Zmiany istotne dla przedsiębiorców obowiązujące od 2024 roku
Rozporządzenie Ministra Finansów wydane 28 czerwca 2022 roku w sprawie wynagrodzenia płatnika i inkasenta z tytułu terminowego wpłacania podatków na rzecz budżetu państwa obliguje płatników do regulowania podatków w wysokości 0,3% kwoty podatków pobranych przez płatnika oraz dla inkasenta 0,1% kwoty tych podatków pobranych przez inkasenta.
Okres przejściowy, kiedy obowiązkowa wartość podatku została wyznaczona na poziom 0,6% kwoty podatku pobranego przez płatnika, zakończył się 31 grudnia 2023 roku.
Kolejna zmiana, z którą musi zapoznać się każdy przedsiębiorca to nowy limit zwolnienia z PIT świadczeń regulowanych z ZFŚS. Nowy limit wynosi 1000 zł w ciągu roku (zastąpi wcześniejszy limit o wartości 2000 zł). Przypomnijmy, że świadczenia socjalne mieszczące się w podanym limicie są wolne od podatku (art. 21 ust. 1 pkt 67 ustawy o PIT), pod warunkiem że do ich uregulowania zastosowano środki zakładowego funduszu świadczeń socjalnych albo funduszu związków zawodowych.
Zgodnie z obowiązującymi zasadami, do świadczenia nie dodaje się wartości bonów, talonów oraz innych znaków, które mogą zostać wymienione na usługi albo towary.
Formularz PIT-2 wystawiany przez pracownika warunkujący wartość zaliczki będzie obowiązywał również w kolejnych latach - art. 31a ust. 6 ust 6 ustawy o PIT.
Pracownicy nie muszą przygotowywać nowych oświadczeń w 2024 roku, gdyż dokumenty, które obowiązywały do tej pory, pozostają aktualne.
Zatrudnione osoby nie dostarczają oświadczeń przygotowanych w celu pomniejszenia zaliczki o kwotę zmniejszającą podatek, nie mają obowiązku przekazania informacji o zamiarze zastosowania preferencyjnego opodatkowania dochodów z małżonkiem bądź jako osoba samotnie wychowująca dziecko. Nie mają obowiązku przekazywania informacji na temat stosowania podwyższonych pracowniczych kosztów uzyskania przychodu oraz stosowania podwyższonych pracowniczych kosztów uzyskania przychodu. Nie trzeba przekazywać także informacji dotyczących spełnienia warunków do zastosowania zwolnień, czyli ulgi dla rodzin 4+, ulgi na powrót, ulgi dla pracujących seniorów i innych.Jakie obowiązki mają przedsiębiorcy w 2024 roku?
W pierwszym miesiącu nowego roku, czyli do 31 stycznia 2024 roku płatnicy są zobowiązani do przygotowania i dostarczenia do organu podatkowego dokumentu PIT-11, w którym zgromadzone są szczegółowe informacje dotyczące przychodów z innych źródeł oraz dochodów i pobranych zaliczek na podatek dochodowy.
W przypadku podatników obowiązek dostarczenia PIT-11 mija ostatniego dnia lutego.
Kolejnym obowiązkiem płatników jest przekazanie do organu podatkowego kompletnych deklaracji rocznych w zakresie pobranego podatku dochodowego od osób fizycznych – mowa o deklaracji PIT-4R, w której podane są kwoty zaliczek na podatek dochodowy ze wskazaniem konkretnego miesiąca.
Druga deklaracja to PIT-8AR poświęcona podatkowi zryczałtowanemu.
Zryczałtowany podatek od osób fizycznych zostaje zastosowany w następujących przypadkach:- odsetki i dyskonta od papierów wartościowych (19%),
- dywidendy i innych przychodów z tytułu udziału w zysku (stawka podatku 19%),
- wygrane i nagrody w konkursach i sprzedaży premiowej, pod warunkiem że nie podlegają zwolnieniu z podatku (należy zastosować stawkę podatku 10%),
- świadczeń oferowanych przez banki, SKOKI i inne instytucje finansowe ze względu na podjęte czynności o podłożu promocyjnym (19%),
- należności uregulowane na rzecz nierezydentów (obowiązuje 20% stawka podatku).
- świadczenia na rzecz emerytów i rencistów, otrzymywane od byłych zakładów pracy, z zastrzeżeniem, że limit zwolnienia od podatku został przekroczony (stawka podatku wynosi 10%),
- umowy zlecenia i inne przychody kwalifikowane do działalności wykonywanej osobiście, jeśli ich kwota nie przekracza 200 zł (zastosowana stawka podatku wynosi 12%).
Ostatni obowiązek, który musi zostać dopełniony najpóźniej w ostatnim dniu lutego to przygotowanie informacji o wysokości przychodu (dochodu) osiągniętego przez osoby fizyczne niemające stałego miejsca zamieszkania w Polsce. Wymagane informacje zostają przekazane organom podatkowym właściwym dla nierezydentów.
Podatek PIT o wartości 20% od osób fizycznych, które nie mają rezydentury w Polsce, odnosi się do przychodów z działalności wyznaczonej w art. 13 pkt 2 oraz 6-9.
Podatek dochodowy od nierezydentów jest pobierany także:- od odsetek, które nie zostały wskazane w 30a ust. 1,
- z praw autorskich,
- z praw pokrewnych,
- z praw do projektów wynalazczych,
- od znaków towarowych oraz wzorów zdobniczych (wliczając do tego sprzedaż praw),
- z należności za udostępnienie tajemnicy receptury bądź procesu produkcyjnego,
- za użytkowanie,
- za prawo do użytkowania urządzenia przemysłowego, handlowego albo naukowego (również środka transportu),
- za informacje związane z uzyskanym doświadczeniem w dziedzinie przemysłowej, handlowej albo naukowej (know-how)
Data publikacji: 2024-01-15, autor: FakturaXL