Wspólnicy spółek komandytowych dysponują prawem do wypracowanego przez spółkę zysku, co oznacza, że w ciągu roku przekazywane są im chociażby zaliczki na poczet przyszłego zysku. Co z podatkiem dochodowym od zaliczek, które są regulowane na poczet zysku w trakcie roku podatkowego? Stanowisko sądów administracyjnych i organów podatkowych znacznie różni się od siebie. Jak to wygląda w praktyce? jak wyplacic zysk ze spolki komandytowej w trakcie roku

Wypłata zysku spółki komandytowej

Spółka komandytowa to spółka handlowa nieposiadająca osobowości prawnej, aczkolwiek jest ona osobnym podatnikiem podatku dochodowego CIT.

Spółki komandytowe nie są transparentne podatkowo. Jeżeli wspólnikami spółki komandytowej są osoby fizyczne, uzyskane wypłaty z zysku są określane jako przychody z kapitałów pieniężnych (zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy PIT). Wypłata zaliczki na poczet udziału w zyskach spółki przyczyni się do wystąpienia przychodu z tytułu.

Zgodnie z art. 30a ust. 1 pkt 4 ustawy PIT, od osiągniętych dochodów (przychodów) należy pobrać 19-procentowy zryczałtowany podatek dochodowy, z dywidend i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych. Przychód z tego tytułu widnieje w dacie faktycznego uzyskania środków przez komplementariusza. Zryczałtowany podatek zostaje pobrany przez płatnika, który wypłaca udział w zysku, co oznacza, chociażby spółkę komandytową. Art. 41 ust. 4e ustawy PIT wskazuje, że spółki mają obowiązek, jako płatnicy, pobierać zryczałtowany podatek dochodowy opisany w art. 30a ust. 1 pkt 4, z uwzględnieniem zasad wyznaczonych w art. 30a ust. 6a–6e.

Jeżeli spółka komandytowa w ciągu roku podatkowe wypłaci komplementariuszowi zaliczki na poczet zysku rocznego spółki, jest przychodem z tytułu udziału w zysku, który podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych na takich samych zasadach, co przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych. Momentem powstania zysku jest chwila jego wypłaty, a następnie zostaje opodatkowany stawką 19%.

Wypłata zysku spółki komandytowej na rzecz komplementariusza – jak pomniejszyć podatek?

Istotne znaczenie odgrywa szczególny mechanizm odliczenia wykorzystywany dla opodatkowania uregulowanego zysku na rzecz komplementariusza. Art. 30a ust. 6a ustawy PIT zawiera szczegółowe informacje o zryczałtowanym podatku, który oblicza się zgodnie z ust. 1 pkt 4. Przychody osiągnięte przez komplementariusza z tytułu udziału w zyskach spółki należy pomniejszyć o kwotę zgodną z iloczynem procentowym udziału komplementariusza w zysku tej spółki i podatku należnego od dochodu tej spółki, obliczonego zgodnie z art. 19 ustawy CIT za rok podatkowy, z którego przychód z tytułu udziału w zysku został uzyskany. Zgodnie z art. 30a ust. 6b ustawy PIT, kwota pomniejszenia nie może być większa od kwoty podatku obliczonego na podstawie ust. 1 pkt 4.

Opisane zasady odnoszą się do płatnika, czyli spółki komandytowej. Osiągane przychody przez wspólnika, który jest komplementariuszem z tytułu udziału w zyskach spółki komandytowej, będącej podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych w pierwszej kolejności wymagają oblicza 19-procentowego zryczałtowanego podatku dochodowego, który w dalszej kolejności zostaje pomniejszony o kwotę powstającą z przemnożenia udziału komplementariusza i kwoty podatku CIT spółki komandytowej za rok podatkowy, gdzie przychód z tytułu udziału w zysku jest osiągnięty.

Organy podatkowe wskazują, że kwota pomniejszająca podatek może zostać wyznaczona nie prędzej niż w chwili, kiedy wartość podatku dochodowego od osób prawnych należnego od dochodu spółki za rok podatkowy zostaje wyznaczony w chwili, gdy osiągnięty zostanie zysk dzielony między wspólników – co jest zgodne z art. 30a ust. 6a, gdzie występuje określenie „za rok podatkowy”.

Dyrektor KIS w interpretacji z 11 lipca 2023 roku (nr 0114-KDIP3-1.4011.506.2023.1.BS) podaje, iż pomniejszenie nie może zostać wykorzystane do wypłacanych wspólnikom w trakcie roku podatkowego zaliczek na poczet udziału w zysku za ten rok (zaliczek na poczet zysku, jaki spółka może uzyskać w tym roku podatkowym).

W dalszej kolejności organ podatkowy w podanej interpretacji zastosował stanowisko, iż spółka komandytowa, która jest płatnikiem, ma obowiązek pobierać zryczałtowany podatek dochodowy od przychodów wypłacanych komplementariuszowi z tytułu udziału w zysku spółki w formie zaliczek na poczet zysku. Kwota podatku należnego od dochodu spółki komandytowej obliczona na podstawie art. 19 ustawy CIT za rok podatku jest nieznana, dlatego spółka pobiera podatek zgodnie z 19% stawką, bez pomniejszeń.

Jeżeli mechanizm odliczeń wyznaczony w art. 30a ust. 6a ustawy PIT jest zgodny z kwotą pobranego podatku, komplementariusz powinien dostarczyć do naczelnika US wniosek o stwierdzenie nadpłaty (w trybie regulowanym przez Ordynację podatkową).

Stanowisko sądów administracyjnych a opodatkowanie zaliczek na poczet zysku

Sądy administracyjne wskazują wprost, iż uregulowanie zaliczki na poczet zysku dla komplementariusza nie podlega opodatkowaniu w chwili wypłaty.

Stanowisko potwierdza, chociażby WSA we Wrocławiu w wyroku z dnia 2 lutego 2023 roku (sygn. akt I SA/Wr 394/22). Wyrok informuje, iż w sytuacji, kiedy do obliczenia wysokości podatku od komplementariusza zgodnie z art. 30a ust 6a ustawy PIT wymagane jest poznanie komplementariusza, który występuje w momencie otrzymania zaliczki na poczet udziału w zyskach, zostaje zmodyfikowane w zobowiązanie podatkowe w chwili obliczenia dochodu tej spółki zgodnie z art. 19 ustawy CIT. W takiej sytuacji poznamy wysokość podatku do uregulowania przez komplementariusza i dodatkowo płatnik będzie miał możliwość dopełnienia obowiązku, jakim jest obliczenie podatku, a następnie pobranie go i uregulowanie właściwemu organowi podatkowemu. Regulując komplementariuszowi w trakcie roku podatkowego zaliczki na poczet zysku, do obowiązków spółki nie należy pobieranie zryczałtowanego podatku dochodowego.

Wyrok WSA w Gdańsku z 5 grudnia 2023 roku (I SA/Gd 856/23) także potwierdza to stanowisko. Wymiar sprawiedliwości wskazuje, iż regulując zaliczki na poczet zysku dla komplementariuszy w ciągu roku podatkowego, spółka komandytowa nie jest zobligowana do pobierania zryczałtowanego podatku dochodowego, o którym mowa w art. 30a ust. 1 pkt 4 ustawy PIT.

Sądy administracyjne zwracają uwagę, iż spółka komandytowa podczas regulowania zaliczek na poczet udziałów w zysku spółki na rzecz komplementariuszy w trakcie roku podatkowego za ten rok, nie otrzymuje statusu płatnika i nie ma obowiązku pobierania zryczałtowanego podatku dochodowego. Co to oznacza? Wypłata zaliczki jest neutralna podatkowo dla komplementariusza.

Jak widać, stanowisko sądów administracyjnych i organów podatkowych znacznie się różni.


Data publikacji: 2024-07-22, autor: FakturaXL

ZADAJ PYTANIE DO ARTYKUŁU