Od 1 stycznia 2012 roku możliwa jest rejestracja podmiotów gospodarczych za pośrednictwem systemu S24 stworzonym przez Ministerstwo Sprawiedliwości i funkcjonującym zgodnie z przepisami zawartymi w Kodeksie spółek handlowych. system S24 rejestracja spolki

System S24

to platforma teleinformatyczna, która umożliwia szybkie i sprawne założenie firmy przez Internet bez konieczności wychodzenia z domu. Za pomocą S24 przedsiębiorca może zaktualizować swoje dane, czy złożyć wniosek o przyjęcie dokumentów do Repozytorium Dokumentów Finansowych (RDF). Proces rejestracyjny odbywa się w oparciu o dostępne na platformie wzory dokumentów i wniosków. W przypadku braku jakiegoś wzoru w bazie można wczytać i wykorzystać dokumenty zewnętrzne. Cała procedura rejestracyjna trwa jedynie 24 godziny

Lista podmiotów, które mogą zarejestrować się przez system S24


Korzystanie z platformy S24 – krok po kroku

Na początku należy dokonać rejestracji i założyć bezpłatne konto użytkownika. Założenie firmy lub wykonanie innych czynności za pośrednictwem platformy jest możliwe już chwilę po dokonanej rejestracji. W celu zarejestrowania spółki w systemie S24 należy wykonać następujące czynności: w zakładce „Moje Przedsiębiorstwa” należy przycisnąć przycisk „Dodaj Przedsiębiorstwo” i w dalszej kolejności postępować zgodnie z podanymi wskazówkami. 
Platforma S24 posiada mechanizm walidacji, co oznacza, że jeżeli jakieś obowiązkowe pole nie zostanie wypełnione to system nie pozwoli przejść dalej, co daje gwarancję, że wszystkie wymagane informacje zostaną podane. 

Opłaty w systemie S24

Korzystanie z platformy jest darmowe. Jedyny koszt to ten wynikający z rejestracji spółki (opłata sądowa i za ogłoszenie w MSiG – Monitor Sądowy i Gospodarczy). Jednak jest to kwota sporo niższa w porównaniu z tradycyjną rejestracją. 

Podpisywanie dokumentów 

Dokumenty w formie elektronicznej dostępne na platformie S24 wymagają podpisu za pomocą Profilu Zaufanego ePUAP lub kwalifikowanego podpisu elektronicznego. Osoby, które nie dysponują żadną z wymienionych form mogą skorzystać z prostego i szybkiego sposobu założenia Profilu Zaufanego za pośrednictwem jednego z banków, jak np.: PKO BP, Bank Millennium, Bank Pekao, czy mBank.

Kiedy warto skorzystać z systemu S24?

Platforma S24 to bardzo dobre rozwiązanie w przypadku osób, które chcą szybko zarejestrować firmę. Sąd na podstawie prawidłowo złożonego wniosku wolnego od błędów może dokonać rejestracji nawet w terminie 24 godzin. Rejestracja przebiega więc szybko i wygodnie bez straty czasu. 

Zakładanie spółki z S24 – wady

Jedną z poważniejszych wad S24 są gotowe wzory dokumentów. Dla przedsiębiorców oznacza to, że przy rejestracji spółki, np.: spółki z o. o. nie mogą za bardzo zmienić treści umowy. Przy standardowej działalności nie musi to być problemem, ale jeżeli firma będzie prowadziła działalność bardziej odbiegającą od przyjętych norm i w umowie będą musiały znaleźć się nietypowe zapisy, to lepszym rozwiązaniem wydaje się być podpisanie umowy u notariusza. 

Podczas rejestracji podmiotu należy wypełnić nie tylko wniosek, ale również kilka załączników. Niestety na platformie nie wszystkie wzory są dostępne. Wniosek wysłany bez kompletu wymaganych załączników zostanie przez sąd odesłany, a firma nie zostanie zarejestrowana. Cały proces trzeba będzie rozpocząć na nowo. Brakujące, a wymagane prawem załączniki można znaleźć w Internecie, wypełnić i dołączyć do pozostałych składanych za pomocą systemu S24.


Data publikacji: 2020-12-22, autor: FakturaXL

ZADAJ PYTANIE DO ARTYKUŁU