Zmiany w umowach cywilnoprawnych są zapowiadane już od jakiegoś czasu, jednak wszystko wskazuje, że ten czas właśnie nastąpił. Co zostało potwierdzone przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej nowelizacją, którą zacznie obowiązywać od I kwartału 2025 roku. skladki zus od umowy o dzielo umowy zlecenie

Jakie zmiany zostaną wprowadzone w 2025 roku?

Najważniejszą zmianą, która wejdzie w życie w 2025 roku, jest oskładkowanie dochodów z umów zlecenia i umów o dzieło. Do składki zaliczone zostaną składki:
  • zdrowotne,
  • emerytalne,
  • rentowe,
  • chorobowe,
  • wypadkowe.

Kolejną zmianą jest wprowadzenie obowiązkowej składki chorobowej dla wszystkich przedsiębiorców (aktualnie dla wybranych podmiotów jest dobrowolna).

Prowadzone analizy wskazują, że po nowelizacji do ZUS-u wpłynie około 4 mld złotych.

Jakie konsekwencje dla pracowników ma zmiana przepisów?

Dochody osiągane w ramach umowy zlecenia i umowy o dzieło będą opodatkowane – to podstawowa zmiana. Ogólny koszt umów cywilnoprawnych wzrośnie, dlatego część pracowników może spodziewać się obniżenia stawek godzinowych i utraty części dochodów (również, gdy umowa cywilnoprawna dokumentuje ich pracę dorywczą). Reasumując, zysk pracownika jest mniejszy, a koszty pracodawcy wyższe. Jednakże pracownik może liczyć na wyższe świadczenie emerytalne.

Jakie konsekwencje dla pracodawcy ma zmiana przepisów?

Podstawowa różnica dla pracodawcy związana z oskładkowaniem umów cywilnoprawnych to zwiększenie kosztów zatrudnienia. Większe koszty z kolei przełożą się na podwyższenie cen usług albo ograniczenie zatrudnienia.

Jakie są konsekwencje dla gospodarki?

Nowelizacja przyczyni się do zmian gospodarczych. Prawdopodobnie przyczyni się do elastyczności rynku oraz tempa wzrostu gospodarczego. Przewiduje się, że zmiany w przepisach wpłyną także na poziom przedsiębiorczości i inwestycji z uwagi na potencjalny wzrost obciążeń finansowych dla przedsiębiorców.

Pełen ZUS dla umów cywilnoprawnych od stycznia 2025 roku

Zmiany w oskładkowaniu umów cywilnoprawnych miały nastąpić już w 2020 roku, jednakże pandemia zdecydowanie opóźniła te działania. Od 1 stycznia 2025 roku pełen ZUS wchodzi już bez odwrotu (zgodnie z przepisami przewidzianymi w ramach prac nad kamieniami milowymi A71G z KPO). Nowelizacja zobowiązuje przedsiębiorców do regulowania składek na ubezpieczenie społeczne od wszystkich umów cywilnoprawnych.

Aktualne składki dla umów zlecenie

Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 roku Kodeksu cywilnego wskazuje, że zatrudniany może być ubezpieczony obowiązkowo, dobrowolnie albo wcale.

Po zawarciu samoistnej umowy zlecenia i nieosiągania przychodu z innych tytułów będących podstawą wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe w wysokości minimum minimalnego wynagrodzenia występuje obowiązkowe ubezpieczenie emerytalne, rentowe, ubezpieczenie zdrowotne i dobrowolne ubezpieczenie chorobowe.

Z kolei dobrowolne ubezpieczenie emerytalne i rentowe, a także obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne jest wymagane dla osób, które uzyskują przychód z innych trwających jednocześnie tytułów, co w praktyce oznacza umowy o pracę, które są podstawą wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe w wysokości co najmniej minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne jest dedykowane dla wszystkich umów zlecenia (wartość przychodu, która jest podstawą wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe, nie jest istotna).

Obowiązkiem przedsiębiorcy jest zgłoszenie zleceniobiorcy do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w terminie 7 dni, liczonych od rozpoczęcia umowy (służy do tego formularz ZUS ZUA).

Składki ZUS przed zmianami:
  • emerytalna - 19,52% podstawy wymiaru składek – po 9,76% od zleceniodawcy i zleceniobiorcy,
  • rentowa - 8% podstawy wymiaru – 6,5% od zleceniodawca i 1,5% od zleceniobiorcy,
  • chorobowa - 2,45% podstawy – w całości opłaca ją zleceniobiorca,
  • wypadkowa - od 0,67% do 3,86% w zależności od stopnia ryzyka – w całości opłaca ją zleceniodawca,
  • zdrowotna - 9% podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne, pomniejszone o 13,71%.

Od 2025 roku każda umowa cywilnoprawna będzie podlegać obowiązkowemu oskładkowaniu (emerytalne, rentowe, wypadkowe i chorobowe). Dla pracowników oznacza to przede wszystkim możliwość uzyskania wyższej emerytury. Umowy podpisane przez uczniów szkół średnich i studentów do ukończenia 26 roku życia będą cały czas podlegać zwolnieniu.

Kolejna planowana zmiana polega na zakończeniu zasady odprowadzania składek od płacy minimalnej.

Jaki wpływ będą miały zmiany wprowadzane w 2025 roku na przedsiębiorców i pracowników? Nie jesteśmy w stanie tego przewidzieć. Konieczna będzie dokładna obserwacja rynku, jednakże podjęte działania mają na celu kolejny krok w procesie reformowania systemu zatrudnienia i ubezpieczeń społecznych, dzięki któremu na rynku pracy ma zapanować sprawiedliwość i równość.


Data publikacji: 2024-07-07, autor: FakturaXL

ZADAJ PYTANIE DO ARTYKUŁU