Newsletter KRS to nowa usługa, dzięki której można kontrolować wpisy do Krajowego Rejestru Sądowego. To udoskonalenie zostało wprowadzone w czerwcu 2022 roku i wiąże się z wieloma korzyściami. Jak można się wpisać do Newslettera i chronić spółkę przed kradzieżą? Odpowiadamy na wszystkie pytania i wyjaśniamy wątpliwości. monitorowanie spolki w krs newsletter
Newsletter KRS zapewnia bieżący dostęp do informacji o wprowadzanych zmianach rejestrowych, które mają miejsce w spółce. Usługa została wprowadzona przede wszystkim ze względu na tzw. Kradzieże spółek. Od 22 czerwca 2022 roku wzrósł poziom bezpieczeństwa w obrocie prawno-gospodarczym, co jest bardzo cenną i ważną informacją.

Kradzież spółek – co to znaczy?

Przez określenie kradzież spółek rozumie się podrabianie dokumentów spółki. Przygotowane dokumenty są podstawą do zmiany danych rejestrowych. Skutkiem ubocznym tego działania jest brak kontroli nad spółką przez jej właścicieli. Oszuści zmieniają kadrę reprezentującą albo członków zarządu. W najgorszym wypadku spółka może upaść, ale zdarzają się także przypadki zaciągania kredytów w imieniu spółki przez niepowołane osoby i szereg innych niepożądanych zjawisk.

Aby kradzieże spółek stały się coraz rzadziej występującym zjawiskiem, Ministerstwo Sprawiedliwości zdecydowało się na podjęcie poważnych kroków. Mowa o wprowadzenie usługi Newslettera KRS. Wszystkie informacje dotyczące Newslettera zostały uregulowane Ustawą o Krajowym Rejestrze Sądowym. Wspomnianą ustawę poszerzono o art. 10a. Używanie Newslettera dołączy do monitorowania treści danych widniejących w KRS oraz sprawdzania akt rejestrowych.

Reasumując, Newsletter to jeden ze skutecznych sposobów ochrony spółek przed oszustwami gospodarczymi.

W jaki sposób można dołączyć do Newslettera KRS?

Newsletter KRS został dobrze przemyślany i pozwala przedsiębiorcy uzyskiwać informacje o wszystkich bieżących zdarzeniach gospodarczych związanych z konkretnym podmiotem zarejestrowanym w KRS. W celu skorzystania z usługi Newslettera wystarczy utworzyć konto w Portalu Rejestrów Sądowych. Trzeba się zalogować i wskazać spółkę albo spółki, które wymagają monitorowania. Ustawodawca wprowadza ograniczenie ilości monitorowanych spółek – może ich być maksymalnie 50.

Obsługa Newslettera KRS krok po kroku:
  • po zalogowaniu na stronie https://prs.ms.gov.pl/krs, trzeba kliknąć przycisk Dodaj podmiot do monitorowania,
  • należy wpisać nr KRS, a następnie kliknąć Wyszukaj w KRS,
  • system automatycznie pozyska dane firmy z bazy KRS, aby potwierdzić subskrybowanie, wystarczy kliknąć Monitoruj,
  • każdy użytkownik może modyfikować okres obowiązywania subskrypcji albo ją odwołać. W tym celu trzeba kliknąć ikonkę przekreślonego kółka albo pióra. Drugą opcją rezygnacji z subskrypcji jest wprowadzenie zmian w części Działania.

Czego można dowiedzieć się z Newslettera KRS?

Z Newslettera można dowiedzieć się o:
  • rejestracji sprawy, w której wykorzystano numer KRS, sygnaturę sprawy oraz datę rejestracji sprawy,
  • wykonaniu wpisu w KRS o podmiocie.
Subskrypcja jest przyznawana na konkretny czas, ale nie dłuższy nić jeden rok.

Skuteczna ochrona biznesu

Newsletter KRS to nieskomplikowany i bardzo cenny system, który zdecydowanie podnosi poziom bezpieczeństwa spółek. Subskrypcja pozwala na bieżące uzyskiwanie informacji o nieuprawnionych działaniach, w związku z tym można podjąć stosowne kroki, zanim jeszcze będzie za późno. Usługa jest szczególnie ważna dla wspólników oraz członków zarządu. Newsletter KRS spotkał się z aprobatą przedsiębiorców. Po kilkunastu godzinach od pierwszego włączenia, na stronie pojawiło się ponad 500 użytkowników.


Data publikacji: 2023-02-08, autor: FakturaXL

ZADAJ PYTANIE DO ARTYKUŁU