Alternatywna spółka inwestycyjna stanowi korzystne rozwiązanie pozwalające zastosować ulgę do odliczenia połowy wydatków. Kto może ją założyć? ulga na alternatywna spółke inwestycyjna

Alternatywna spółka inwestycyjna – jak działa?

Alternatywna spółka inwestycyjna, określana w skrócie jako ASI jest specjalnym rodzajem spółki inwestycyjnej, która inwestuje w alternatywne instrumenty finansowe, do których nie zalicza się akcji, obligacji oraz funduszy inwestycyjnych. Przedmiotem inwestycji są tutaj przede wszystkim:
  • nieruchomości,
  • sztuka,
  • fundusze hedgingowe.

Podmioty inwestujące w ASI mogą skorzystać ze specjalnej ulgi. To korzyść dla osób, które gromadzą aktywa od innych, a następnie inwestują je w celu pomnożenia kapitału, co odpowiada stosowanej polityce inwestycyjnej.

Art. 8a ust. 3 z dnia 27 maja 2004 r. ustawy o funduszach inwestycyjnych i zarządzaniu alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi wskazuje, że może to być jedyny przedmiot działalności Alternatywnej Spółki Inwestycyjnej (Dz.U. z 2021r. poz.605 ze zm.).

Spółka ASI może być prowadzona jako:
  • spółka kapitałowa (spółka z o.o., spółka akcyjna, spółka europejska);
  • spółka komandytowa albo spółka komandytowo – akcyjna, gdzie jedynym komplementariuszem jest spółka kapitałowa (spółka z o.o., spółka akcyjna, spółka europejska).

Ulga dla inwestujących a ASI

Niewątpliwą zaletą ASI jest możliwość dostępu do inwestycji, które z reguły są dostępne jedynie dla instytucji inwestycyjnych dużych rozmiarów. Inwestycje w ASI są dedykowane dla podmiotów profesjonalnych, do których zalicza się banki, domy maklerskie czy fundusze inwestycyjne, które podejmują większe ryzyka w celu uzyskania potencjalnie wyższych zwrotów. Pozwala to na zabezpieczenie osób fizycznych, które nie są instytucjami finansowymi, które bez rzetelnej wiedzy i doświadczenia mogłyby podejmować nadmierne ryzyko finansowe. Osoby fizyczne także mają możliwość rozpoczęcia współpracy z ASI.

Ulga jest dedykowana dla przedsiębiorców, którzy prowadzą działalność gospodarczą opodatkowaną według:
  • skali podatkowej lub
  • 19% podatku liniowego
i wystąpiły wydatki na nabycie lub objęcie udziałów (akcji) w:
  • alternatywnej spółce inwestycyjnej (ASI) lub
  • spółce kapitałowej, w której ASI:
    • posiadają minimum 5% udziałów (akcji),
    • będą mieli minimum 5% udziałów (akcji) w wyniku nabycia lub objęcia udziałów (akcji) w tej spółce w okresie 90 dni od dnia nabycia lub objęcia przez nich udziałów (akcji) w spółce kapitałowej.

Kiedy można skorzystać z ulgi?

Warunki uzyskania ulgi są następujące:
  • wspólnikiem Alternatywnej Spółki Inwestycyjnej powinien być podmiot, który nabył lub objął udziały (akcje) w alternatywnej spółce inwestycyjnej sfinansowane w całości lub części ze środków europejskich w rozumieniu art. 2 pkt 5 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych, niemających charakteru bezzwrotnego, przeznaczonych na inwestycje venture capital w Polsce,
  • podatnik zawarł z ASI umowę inwestycyjną regulującą prawa i obowiązki ASI oraz podatnika wynikające z nabycia przez podatnika udziałów (akcji) w ASI lub wspólnej inwestycji ASI oraz podatnika w spółkę kapitałową, w której alternatywna spółka inwestycyjna nabędzie lub obejmie co najmniej 5% udziałów (akcji),
  • w okresie 2 lat poprzedzających dzień pierwszego objęcia lub nabycia udziałów (akcji) w ASI lub w spółce kapitałowej, w której ASI posiada co najmniej 5% udziałów (akcji) lub będzie posiadała co najmniej 5% udziałów (akcji) w wyniku nabycia lub objęcia udziałów (akcji) w tej spółce w okresie 90 dni od dnia nabycia lub objęcia udziałów (akcji) w spółce kapitałowej przez podatnika, ta ASI i spółka kapitałowa nie była z podatnikiem podmiotem powiązanym w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 4 ustawy PIT,
  • podatnik będzie posiadał nabyte udziały (akcje) przez nieprzerwany okres co najmniej 24 miesięcy.

Zastosowana ulga pozwala odjąć od podstawy opodatkowania kwoty o wartości 50% wydatków na nabycie (objęcie) udziałów lub akcji alternatywnej spółki inwestycyjnej albo spółki, gdzie alternatywna spółka inwestycyjna ma minimum 5% udziałów (akcji) pod warunkiem posiadania takich udziałów (akcji) przez okres co najmniej 2 lat. Maksymalna kwota odliczenia to 250 000 zł w roku podatkowym. Odliczenia następuje w zeznaniu za rok podatkowy, kiedy wystąpiły wydatki.  

Jeżeli udziały zostaną zbyte przed 24 miesiącami od dnia nabycia, podatnik ma obowiązek dodać kwoty, które zostały już odliczone od dochodu za rok podatkowy, kiedy nastąpiło zbycie udziałów (akcji) w alternatywnej spółce inwestycyjnej lub w spółce kapitałowej.

Jakie obowiązki są nałożone na alternatywną spółkę inwestycyjną?

Dodatkowe obowiązki ASI:
  • obowiązek dokumentacyjny – obowiązek przygotowania wyznaczonych dokumentów wewnętrznych (np. polityka inwestycyjna, strategia inwestycyjna, polityka zaangażowania);
  • obowiązek względem organów i ich członków – zarządzający ASI jest zobligowany powołać zarząd i radę nadzorczą (przed członkami stawia się dodatkowe wymagana);
  • obowiązek informacyjny (dotyczących ww. polityk oraz składu zarządu);
  • prowadzenie Systemu Kontroli Wewnętrznej.

Wpis do rejestru zarządzających ASI stanowi podstawę utworzenia spółki, chociaż w nielicznych przypadkach wymagane jest uzyskanie specjalnego zezwolenia w celu prowadzenia określonego rodzaju działalności. Urząd Komisji Nadzoru Finansowego (UKNF) odpowiada za wpis do rejestru zarządzających ASI oraz uzyskanie zezwolenia.

ASI „zezwoleniowe” przyznano znacznie więcej obowiązków, kiedy przyrównać do ASI „rejestrowego”. Zarządzający ASI „rejestrowym” jest w większości zwolniony z obowiązków dotyczących jego organów i ich członków w porównaniu do ASI „zezwoleniowego”.

Wymagane zeznania

W celu zastosowania odliczenia wymagane są następujące zeznania:
  • PIT-37 lub
  • PIT-36 lub
  • PIT-36L
razem z załącznikiem PIT/O (informacja o odliczeniach).

Inwestycje ASI

Inwestycje ASI to akcje, obligacje, nieruchomości, rynki surowców, a także inne fundusze inwestycyjne, instrumenty pochodne i udziały w innych spółkach niepublicznych. Jednakże występuje także mniej znane NFT, czyli inwestycje dotyczą dzieł sztuki czy przedmiotów kolekcjonerskich i innych.

W ASI można uzyskać pożyczkę oraz lokować nadwyżki na lokatach bankowych. Art. 70b ust. 1 ustawy o funduszach wyznacza warunki inwestowania. Z kolei Polityka inwestycyjna oraz strategie inwestycyjne ASI wyznaczają dokumenty założycielskie i regulaminy, które zostały zaakceptowane przez podmiot zarządzający ASI związany z działalnością prowadzoną przez alternatywną spółkę inwestycyjną, zwaną dalej „regulacjami wewnętrznymi ASI” (art. 70b ust. 2 ustawy o funduszach).


Data publikacji: 2024-07-11, autor: FakturaXL

ZADAJ PYTANIE DO ARTYKUŁU