Ministerstwo Finansów ma nowy pomysł dotyczący programu informatycznego, który pozwoli przedsiębiorcom wystawiać i otrzymywać elektroniczne faktury ustrukturyzowane. Podatnicy, którzy skorzystają z możliwości wystawiania i przesyłania faktur przez Krajowy System e-Faktur (KSeF) mogą liczyć na dodatkowe korzyści podatkowe. krajowy system e-faktur

Krajowy System e-Faktur – od kiedy?

Prace nad nowym projektem mają rozpocząć się w I kwartale 2021 roku. Podatnicy będą mogli skorzystać z nowego rozwiązania już pod koniec 2021 roku. Początkowo decyzja o przystąpieniu do programu ma być dobrowolna. Jeżeli pomysł się sprawdzi będzie to główne miejsce wymiany e-faktur w Polsce.

Krajowy System e-Faktur – więcej informacji

Krajowy System e-Faktur będzie ogólnopolskim programem informatycznym, dzięki któremu przedsiębiorca będzie mógł wystawiać i przesyłać faktury ustrukturyzowane. Podobne rozwiązanie na bazie tzw. PEF (platforma elektronicznego fakturowania służąca do wymiany faktur ustrukturyzowanych w obrocie z instytucjami budżetowymi) zostało już wprowadzone na próbę.

Oprócz wymienionych funkcji (wystawianie, przesyłanie i otrzymywanie faktur ustrukturyzowanych) Krajowy System e-Faktur będzie również posiadał funkcję przechowywania, oznaczania numerem identyfikującym przydzielonym przez system oraz weryfikowania zgodności z określonym i udostępnionym przez ministra wzorem faktury. Z pomocą systemu możliwa będzie również analiza i kontrola danych z faktur ustrukturyzowanych oraz wysyłanie komunikatów odnoszących się do wystawienia, odrzucenia lub braku możliwości wystawienia faktury.

Korzyści dla przedsiębiorcy

Przedsiębiorca będzie mógł sam zdecydować czy chce przystąpić do Krajowego Systemu e-Faktur. Rząd przygotował bonusy dla chętnych, które mają zachęcić przedsiębiorców do skorzystania z systemu e-Faktur, takie jak: 
  • zwolnienie z obowiązku przechowywania faktur i ich archiwizowania (czynności te będą należały do KSeF)
  • krótszy czas oczekiwania na zwrot podatku z 60 do 45 dni
  • bezpieczeństwo interpretacyjne, czyli taki sam format faktury elektronicznej dla wszystkich. Nabywca nie będzie mógł powiedzieć, że nie otrzymał faktury. Będzie ona przesyłana od razu w czasie rzeczywistym
  • większa automatyzacja podczas fakturowania i księgowania, co znacznie skróci czas na formalności związane z rozliczeniami i zmniejszy podatność na błędy przy wystawianiu dokumentów.

Korzyści dla organu podatkowego

Urząd skarbowy dzięki wprowadzeniu funkcjonalności nowej platformy zyska na bieżąco informacje o dokonywanych przez podatników transakcjach zakupu/sprzedaży. Dzięki temu kontrole będą bardziej proste i będą odbywały się w krótszym czasie. W konsekwencji dojdzie do uszczelnienia podatku VAT i tym samym zwiększą się dochody budżetu państwa.

Krajowy System e-Faktur, a faktury papierowe

Faktury ustrukturyzowane jeszcze przez długi czas będą jedną z opcji jaką podatnik będzie miał do wyboru. Wynika z tego, że faktury papierowe tak szybko nie znikną, chociaż zapewne z roku na rok ich ilość będzie się zmniejszała.

E-faktura, a plik JPK_V7

Jeżeli Krajowy System e-Faktur sprawdzi się w okresie pilotażowym i będzie mógł być wprowadzony do obrotu obowiązkowo, to w takiej sytuacji być może, że będzie mógł zastąpić plik JPK_V7. W przyszłości może być tak, że KSeF będzie działał podobnie jak obecnie Twój e-pit. Jednak na razie na początku podatnicy muszą zaznajomić się z nowymi rozwiązaniami, a na dalsze funkcjonalności przyjdzie czas później.


Data publikacji: 2020-12-16, autor: FakturaXL

ZADAJ PYTANIE DO ARTYKUŁU