Większość czynności wykonywanych w działalności gospodarczej opodatkowana jest podatkiem VAT. Podstawowa stawka to 23%. Przepisy przewidują również obniżone stawki podatku, jak: 8%, 5% oraz 0%. Niektórzy podatnicy po spełnieniu określonych warunków mogą skorzystać ze zwolnienia z VAT. Fakturę ze stawką 0% oraz fakturę zwolnioną z podatku łączy jedno - brak kwoty VAT. Jednak stawka 0% nie oznacza tego samego co zwolnienie z VAT.
Od 2011 roku obowiązują nowe zasady dotyczące zerowej stawki podatku od towarów i usług. Wcześniej objęte nią były między innymi książki, wydawnictwa i czasopisma specjalistyczne. Obecnie zgodnie z art. 41 ust. 3 i 4 ustawy o VAT, stawka 0% najczęściej obowiązuje przy eksporcie i wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów przy spełnieniu warunków zawartych w art. 41 ust. 5 i 6 oraz art. 42 ustawy o VAT. Szczególne przypadki zostały wskazane w art. 83 ustawy VAT.
Obecnie prawo do zastosowania stawki 0% jest możliwe między innymi przy:
Możliwe są 3 sytuacje:
Na skróty
Faktury ze stawką VAT 0%
Aby przedsiębiorca mógł wystawić fakturę ze stawką 0% musi być zarejestrowany jako czynny podatnik VAT i rozliczać sprzedaż za pomocą deklaracji VAT, pozycja „pozostała sprzedaż”. Zgodnie z przepisami sprzedaż zerowa uważana jest za sprzedaż opodatkowaną, co dla przedsiębiorcy oznacza, że może on rozliczać VAT od zakupów tak samo jak podatnicy stosujący inne stawki VAT. Może więc np.: złożyć wniosek o zwrot VAT-u od zakupów, które służą sprzedaży opodatkowanej VAT 0%.Od 2011 roku obowiązują nowe zasady dotyczące zerowej stawki podatku od towarów i usług. Wcześniej objęte nią były między innymi książki, wydawnictwa i czasopisma specjalistyczne. Obecnie zgodnie z art. 41 ust. 3 i 4 ustawy o VAT, stawka 0% najczęściej obowiązuje przy eksporcie i wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów przy spełnieniu warunków zawartych w art. 41 ust. 5 i 6 oraz art. 42 ustawy o VAT. Szczególne przypadki zostały wskazane w art. 83 ustawy VAT.
Obecnie prawo do zastosowania stawki 0% jest możliwe między innymi przy:
- eksporcie towarów oraz usług związanych z eksportem
- wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów (WDT)
- transporcie lotniczym, morskim i międzynarodowym.
- zakupy części zamiennych do samolotów, czy śmigłowców
- zakupy produktów do wyposażenia pokładowego
- przewozy w transporcie międzynarodowym.
- dotyczą obsługi transportu morskiego
- polegają na obsłudze środków transportu lądowego oraz żeglugi śródlądowej, który jest transportem międzynarodowym
- świadczone są w stosunku do armatorów morskich i mają związek z potrzebami transportu morskiego, rybołówstwa morskiego oraz morskich statków ratowniczych.
Faktury ze stawką „ZW”
Warunki dotyczące zwolnienia z opodatkowania zostały określone w przepisach ustawy o VAT. Sprzedaż zwolnioną oznacza się na fakturze umieszczając na niej skrót „ZW” (zwolniony z opodatkowania). Listę towarów i usług zwolnionych z zapłaty podatku VAT zawiera art. 43 ust. 1 pkt 2-41 ustawy o VAT. Należą do niej między innymi:- niektóre usługi edukacyjne
- niektóre usługi związane ze sportem i rekreacją
- usługi związane ze służbą zdrowia i psychologią
- usługi finansowe.
Sprzedaż mieszana – prawa i obowiązki
Sprzedaż mieszana ma miejsce wtedy jeżeli przedsiębiorca prowadzi zarówno sprzedaż zwolnioną z opodatkowania, jak i sprzedaż ze stawką 0%. W takim przypadku istnieje możliwość obniżenia należnego VAT o kwotę podatku VAT naliczonego, ale tylko w przypadku sprzedaży opodatkowanej. Przy sprzedaży mieszanej konieczne jest dzielenie kosztów ze względu na rodzaj sprzedaży, której dotyczą.Możliwe są 3 sytuacje:
- zakupy związane tylko ze sprzedażą opodatkowaną (pełna możliwość rozliczenia VAT)
- zakupy związane tylko ze sprzedażą zwolnioną (nie ma możliwości rozliczenia VAT)
- zakupy, które służą zarówno sprzedaży opodatkowanej i zwolnionej (możliwość rozliczenia VAT proporcjonalnie do udziału sprzedaży zwolnionej i opodatkowanej w obrocie firmy).
Faktura 0%, a faktura „ZW”- różnice
Najważniejszą różnicą jest możliwość rozliczania podatku VAT od zakupów z faktur ze stawką 0%. Przedsiębiorca może nie tylko rozliczać podatek od zakupów, ale może też wystąpić do urzędu z wnioskiem o zwrot podatku. Przy sprzedaży zwolnionej z opodatkowania nie ma takiej możliwości, nawet w przypadku kiedy przedsiębiorca jest czynnym podatnikiem VAT.
Data publikacji: 2020-09-02, autor: FakturaXL
ZADAJ PYTANIE DO ARTYKUŁU
Anonim
06 Styczeń 2023
Dzień Dobry ? Mam pytanie? Jaka jest różnica miezy stawką 0 % podatku VAT a określeniem: zwolnione z VAT? Chodzi, o to że przy stawce 0 % możemy odzyskać zapłacony VAT, a przy zwolnieniu nie możemy uzyskać zapłaconego VAtu? Bo nie wiem, czy dobrze zrozumiałam