Samozatrudnienie – co to jest?
Samozatrudnienie wymaga rejestracji działalności gospodarczej w celu świadczenia usług na rzecz innych przedsiębiorców. Po rejestracji firmy, przedsiębiorca reguluje podatki i składki ZUS, a także jest zobligowany do prowadzenia księgowości i innych obowiązków związanych z firmą.
Samozatrudnione osoby wielokrotnie współpracują z byłym pracodawcą. Jeśli zakres obowiązków jest taki sam, przedsiębiorca nie może rozliczać się na zasadach ryczałtu i podatku liniowego, a także wybrać ulgi na start, czyli skorzystać z 6 miesięcy bez obowiązku opłacania składek ZUS. Współpraca z byłym albo obecnym pracodawcą może odbywać się tylko na zasadach współpracy, którą potwierdza umowa zlecenia, umowa o dzieło albo umowa o współpracy. Samozatrudniony jest wpisany do umowy jako zleceniobiorca albo wykonawca dzieła. Zawarcie wymienionych umów nie klasyfikuje osoby samozatrudnionej jako pracownika.
Osoby samozatrudnione można spotkać przede wszystkim w branży handlowej, budowlanej oraz informatycznej. To częsty wybór dziennikarzy, prawników, doradców, lekarzy, projektantów i twórców.Wśród najważniejszych korzyści samozatrudnienia można wskazać:
- poprawę sytuacji materialnej,
- wzrost kreatywności,
- wykorzystywanie własnych pomysłów i praca na wyznaczonych przez siebie zasadach,
- możliwość współpracy z innymi przedsiębiorcami,
- oszczędność, gdyż wybrane wydatki ponoszone na działalność mogą zostać zakwalifikowane jako koszty i odjęte od podstawy opodatkowania.
Jakie są wady samozatrudnienia?
Bycie samozatrudnionym to spora odpowiedzialność i dodatkowe obowiązki, a dokładnie:- konieczność prowadzenia księgowości (opcjonalnie może się tego podjąć biuro rachunkowe),
- obowiązek regulowania składek ZUS i podatków,
- archiwizacja dokumentacji firmowej,
- przechowywanie faktur kosztowych,
- fakturowanie, czyli dokumentacja uzyskiwanych przychodów.
- nie ma płatnego urlopu,
- zatrudnienie nie jest tak stabilne, jak w przypadku umowy o pracę,
- nie istnieje okres wypowiedzenia wyznaczony przez ustawodawcę,
- okres choroby nie jest płatny,
- emerytura z ZUS jest niższa,
- nie przysługuje prawo do urlopu macierzyńskiego oraz tacierzyńskiego,
- samozatrudniony nie może korzystać z pakietów socjalnych finansowanych przez przedsiębiorcę.
Kiedy samozatrudnienie jest legalne?
PIP, US albo ZUS może zakwestionować samozatrudnienie i zauważyć, że działanie przedsiębiorcy ma na celu działanie niezgodne z obowiązującymi przepisami, a profil firmy jest fikcyjny. Niniejsza sytuacja ma miejsce, gdy zawarta współpraca przypomina zatrudnienie na podstawie umowy o pracę, co oznacza wykonywanie konkretnej pracy (określony rodzaj) na rzecz usługodawcy i pod jego kierownictwem w miejscu i czasie wskazanym przez podmiot zlecający, a także samozatrudniony utrzymuje wynagrodzenie. Jeżeli spełnione zostaną niniejsze przesłanki, samozatrudniony musi spodziewać się konsekwencji swojego postępowania.
Data publikacji: 2024-03-27, autor: FakturaXL