Niektórzy przedsiębiorcy po spełnieniu warunków mogą korzystać z podmiotowego zwolnienia z VAT. Wystarczy, że wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym kwoty 200 000 zł (bez podatku). Odnosi się to również do podatników rozpoczynających działalność w trakcie roku podatkowego. Osoby takie zobowiązane są do prowadzenia uproszczonego rejestru sprzedaży.
W uproszczonej ewidencji sprzedaży ujmuje się sprzedaż za dany dzień, jednak nie później niż przed rozpoczęciem sprzedaży w następnym dniu. Dzięki prowadzeniu ewidencji przedsiębiorca ma możliwość ustalenia momentu przekroczenia limitu, który upoważnia go do korzystania ze zwolnienia. Dokładnie widzi kiedy musi zarejestrować się jako czynny podatnik VAT i opodatkować sprzedaż podatkiem od towarów i usług. Obowiązek prowadzenia uproszczonego rejestru sprzedaży przez podatników podmiotowo zwolnionych z VAT wynika z art. 109 ust. 1 ustawy o VAT.
Elementy jakie powinien zawierać uproszczony rejestr sprzedaży
Przepisy ustawy o VAT nie podają jakie informacje powinny znaleźć się w uproszczonym rejestrze sprzedaży. Jednak warto, aby były to takie dane, jak:
liczba porządkowa
data sprzedaży
wartość sprzedaży
wartość sprzedaży narastająco.
Dodatkowo można w nim zawrzeć inne informacje typu: dowód sprzedaży, czy dane o rodzaju transakcji. Celem ułatwienia korzystania z wiadomości zawartych w rejestrze, dobrze jest pomyśleć o formie ich zapisu. Dobrym rozwiązaniem wydaje się być tabelka, taka jak na przykład przedstawiona poniżej.
Lp.
Data sprzedaży
Kwota sprzedaży w PLN
Kwota sprzedaży narastająco od początku roku w PLN
Uwagi
1.
1.10.2020
350,00
350,00
2.
2.10.2020
200,00
550,00
Konieczność prowadzenia ewidencji sprzedaży
Obowiązek prowadzenia uproszczonej ewidencji sprzedaży nie dotyczy wszystkich podatników korzystających ze zwolnienia podmiotowego z VAT.
Rejestr sprzedaży może być zastąpiony przez:
KPiR – w przypadku kiedy obroty kontrolowane są pod kątem zwolnienia z VAT
Chodzi o sumowanie kwot wszystkich transakcji, by wiedzieć jaki dochód całkowity osiągnęliśmy z całej sprzedaży w określonym czasie. (Na bieżąco).
W razie zwrotu towaru również dzięki temu wiemy jaki mamy dochód po wprowadzeniu korekty.
To taka rubryka salda :p
Mam pytanko co ma oznaczać kwota sprzedaży narastająco od początku roku?
Chodzi o to że klient zakupił u nas dwa przedmioty? Np. Jeden za 200 zł a drugi 350?