Zatrudnienie a delegowanie – różnice
W całej Unii Europejskiej obowiązuje swoboda przepływu pracowników.Oznacza to, że obywatele mają prawo do:
- szukania pracy w Polsce,
- pracy w Polsce bez konieczności uzyskania zezwolenia na pracę,
- mieszkać w Polsce z uwagi na zajmowane stanowisko,
- mieszkać w Polsce aż do chwili, kiedy umowa o pracę zostanie zakończona,
- takiego samego traktowania jak obywatele Polski (dotyczy zatrudnienia oraz warunków pracy, a także pozostałych przywilejów socjalnych i podatkowych).
Jeżeli obywatele należą do Europejskiego Obszaru Gospodarczego (Norwegia, Liechtenstein i Szwajcaria) zyskują wybrane uprawnienia dedykowane do obywateli UE. Jedną z największych korzyści jest brak obowiązku uzyskania zezwolenia na pracę.
Gdy przedsiębiorca prowadzi firmę międzynarodową i znaczna część działalności gospodarczej ma miejsce właśnie w kraju UE, Europejskiego Obszaru Gospodarczego albo Szwajcarii nie ma przeciwwskazań, aby wyznaczyć pracowników do świadczenia usług w Polsce, nawet jeżeli są oni na stałe zatrudnieni w innym miejscu.
Aby wyznaczyć, w którym państwie członkowskim ma miejsce znaczna część pracy, trzeba wziąć pod uwagę wybrane kryteria:- obrót,
- czas pracy,
- liczbę świadczonych usług,
- dochód.
Gdy proporcja jednego z wymienionych czynników nie przekracza 25%, oznacza to, że znaczna część pracy nie jest wykonywana w konkretnym państwie członkowskim.
Do kryteriów, które wyznaczają miejsce świadczenia znacznej części pracy w danym państwie członkowskim to chociażby miejsce rejestracji siedziby i administracji, miejsca rekrutacji pracowników, którzy są wysyłani w delegację, miejsca podpisywania umów z klientami, uwzględniane są także inne czynniki.
Delegowanie zatrudnionych osób do pracy w Polsce w celu świadczenia usług ma miejsce w następujących sytuacjach:- zatrudnieni pracownicy są delegowani do pracy na obszarze Polski na podstawie umowy podpisanej z odbiorcą usług,
- pracownicy wykonują swoje obowiązki w oddziale lub przedsiębiorstwie, które wchodzi w skład tej samej grupy, co przedsiębiorstwo,
- dla agencji pracy tymczasowej, która wynajmuje pracownika przedsiębiorstwu, które prowadzi działalność na obszarze Polski.
Jakie obowiązki wynikają z zatrudnienia albo delegacji?
Chcąc zatrudnić w przedsiębiorstwie cudzoziemca, który jest obywatelem państwa UE, Europejskiego Obszaru Gospodarczego albo Szwajcarii odbywa się to na dokładnie takich samych zasadach, jak w przypadku Polaków (bez dodatkowych wymogów czy warunków). Wymagane jest jedynie zgłoszenie pobytu na obszarze Polski do urzędu wojewódzkiego właściwego z uwagi na miejsce pobytu, gdy pobyt jest dłuższy niż 3 miesiące.
W przypadku delegacji cudzoziemca, który na stałe pracuje w firmie, która ma siedzibę i prowadzi znaczną działalność gospodarczą w innym państwie należącym do UE, Europejskiego Obszaru Gospodarczego albo Szwajcarii konieczne jest dopełnienie następujących formalności:- wyznaczenie osoby, która jest upoważniona do reprezentacji przedsiębiorstwa do kontaktów z PIP (Państwowa Inspekcja Pracy), wliczając do tego przesyłanie oraz uzyskiwanie dokumentów, bądź zawiadomień. Konieczne jest, aby wskazana osoba przebywała na obszarze RP w momencie oddelegowania zatrudnionej osoby (jeżeli wybrana osoba przebywa w kraju przedsiębiorstwa, który z kolei nie mieści się w Polsce, osoba ta nie może zostać wybrana),
- dostarczyć do PIP oświadczenie o delegowaniu najpóźniej w dniu rozpoczęcia świadczenia usługi.
Jeżeli informacja widniejąca w oświadczeniu PIP ulegnie zmianie, stosowna informacja musi zostać dostarczona do PIP w terminie 7 dni roboczych, liczonych od momentu wystąpienia zmiany.
Kiedy pracownik przebywa na delegacji w Polsce, przedsiębiorca przechowuje w formie papierowej albo elektronicznej następujące dokumenty:- kopia umowy o pracę pracownika delegowanego na terytorium Polski lub inny równoważny dokument, który potwierdza warunki zatrudnienia w stosunku pracy,
- dokumentacja związana z czasem pracy pracownika, który zostaje oddelegowany do Polski — rozpoczęcie i zakończenie pracy i liczba przepracowanych godzin w danym dniu lub jej kopii,
- dokumenty, które wyznaczają wartość wynagrodzenia pracownika delegowanego na terytorium Polski i kwota wykonanych odliczeń zgodnie z ustawodawstwem państwa członkowskiego oraz dowody wypłaty takiej osobie wynagrodzenia lub ich kopie.
- w terminie 5 dni roboczych od dnia otrzymania wniosku o udostępnienie, jeśli odbywa się to w trakcie pracy twoich pracowników na terenie Polski,
- w terminie 15 dni roboczych od dnia otrzymania wniosku, jeśli PIP zwróci się do ciebie o dokumenty w okresie 2 lat po zakończeniu wykonywania pracy przez pracownika delegowanego.
Na jak długi okres można zatrudniać albo delegować do pracy cudzoziemca?
Ustawodawca nie wyznaczył żadnych ograniczeń czasowych dla pracowników, którzy pracują w krajach UE, Europejskiego Obszaru Gospodarczego lub Szwajcarii. Jednakże należy wyraźnie podkreślić, że delegacja nie jest stała, ale tymczasowa, co oznacza, że nie może być traktowana zamiennie do zatrudnienia i trwać przez nieokreślony czas. Czas, na jaki pracownik jest oddelegowany, jest istotny z punktu widzenia ustawodawstwa właściwego dla zabezpieczenia społecznego zatrudnionej osoby.Delegacja a odpowiedzialność solidarna
Pracownik w delegacji otrzymuje wynagrodzenie zgodne z zawartą umową, a jeżeli wykonuje pracę związaną z robotami budowlanymi albo utrzymaniem obiektu budowlanego jest zobligowany przestrzegać zasad odpowiedzialności solidarnej. Jak to rozumieć? Odpowiedzialność za zaległości z tytułu wynagrodzenia jest nałożona na pracodawcę, który zdecydował się oddelegować zatrudnioną osobę do pracy, jak i na wykonawcy, który podjął decyzję o przekazaniu obowiązku wykonania pracy.
Przedstawiona zasada odnosi się do następujących robót:- wykopy,
- roboty ziemne,
- montowanie i demontowanie elementów prefabrykowanych,
- wyposażanie lub instalowanie,
- renowacja,
- demontowanie,
- rozbiórkę,
- konserwację,
- prace malarskie i porządkowe.
Zgodnie z Kodeksem cywilnym, solidarna odpowiedzialność za zobowiązania, które wynikają z wymienionych prac, zostaje nałożona na wykonawcę. Mowa tutaj o niewypłaconym wynagrodzeniu, które ma wartość minimalnego wynagrodzenia za pracę i wynagrodzenia razem z dodatkiem za pracę w godzinach nadliczbowych.
Odpowiedzialność solidarna zostaje zdjęta z wykonawcy, gdy zadba o wymaganą staranność, co oznacza, że przestrzega wszystkich wymogów:- dostarczy pracodawcy, który oddelegował pracownika na terytorium Polski pisemną informację o warunkach zatrudnienia w zakresie:
- norm i wymiaru czasu pracy oraz okresów odpoczynku dobowego i tygodniowego,
- wymiaru urlopu wypoczynkowego,
- minimalnego wynagrodzenia za pracę ustalanego na podstawie odrębnych przepisów,
- wysokości wynagrodzenia i dodatku za pracę w godzinach nadliczbowych,
- bezpieczeństwa i higieny pracy,
- ochrony pracownic w okresie ciąży i w okresie urlopu macierzyńskiego,
- zatrudniania młodocianych i wykonywania pracy lub innych zajęć zarobkowych przez dziecko,
- zasady równego traktowania i zakazu dyskryminacji w zatrudnieniu, o których mowa w Kodeksie pracy,
- wykonywania pracy zgodnie z przepisami o zatrudnianiu pracowników tymczasowych.
- odbierze od pracodawcy delegującego potwierdzenie złożenia Państwowej Inspekcji Pracy oświadczenia, w którego skład wchodzą informacje wymagane do wykonania kontroli sytuacji faktycznej w miejscu pracy.
Data publikacji: 2024-05-08, autor: FakturaXL