Przedsiębiorcy, którzy chcą cały czas powiększać swój majątek, a przy tym chcą mieć jak najmniej kontaktów z urzędami mogą skorzystać z atrakcyjnej propozycji prowadzenia firmy w Estonii.
Minimalny kapitał zakładowy jaki jest wymagany do jej założenia wynosi 40 000 koron estońskich, czyli 2 550 euro. Spółka może posiadać jednego lub kilku udziałowców, którzy mogą mieć dowolne obywatelstwo oraz miejsce zamieszkania. Wymagany jest zarząd, w którego skład będzie wchodził jeden lub kilku członków, przy czym członek zarządu nie musi być udziałowcem. Może nim być osoba fizyczna posiadająca zdolność do czynności prawnych. Odpowiedzialność zarządu za działania spółki jest ograniczona. Majątek osobisty udziałowca jest bezpieczny, ponieważ nie ponosi on osobistej odpowiedzialności za zobowiązania spółki.
Estonia wchodzi w skład krajów Unii Europejskiej i znajduje się w strefie Euro, dlatego spółka zarejestrowana na jej terytorium nie powinna mieć między innymi trudności w pozyskaniu kapitału od prywatnych inwestorów.
Założenie i prowadzenie firmy w Estonii jest niezwykle proste. System podatkowy nie jest skomplikowany. Obowiązujące prawo jest zrozumiałe. Wszystkie akty prawne można przeczytać po angielsku. Podobnie wszelkie informacje i opinie urzędowe można uzyskać w języku angielskim, ponieważ w Estonii obowiązują dwa języki urzędowe: angielski i estoński.
W Estonii (zupełnie inaczej niż w Polsce) od dochodów pozostających na koncie spółki lub reinwestowanych, spółka nie musi odprowadzać podatku dochodowego. Jeżeli więc inwestor założy spółkę w Estonii i cały czas będzie pomnażał zgromadzony majątek, to może obracać posiadanym kapitałem przez długi okres czasu, nawet 10 lat oraz więcej i nie zapłacić podatku od osiągniętych dochodów.
Na skróty
Firma w Estonii jako spółka OÜ
Spółka OÜ jest estońskim odpowiednikiem polskiej spółki z o. o. lub brytyjskiej spółki LTD.Minimalny kapitał zakładowy jaki jest wymagany do jej założenia wynosi 40 000 koron estońskich, czyli 2 550 euro. Spółka może posiadać jednego lub kilku udziałowców, którzy mogą mieć dowolne obywatelstwo oraz miejsce zamieszkania. Wymagany jest zarząd, w którego skład będzie wchodził jeden lub kilku członków, przy czym członek zarządu nie musi być udziałowcem. Może nim być osoba fizyczna posiadająca zdolność do czynności prawnych. Odpowiedzialność zarządu za działania spółki jest ograniczona. Majątek osobisty udziałowca jest bezpieczny, ponieważ nie ponosi on osobistej odpowiedzialności za zobowiązania spółki.
Estonia wchodzi w skład krajów Unii Europejskiej i znajduje się w strefie Euro, dlatego spółka zarejestrowana na jej terytorium nie powinna mieć między innymi trudności w pozyskaniu kapitału od prywatnych inwestorów.
E-rezydencja w Estonii
jest systemem pozwalającym na założenie firmy i dostęp do estońskiego systemu prawno-podatkowego z całego świata. Stworzono go w celu ułatwienia funkcjonowania freelancerom oraz osobom wędrującym, które wymieniają się informacjami i porozumiewają się z innymi za pomocą telefonu komórkowego i Internetu bez ruszania się z miejsca, tzw. cyfrowym nomadom.Założenie i prowadzenie firmy w Estonii jest niezwykle proste. System podatkowy nie jest skomplikowany. Obowiązujące prawo jest zrozumiałe. Wszystkie akty prawne można przeczytać po angielsku. Podobnie wszelkie informacje i opinie urzędowe można uzyskać w języku angielskim, ponieważ w Estonii obowiązują dwa języki urzędowe: angielski i estoński.
Estoński system podatkowy
Podatek od osób prawnych (CIT) wynosi w Estonii 20%. Obowiązek jego zapłaty występuje w momencie wypłaty dywidendy. Wypłata na konto polskiego rezydenta podatkowego opodatkowana jest łącznie w wysokości 35,2% (20% - podatek CIT w Estonii oraz 19% od pomniejszonej kwoty - podatek od dywidendy w Polsce).W Estonii (zupełnie inaczej niż w Polsce) od dochodów pozostających na koncie spółki lub reinwestowanych, spółka nie musi odprowadzać podatku dochodowego. Jeżeli więc inwestor założy spółkę w Estonii i cały czas będzie pomnażał zgromadzony majątek, to może obracać posiadanym kapitałem przez długi okres czasu, nawet 10 lat oraz więcej i nie zapłacić podatku od osiągniętych dochodów.
Firma w Estonii – wypłata
Dochody z działalności spółki założonej w Estonii można wypłacić na kilka sposobów.- wypłata dywidendy – polski rezydent musi zapłacić 35,2% podatku
- wypłata tzw. pensji dyrektorskiej – zarząd może wypłacać sobie wynagrodzenie, ale jego opodatkowanie jest dość spore. Niezależnie od miejsca zamieszkania dyrektorów spółki estońskiej, to przy wypłacie pensji dyrektorskiej muszą oni zapłacić podatek dochodowy od osób fizycznych w wysokości 20% oraz tzw. podatek społeczny (Social Tax) w wysokości 33%. Pensja dyrektorska jest dla spółki kosztem uzyskania przychodu
- przeniesienie części dochodu wypłacanego ze spółki estońskiej do innej firmy, np.: brytyjskiej LTD, a następnie przelanie ich na rachunek osoby fizycznej, nawet w formie pensji dyrektorskiej. Takie działanie możliwe jest w przypadku kiedy druga spółka prowadzi inną działalność niż firma w Estonii. Taka transakcja jest wtedy uzasadniona ekonomicznie.
Założenie spółki w Estonii
Spółkę w Estonii można założyć na dwa sposoby:- Pierwszy sposób
wymaga uzyskania e-rezydencji w Estonii i odebrania nadanej karty e-rezydencja z Ambasady Estonii w Warszawie. Nie trzeba planować wyjazdu do Estonii. - Drugi sposób
polega na zarejestrowaniu lub przejęciu już istniejącej spółki. Rozwiązanie wymaga wyjazdu do Estonii. Wszystkie potrzebne dokumenty należy sporządzić i podpisać u notariusza. Wszystkie formalności można załatwić w terminie ok. od 4 do 6 tygodni.
Koszt założenia spółki w Estonii
Firma w Estonii Rejestracja firmy zdalnie | Firma w Estonii Indywidualna umowa spółki |
600 Euro | 1 800 Euro |
|
|
Spółka w Estonii – kto powinien rozważyć jej założenie?
Prowadzenie firmy w formie spółki w Estonii powinny przede wszystkim rozważyć osoby zajmujące się doradztwem, tradingiem, programiści oraz wszyscy inni przedsiębiorcy, którzy do prowadzenia firmy nie potrzebują stałej, stacjonarnej placówki na terenie Polski. Jest to też dobre rozwiązanie dla przedsiębiorców planujących reinwestycję osiąganych dochodów w dalszy rozwój firmy.
Data publikacji: 2021-07-07, autor: FakturaXL