Samochody na wynajem
Podatnik, który chce mieć prawo do pełnego odliczenia VAT od wydatków poniesionych na pojazd osobowy użytkowany w działalności gospodarczej, to powinien zgłosić samochód do urzędu skarbowego na druku VAT-26 i dodatkowo powinien prowadzić dla niego tzw. kilometrówkę, czyli ewidencję przebiegu pojazdu. Jednocześnie przedsiębiorca nie może korzystać z tego samochodu prywatnie.W niektórych okolicznościach może zostać zwolniony z wymienionych obowiązków. Przykładem jest sytuacja, kiedy samochód został zakupiony z myślą o wynajmie, a przedsiębiorca prowadzi działalność, której przedmiotem jest wynajem aut. Mówi o tym art. 86a ust. 5 ustawy o podatku od towarów i usług. Zgodnie z tym przepisem ewidencji przebiegu pojazdu nie stosuje się w przypadku pojazdów przeznaczonych wyłącznie do:
- odsprzedaży
- sprzedaży (pojazdy wytworzone przez podatnika)
- oddania w odpłatne używanie na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze
Samochody na wynajem – wątpliwości przedsiębiorców
Obowiązujące przepisy jasno określają, że w przypadku samochodów przeznaczonych na wynajem przedsiębiorcy nie muszą prowadzić kilometrówki, ani zgłaszać samochodu do urzędu skarbowego. Jednak niektórzy podatnicy mają w tym zakresie pewne wątpliwości i co jakiś czas niektórzy z nich występują o wydanie interpretacji indywidualnych. Organy podatkowe odpowiadają i potwierdzają powyższe. Za przykład może posłużyć przypadek podatnika prowadzącego działalność gospodarczą polegającą na wynajmie i sprzedaży pojazdów. Przedsiębiorca złożył wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej. Chodziło o uzyskanie informacji, czy jeśli samochód przeznaczony na wynajem będzie użytkowany pomiędzy okresami wynajmu, a będzie to ściśle związane z wynajmem, to czy w takiej sytuacji podatnik powinien prowadzić kilometrówkę i powinien zgłosić pojazd do US na druku VAT-26. Wątpliwości podatnika dotyczyły czynności wykonywanych pomiędzy okresami wynajmu, takich jak:- dowóz wynajmowanego samochodu do klienta, a po zakończeniu wynajmu dostarczenie go z powrotem do siedziby firmy
- wyjazdy w związku z utrzymaniem i eksploatacją samochodów, jak: skorzystanie z myjni, stacji benzynowej, stacji kontroli pojazdów.
użycie wyrazu „wyłącznie” w ww. art. 86a ust. 5 ustawy wskazuje, że zwolnienie z obowiązku prowadzenia ewidencji, o której mowa w art. 86a ust. 4, nie obejmuje sytuacji, gdy pojazdy są wykorzystywane - choćby przejściowo - do innych celów (np. jazda próbna, użytek służbowy podatnika, dojazd do klienta itp.). Zatem w odniesieniu do pojazdu, który np. jest przeznaczony do oddania w odpłatny najem, ale przed jego dokonaniem jest wykorzystywany przez podatnika jako pojazd do innych celów służbowych, nie może być zastosowane zwolnienie z obowiązku prowadzenia ewidencji. W celu pełnego odliczenia podatku naliczonego od wydatków związanych z takim pojazdem, ewidencja przebiegu dla tego pojazdu (jeśli jest on obiektywnie wykorzystywany wyłącznie w działalności gospodarczej) musi być prowadzona i (...) musi ona potwierdzać brak użytku prywatnego danego pojazdu.
Podsumowanie
Jeżeli samochód osobowy przeznaczony jest tylko na wynajem, to w takiej sytuacji podatnik nie ma obowiązku prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu. Inaczej jest w przypadku, kiedy przedsiębiorca przeznacza samochód osobowy do celów innych niż najem.Chcąc skorzystać z pełnego odliczenia podatku VAT naliczonego, który wynika z faktur dokumentujących wydatki związane z danym autem musi:
- ustalić zasady używania samochodu, czego potwierdzeniem ma być prowadzona ewidencja przebiegu pojazdu (nie ma możliwości używania pojazdu w celach prywatnych)
- zgłosić samochód do urzędu skarbowego na druku VAT-26.
Data publikacji: 2022-07-28, autor: FakturaXL