Niedawno zakończyły się konsultacje, które dotyczyły terminu wprowadzenia i funkcjonowania obowiązkowego KSeF. Po ich zakończeniu oraz po przeprowadzeniu audytu zleconego przez Ministra Finansów w związku z błędami wykrytymi w systemie, 26 kwietnia 2024 roku odbyła się konferencja prasowa, podczas której Minister Finansów podał nową datę wprowadzenia obowiązku fakturowania w KSeF. Przypuszczalnie system zostanie wprowadzony w życie dopiero w 2026 roku. Kolejne przesunięcie daty wiąże się przede wszystkim z negatywną oceną rozwiązań jakie zamierzało wprowadzić Ministerstwo Finansów.
Nowe daty obowiązywania KSeF zostały ustalone na:
W okresie przejściowym przedsiębiorcy otrzymają:
Dodatkowo zgodnie z przepisami przejściowymi nie będzie można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów faktur bez numeru NIP, które zostały wystawione poza systemem KSeF.
Na skróty
Czym jest Krajowy System e-Faktur (KSeF)?
KSeF został wprowadzony przez Ministerstwo Finansów. Jest ogólnopolskim programem informatycznym przeznaczonym do stosowania przez przedsiębiorców do wystawiania, otrzymywania i przechowywania w nim faktur elektronicznych ustrukturyzowanych. Obecnie system ma charakter dobrowolny. Przedsiębiorcy, którzy zdecydują się wystawiać i przesyłać dokumenty za pośrednictwem KSeF mogą liczyć na dodatkowe korzyści podatkowe. Krajowy System e-Faktur został uruchomiony 1 stycznia 2022 roku. Pozwala przesyłać faktury w czasie rzeczywistym.KSeF po nowemu – proponowane zmiany
Najbardziej istotną zmianą jest przesunięcie terminu wprowadzenia obowiązkowego KSeF w życie.Nowe daty obowiązywania KSeF zostały ustalone na:
- 1 luty 2026 – przedsiębiorcy, którzy w 2025 roku osiągną przychody w wysokości 200 000 000 zł
- 1 kwiecień 2026 – pozostali przedsiębiorcy.
W okresie przejściowym przedsiębiorcy otrzymają:
- możliwość wysyłania faktur do systemu następnego dnia roboczego po ich wystawieniu
- możliwość wystawienia faktur poza KSeF pod warunkiem, że wartość faktury nie przekroczy 450 zł, a łączna sprzedaż w okresie przejściowym nie będzie wyższa niż 10 000 zł.
Dodatkowo zgodnie z przepisami przejściowymi nie będzie można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów faktur bez numeru NIP, które zostały wystawione poza systemem KSeF.
Wdrożenie w życie przygotowanych zmian
Zarówno samo przesunięcie terminu jak i inne proponowane zmiany zanim zaczną obowiązywać muszą przejść całą drogę legislacyjną. W związku z tym przepisy najpierw zostaną skierowane do Sejmu, a w następnej kolejności do Senatu. Na samym końcu otrzyma je do podpisu prezydent. Cały proces powinien zakończyć się w terminie do 30 czerwca 2024 roku. Tak mało czasu na zatwierdzenie zmian wynika z faktu, że przepisy, które obowiązują obecnie zawierają datę wejścia obowiązkowego KSeF dla podatników VAT przypadającą na dzień 1 lipca 2024 roku, a dla pozostałych przedsiębiorców na dzień 1 stycznia 2025 roku. Są to przepisy ustawy z dnia 16 czerwca 2023 roku o zmianie ustawy o podatku od towarów i sług oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2023 r. poz. 1598), które powinny zostać zmienione lub uchylone. Proces legislacyjny będzie przeprowadzany dwuetapowo.KSeF – dlaczego należy wprowadzić?
Wprowadzenie obowiązkowego KSeF wiąże się z decyzją jaką podjęła Rada wykonawcza Unii Europejskiej. Zgodnie z nią Polska ma prawo stosować system obowiązkowego fakturowania w KSeF do 31 grudnia 2026 roku z możliwością przedłużenia pod warunkiem, że takie rozwiązanie zostanie uznane za konieczne. W tej sytuacji każdy nowy, późniejszy termin wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur może zostać uznany za nieprawidłowy. Obecnie Komisja Europejska pracuje nad nowymi wymaganiami związanymi ze sprawozdawczością cyfrową, między innymi nad możliwością wystawiania faktur elektronicznych. Rozwiązania proponowane przez Unię Europejską najprawdopodobniej wejdą w życie 1 stycznia 2030 roku.
Data publikacji: 2024-05-16, autor: FakturaXL