomieszczeń produkcyjnych innego przedsiębiorstwa. Kiedy przedsiębiorca powinien wystawić fakturę dokumentującą daną usługę?
Odpowiedź:
Przedsiębiorca powinien wystawić fakturę dokumentującą usługę malowania w ciągu 30 dni licząc od dnia wykonania usługi, czyli najpóźniej do dnia 10 kwietnia 2022 roku. Fakturę na usługi budowlane i budowlano – montażowe wystawia się w terminie do 30 dnia licząc od dnia wykonania usługi.
Zmiany w przepisach dotyczące stosowania odwrotnego obciążenia
W listopadzie 2019 roku zaczęły obowiązywać zmiany w przepisach związane ze stosowaniem odwrotnego obciążenia w kraju. Zostały one zastąpione przez mechanizm podzielonej płatności split payment. Zmiana ta nie ma jednak wpływu na termin wystawiania faktur w usługach budowlanych.Podsumowanie
W przypadku wykonywania usług budowlanych obowiązuje szczególny termin na wystawienie faktury dokumentującej to zdarzenie. Faktury na usługi budowlane sporządza się do 30 dnia licząc od dnia wykonania usługi.
Data publikacji: 2023-03-10, autor: FakturaXL