Obowiązujące w Polsce przepisy podatkowe pozwalają sprzedawcy wystawić fakturę w terminie do 30 dni przed dokonaniem sprzedaży. Co w sytuacji kiedy przedsiębiorca wystawi dokument przed realizacją dostawy, a kontrahent w międzyczasie zrezygnuje z zamówienia?
Odpłatna dostawa towarów (art. 7 ust. 1 ustawy o VAT) ma miejsce kiedy na kontrahenta zostaje przeniesione prawo rozporządzania towarem tak jak właściciel. Nie zawsze oznacza to prawo przeniesienia własności (np.: sprzedaż na raty). Za dzień dostawy towarów zostaje uznany dzień, w którym towary zostały wydane.
Na skróty
Obowiązek wystawienia faktury
dotyczy przedsiębiorców, którzy dokonują sprzedaży na rzecz innych firm. Dokument sprzedaży wystawia się w dwóch egzemplarzach, jeden dla sprzedawcy, a drugi dla nabywcy w terminie maksymalnie do 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu wykonania usługi lub dostawy towarów.Odpłatna dostawa towarów (art. 7 ust. 1 ustawy o VAT) ma miejsce kiedy na kontrahenta zostaje przeniesione prawo rozporządzania towarem tak jak właściciel. Nie zawsze oznacza to prawo przeniesienia własności (np.: sprzedaż na raty). Za dzień dostawy towarów zostaje uznany dzień, w którym towary zostały wydane.
Faktura wystawiona przed dokonaną dostawą towaru
W ustawie o VAT w art. 106i ust. 7 znajduje się zapis dotyczący terminu w jakim dozwolone jest wystawianie faktur. Zgodnie z tym przepisem faktura nie może być sporządzona wcześniej niż 30 dni przed:- dokonaniem dostawy towaru lub wykonaniem usługi
- otrzymaniem przed dokonaną dostawą lub wykonaniem usługi, całości lub części zapłaty.
Faktura wystawiona za wcześnie – zasady postępowania
Jeżeli faktura sprzedaży zostanie wystawiona przed dostawą towaru i wcześniej niż zostało to wskazane w ustawie, to w takiej sytuacji najlepszym, a co najważniejsze wskazanym przez organy podatkowe rozwiązaniem jest wystawienie faktury korygującej na zero, a następnie sporządzenie nowego dokumentu sprzedaży z właściwym terminem, który nie może przypadać wcześniej niż 30 dni przed przekazaniem towaru i nie później niż 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu dostawy towarów. Jeżeli przedsiębiorca nie postąpi w ten sposób, to wtedy faktura może zostać uznana za pustą, a to wiąże się z obowiązkiem zapłaty podatku VAT.
Data publikacji: 2020-10-19, autor: FakturaXL