Przedsiębiorcy mogą prowadzić firmę między innymi w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, co w wielu przypadkach wydaje się być dobrym rozwiązaniem. Jednak u niektórych przedsiębiorców pojawiają się pewne wątpliwości związane z wypłatą pieniędzy ze spółki, którzy najczęściej obawiają się tzw. podwójnego opodatkowania. sposoby wyplacania wynagrodzenia ze spolki

Czy warto zmienić formę prowadzenia działalności gospodarczej na spółkę z o. o.? 

Czasami zmiana formy prowadzenia działalności gospodarczej z jednoosobowej na spółkę z o. o. może okazać się dla wielu korzystnym rozwiązaniem. Jednak przed podjęciem ostatecznej decyzji warto przeanalizować wszystkie za i przeciw pod kątem indywidualnej oceny własnej sytuacji. Przedsiębiorca musi zdawać sobie sprawę, że prowadzenie działalności gospodarczej w formie spółki z o. o. wymaga prowadzenia pełnej księgowości, a to wiąże się z ponoszeniem wyższych kosztów. Poza tym w przypadku spółki z ograniczoną odpowiedzialnością mówi się o tzw. podwójnym opodatkowaniu. Najpierw spółka płaci podatek CIT od osób prawnych, a następnie każdy ze wspólników po otrzymaniu środków ze spółki musi odprowadzić podatek PIT od osób fizycznych. Wysokość podatku zależy od sposobu wypłaty środków ze spółki. 

Sposoby na wypłatę środków ze spółki z o. o. 

Istnieje kilka sposobów na wypłatę pieniędzy ze spółki z o. o., jak np.: 
  • wypłata dywidendy
  • wynagrodzenie z tytułu umowy o pracę
  • wynagrodzenie z tytułu umowy najmu
  • wypłata z tytułu wcześniejszego zwrotu pożyczki
  • wynagrodzenie z tytułu zasiadania w zarządzie spółki
  • faktury z jednoosobowej działalności gospodarczej
  • wynagrodzenie z tytułu umowy o dzieło z przeniesieniem praw autorskich
  • wypłata diet razem z kosztami podróży służbowych. 
Wybór odpowiedniego sposobu ma wpływ na opodatkowanie wypłacanych środków, dlatego warto dobrze zastanowić się, które rozwiązanie będzie dla przedsiębiorcy najbardziej korzystne. 

Wypłata dywidendy
Dywidenda jest często wybieranym i jednym z bardziej popularnych sposobów na wypłatę pieniędzy ze spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, chociaż nie jest to dla podatnika najbardziej korzystna forma pod względem podatkowym. Dywidenda jest zyskiem netto jaki spółka wypracowała sobie za rok poprzedni.

Dywidenda może:

  • mieć formę środków pieniężnych lub innych aktywów będących w dyspozycji spółki, jak np. papiery wartościowe, nieruchomości itp.
  • być przekazana po zatwierdzeniu przez wspólników uczestniczących na zgromadzeniu, rocznego sprawozdania z działalności spółki
  • wysokość dywidendy wyliczana jest na podstawie wypracowanego zysku, który następnie dzielony jest pomiędzy wspólników na zasadzie proporcji. 

 

W przypadku dywidendy przekazany zysk jest aż dwa razy opodatkowany. Najpierw odprowadzany jest od niej podatek CIT w wysokości 19%, którym obciążana jest spółka. Następnie podatek dochodowy PIT zobowiązany jest wyliczyć i zapłacić wspólnik spółki po otrzymaniu wypłaty. Może to być 12% lub 32% w zależności od zaliczenia do danego progu podatkowego. Plusem tego rozwiązania jest fakt, że wspólnik, który pobiera jedynie dywidendy nie ma obowiązku odprowadzania składek na ZUS. 

Wynagrodzenie z umowy o pracę
Wspólnicy spółki z o. o. mogą zostać zatrudnieni przez spółkę w ramach umowy o pracę. W tej sytuacji za każdy miesiąc należy im się wynagrodzenie z tytułu podpisanej umowy o pracę za wykonywanie czynności na rzecz spółki. Wadą tego rozwiązania jest fakt, że w tym przypadku również dochodzi do podwójnego opodatkowania, a dodatkowo od wynagrodzenia należy odliczyć składki na ubezpieczenia społeczne ZUS oraz na składkę zdrowotną, która obecnie w związku z nowelizacją ustawy nie podlega odliczeniu w PIT. W tej sytuacji opodatkowanie może wynieść nawet ok. 40%. Należy pamiętać także o tym, że umowy o pracę nie opłaci się zawierać z osobą będącą prezesem.  

Wypłata wynagrodzenia dla członka zarządu
Obowiązujące przepisy pozwalają, aby członkowie zarządu oraz rady nadzorczej otrzymywali wynagrodzenie za pełnienie swoich obowiązków w spółce. Uchwała zgromadzenia wspólników ma prawo ustalić wysokość i zasady wynagrodzenia dla danego członka zarządu. Wynagrodzenie może być wypłacane z różną częstotliwością w skali roku: jednorazowo, półrocznie, kwartalnie, miesięcznie lub w innym ustalonym czasie. Wypłacone wynagrodzenie podlega pod opodatkowanie podatkiem dochodowym o stawce 12% lub 32% w zależności od wysokości uzyskanych dochodów. Od takiego wynagrodzenia należy odprowadzić składkę zdrowotną w wysokości 9%, która nie podlega odliczeniu. W tym przypadku nie trzeba odprowadzać składek na ubezpieczenia społeczne ZUS pod warunkiem powołania zarządu na podstawie mianowania. Wypłacone wynagrodzenie spółka może ująć w kosztach uzyskania przychodu. Z uwagi na to, że od pensji wypłacanej z tytułu pełnienia obowiązków przez członka zarządu spółka nie odprowadza podatku CIT, to można uniknąć podwójnego opodatkowania. 

Wynagrodzenie z tytułu umowy o dzieło lub innej umowy o charakterze cywilnoprawnym 
Wspólnik może zawrzeć ze spółką umowę cywilnoprawną, jak np. umowę o dzieło pod warunkiem, że przedmiotem umowy nie są czynności wynikające z zakresu pracy prezesa lub wynikające z innych faktur wystawianych na spółkę. Jest to dość korzystne rozwiązanie, jeżeli zostanie zawarta umowa o dzieło z przeniesieniem praw autorskich, np. na stworzenie programu komputerowego, muzyki itp. W tej sytuacji możliwe jest zastosowanie ulgi polegającej na skorzystaniu z 50% kosztów uzyskania przychodów. Podatek 12% zostaje naliczony od połowy wynagrodzenia jakie przysługuje z takiej umowy. 

Wypłata środków ze spółki w postaci diety na podróże służbowe
Członek zarządu odbywający podróż służbową związaną ze sprawami spółki ma prawo do diety za każdy dzień pobytu. Dietę można wypłacić również osobie niezatrudnionej w spółce, np. prezesowi, jeżeli został powołany do pełnienia tej funkcji. Dodatkowo w kosztach podróży może zostać ujęty zwrot za noclegi na podstawie wystawionych faktur przekazanych do spółki przez wspólnika odbywającego podróż służbową.

Wynagrodzenie z tytułu pracy wykonywanej na rzecz spółki w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej
Dość popularnym sposobem na wypłatę wynagrodzenia ze spółki jest rozliczanie wg systemu B2B. Członek zarządu jednocześnie prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą i jako właściciel jednoosobowej firmy może wystawiać spółce faktury. Jednak nie mogą one dokumentować takich samych czynności, które są już świadczone i wynagradzane z tytułu zasiadania w zarządzie spółki czy wypłacanych świadczeń powtarzalnych. Członek zarządu ponosi koszty związane z prowadzeniem działalności, które mają wpływ na jego dochód, czyli musi odprowadzić od uzyskanego wynagrodzenia składki na ubezpieczenia społeczne, składkę zdrowotną i podatek dochodowy. 

Wypłata wynagrodzenia wynikająca z umowy najmu nieruchomości lub ruchomości
Prawo nie zabrania wspólnikowi wynajęcia spółce własnej nieruchomości lub ruchomości. Wspólnik może wynająć np. biuro, w którym spółka będzie posiadała siedzibę i prowadziła działalność lub samochód, który będzie wykorzystywany do czynności związanych z działalnością spółki. W tym celu powinien zawrzeć umowę najmu. Za wynajem wspólnik otrzymuje od spółki wynagrodzenie, od którego musi zapłacić zryczałtowany podatek dochodowy w wysokości 8,5% od przychodów do 100 000 zł rocznie lub 12,5% od powyżej 100 000 zł. Zawarcie umowy możliwe jest w przypadku wspólnika, który jest właścicielem nieruchomości wynajmowanej na potrzeby spółki. Przedsiębiorca może także wynajmować spółce inne rzeczy, jak np. różne maszyny bądź inne urządzenia. Dochody z najmu powinien rozliczyć na formularzu PIT-28.  

Wynagrodzenie z tytułu udzielonej pożyczki
Wspólnik w zakresie prowadzonej działalności gospodarczej może udzielić spółce pożyczki. W sytuacji, kiedy będzie potrzebował wypłacić ze spółki większą ilość gotówki, to wypłacona kwota będzie mogła zostać zaliczona do wcześniejszej spłaty całości lub części pożyczki.


Data publikacji: 2024-07-16, autor: FakturaXL

ZADAJ PYTANIE DO ARTYKUŁU