Obecnie spora część przedsiębiorców przestawiła się na pracę zdalną. Spowodowane to jest trwającą pandemią koronawirusa. Przy zastosowaniu dzisiejszych rozwiązań technologicznych praca zdalna nie jest niczym trudnym. To idealne rozwiązanie w czasie kiedy kontakty między osobami zostały ograniczone do minimum. Dzisiaj wiele dokumentów można wysyłać i podpisywać na odległość korzystając z dostępnych narzędzi elektronicznych lub korzystając z usług firm kurierskich bądź pocztowych.
Na fakturach elektronicznych nie trzeba podpisywać się ani zwykłym podpisem, ani elektronicznym. Wygenerowaną w systemie e-fakturę można od razu przesłać do kontrahenta drogą elektroniczną.
Na skróty
Faktura elektroniczna (e-faktura) zamiast papierowej
Coraz więcej przedsiębiorców wystawia faktury elektroniczne, które zaczynają wypierać z obiegu dokumenty papierowe. Elektronicznie mogą być wystawiane nie tylko zwykłe faktury VAT, ale i ich korekty, a także duplikaty, czy faktury pro-forma.Na fakturach elektronicznych nie trzeba podpisywać się ani zwykłym podpisem, ani elektronicznym. Wygenerowaną w systemie e-fakturę można od razu przesłać do kontrahenta drogą elektroniczną.
Powody, dla których e-faktura jest atrakcyjna
- szybkość wystawiania za pomocą programów komputerowych przeznaczonych do fakturowania
- prosty i szybki sposób dostarczenia do odbiorcy
- łatwość przechowywania np.: na dysku komputera
- proste wyszukiwanie z poziomu komputera.
Dokumenty podpisywane elektronicznie
Obecnie przedsiębiorcy mają możliwość wystawiania i podpisywania szeregu dokumentów w formie elektronicznej, jak między innymi:- dokumenty do ZUS-u, np.: deklaracje
- deklaracje podatkowe do US
- wnioski do KRS
- wniosek o założenie lub aktualizację działalności gospodarczej CEIDG-1
- inne dokumenty wysyłane do organów administracji publicznej
- podpisy oświadczenia woli składane drogą internetową
- inne dokumenty stosowane w obrocie gospodarczym lub prawnym.
Sposób potwierdzania dokumentów elektronicznych
Do podpisywania dokumentów elektronicznych służy:- kwalifikowany podpis elektroniczny zwany bezpiecznym. Może z niego korzystać osoba, która wnioskuje o jego wydanie i której zostanie on nadany. Udostępniany jest przez niezależne jednostki certyfikacyjne. Usługa jest płatna.
- Profil Zaufany jest usługą darmową udostępnianą przez Ministerstwo Cyfryzacji. Za jego pośrednictwem podatnik może kontaktować się z różnymi urzędami administracji państwowej, jak ZUS, czy US. Z jego pomocą może załatwić też większość spraw urzędowych przez Internet. Może go założyć każdy chętny.
Data publikacji: 2021-07-18, autor: FakturaXL
ZADAJ PYTANIE DO ARTYKUŁU
Grzegorz
13 Wrzesień 2021
W nawiązaniu do powyższego artykułu rozumiem, że nie wymaga się podpisu faktur elektronicznych. Niemniej, chciałbym zapytać czy nie ma wymogu wpisania w fakturze imienia i nazwiska osoby ją wystawiającej (co w brew pozorom, nie koniecznie można rozumieć jako podpis).
Faktura XL
13 Wrzesień 2021
Zgodnie z Art. 106e. Ustawy o VAT nie jest wymagany ani podpis, ani dane osoby wystawiającej fakturę.