Mały podatnik – kim jest?
Status małego podatnika od towarów i usług mogą uzyskać następujący podatnicy:- u których wartość sprzedaży (wraz z kwotą podatku) nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym wyrażonej w złotych kwoty odpowiadającej równowartości 2 000 000 euro (w 2024 r. to 9 218 000 zł),
- prowadzący przedsiębiorstwo maklerskie, zarządzający funduszami inwestycyjnymi, zarządzający alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi, będący agentem, zleceniobiorcą lub inną osobą świadczącą usługi o podobnym charakterze, z wyjątkiem komisu – jeżeli kwota prowizji lub innych postaci wynagrodzenia za wykonane usługi (wraz z kwotą podatku) nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym wyrażonej w złotych kwoty odpowiadającej równowartości 45 000 euro (w 2024 r. to 207 000 zł).
Kto może rozliczać VAT w sposób kwartalny?
Jednym z obowiązków czynnych podatników VAT jest składanie w urzędzie skarbowym deklaracji podatkowych za okres miesięczny w terminie do 25 dnia miesiąca, który następuje po każdym następnym miesiącu.
Dla porównania mali podatnicy rozliczający się na zasadach zgodnych z metodą kasową dostarczają do urzędu skarbowego deklaracje podatkowe za okresy kwartalne w terminie do 25 dnia miesiąca, który następuje po każdym następnym kwartale.
Art. 99 ust. 3 ustawy o VAT wskazuje, że wybrani podatnicy mają możliwość, aby po wcześniejszym pisemnym zawiadomieniu przekazanym do naczelnika urzędu skarbowego, najpóźniej do 25 dnia drugiego miesiąca kwartału, za który będzie po raz pierwszy dostarczona kwartalna deklaracja podatkowa, dostarczać deklaracje kwartalne (plik JPK_V7K), co dotyczy małych podatników, którzy nie zdecydowali się na metodę kasową oraz podatników, których dotyczy opodatkowanie CIT ryczałtem od dochodów spółek, gdy wartość sprzedaży u tych podatników nie jest większa we wcześniejszym roku podatkowym od wyrażonej w złotówkach kwoty 4 000 000 euro.
Art. 99 ust. 3a ustawy o VAT wyznacza podmioty, dla których deklaracje VAT za okresy kwartalne nie są dostępne.
Deklaracje kwartalne nie są dedykowane dla następujących podatników:- podatników zarejestrowanych jako podatnicy VAT czynni w okresie ostatnich dwunastu miesięcy,
- podatników, którzy w danym kwartale lub w poprzedzających go 4 kwartałach dokonali dostawy towarów, o których mowa w załączniku nr 15 do ustawy o VAT, chyba że łączna wartość tych dostaw bez kwoty podatku nie przekroczyła, w żadnym miesiącu z tych okresów kwoty 50 000 zł,
- podatników, którzy w danym kwartale dokonali importu towarów na zasadach określonych w 33a ust. 1 ustawy o VAT (czyli rozliczanego z zastosowaniem tzw. procedury uproszczonej w ramach deklaracji VAT),
- podatników, którzy wbrew obowiązkowi, o którym mowa w 19a ustawy – Prawo przedsiębiorców, nie zapewnili możliwości dokonywania zapłaty przy użyciu instrumentu płatniczego w rozumieniu ustawy o usługach płatniczych, w każdym miejscu, w którym działalność gospodarcza jest faktycznie wykonywana, a w szczególności w lokalu, poza lokalem przedsiębiorstwa lub w pojeździe wykorzystywanym do świadczenia usług transportu pasażerskiego.
Kwartalne deklaracje VAT nie są dedykowane dla podatników, jeżeli w danym kwartale albo poprzedzających go 4 kwartałach wykonali dostawę towarów wyznaczonych w załączniku nr 15 do ustawy o VAT. Jedynym wyjątkiem jest sytuacja, gdy zsumowana wartość dostaw bez kwoty podatku nie jest większa w żadnym miesiącu z tych okresów od wartości 50 000 zł (art. 99 ust. 3a pkt 2 ustawy o VAT).
Przepis odnosi się do podatników, którzy dokonują dostaw towarów wyznaczonych w załączniku nr 15 do ustawy o VAT. Usługi budowlane nie podlegają wyłączeniom w rozliczaniu VAT za okresy kwartalne.
Data publikacji: 2024-05-22, autor: FakturaXL