Czasami przedsiębiorca zmuszony jest z różnych powodów zawiesić wykonywanie działalności gospodarczej. Czy możliwe jest zawieszenie działalności na czas nieokreślony?
Prawo do zawieszenia działalności ma również przedsiębiorca zatrudniający jedynie osoby na umowach cywilnoprawnych, a także przedsiębiorcy, których pracownicy przebywają na urlopie macierzyńskim, urlopie na warunkach urlopu macierzyńskiego, urlopie rodzicielskim bądź urlopie wychowawczym.
Minusem zawieszenia działalności gospodarczej jest to, że w trakcie zawieszenia przedsiębiorca nie może prowadzić działalności gospodarczej i osiągać z tego tytułu bieżących przychodów. Nieopłacanie składki zdrowotnej powoduje, że po upływie 30 dni przedsiębiorca traci prawo do świadczeń zdrowotnych. Okres zawieszenia nie jest też brany pod uwagę przy wyliczaniu lat pracy, które uprawniają do otrzymania emerytury.
W trakcie zawieszenia działalności gospodarczej przedsiębiorca nie może osiągać przychodów, dlatego nie ma obowiązku opłacania zaliczek na podatek dochodowy. Jedynie dozwolona jest sprzedaż wyposażenia lub środków trwałych, a także uzyskanie przychodu wygenerowanego z należności powstałych jeszcze przed zawieszeniem firmy. Zaliczki na podatek dochodowy z przychodu pochodzącego z okresu przed zawieszeniem firmy wpłaca się zaraz po wznowieniu działalności. W przypadku zawieszenia działalności z końcem roku, przedsiębiorca powinien w rocznym zeznaniu podatkowym wykazać osiągnięte przychody w danym roku i zapłacić wynikający z nich podatek należny.
Podatek od towarów i usług
Przedsiębiorca w trakcie zawieszenia działalności gospodarczej nie ma obowiązku składania deklaracji podatkowych i rozliczania VAT za ten okres.
Zwolnieniem nie są objęci podatnicy, którzy dokonują:
Na skróty
Kiedy mówimy o zawieszeniu działalności gospodarczej?
Jeżeli przedsiębiorca na jakiś czas przerwie prowadzenie działalności gospodarczej, a jej nie zamknie, to w tej sytuacji mówimy, że doszło do zawieszenia działalności gospodarczej. Taką możliwość posiadają przedsiębiorcy zarejestrowani w Centralnej Ewidencji i Informacji Gospodarczej (CEIDG) oraz niezatrudniający pracowników.Zawieszenie działalności gospodarczej – kto ma prawo zawiesić działalność?
Możliwość zawieszenia działalności gospodarczej mają przedsiębiorcy niezatrudniający pracowników. Dla przypomnienia, za zatrudnionego pracownika uznaje się osobę, która posiada zawartą umowę o pracę lub pracuje na podstawie powołania, wyboru, mianowania bądź spółdzielczej umowy o pracę.Prawo do zawieszenia działalności ma również przedsiębiorca zatrudniający jedynie osoby na umowach cywilnoprawnych, a także przedsiębiorcy, których pracownicy przebywają na urlopie macierzyńskim, urlopie na warunkach urlopu macierzyńskiego, urlopie rodzicielskim bądź urlopie wychowawczym.
W jaki sposób można zawiesić działalność gospodarczą?
Przedsiębiorca może zawiesić działalność gospodarczą po złożeniu wniosku podczas osobistej wizyty w urzędzie gminy lub on-line na stronie CEIDG na formularzu CEIDG-1. Może też wysłać wypełniony i podpisany wniosek poświadczony notarialnie za pośrednictwem poczty. Wniosek w formie elektronicznej dostępny jest dla osób korzystających z podpisu elektronicznego, profilu zaufanego ePUAP lub podpisu osobistego wskazanego w przepisach o dowodach osobistych. Dopuszczalne są również inne formy potwierdzeń, które zostaną zaakceptowane przez system CEIDG pozwalające jednoznacznie zidentyfikować osobę składającą wniosek oraz czas jego złożenia. Osoby będące wspólnikami spółek cywilnych składają zgłoszenie na druku CEIDG – SG. Istnieje też możliwość skorzystania z pełnomocnictwa. Za ustanowienie pełnomocnika pobierana jest opłata w wysokości 17 zł.Zawieszenie działalności gospodarczej na czas nieokreślony
Przedsiębiorca ma prawo zawiesić działalność gospodarczą bez żadnego konkretnego powodu. Może skorzystać z przysługującego mu prawa, jeżeli np. prowadzi działalność sezonową i tylko w sezonie uzyskuje dochody. Wtedy na czas poza sezonem może zawiesić prowadzenie firmy bez konieczności zamykania działalności. Z takiej możliwości może skorzystać kilkakrotnie i przez dowolny okres czasu, w tym także przez czas nieokreślony pod warunkiem, że nie będzie on krótszy niż 30 dni. Jedynie przedsiębiorcy wpisani do KRS mogą zawiesić działalność gospodarczą na czas nieprzekraczający 24 miesięcy.Zawieszenie działalności gospodarczej – czego nie wolno, a co wolno przedsiębiorcy?
W trakcie zawieszenia działalności gospodarczej przedsiębiorca nie może wykonywać działalności gospodarczej ani osiągać bieżących przychodów. Może natomiast:- wykonywać czynności niezbędne do zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów. Ma też prawo do rozwiązywania zawartych wcześniej umów
- przyjmować należności powstałe przed datą zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej, a także ma obowiązek regulowania zobowiązań
- zbywać środki trwałe własne oraz wyposażenie
- uczestniczyć w postępowaniach sądowych, podatkowych i administracyjnych związanych z działalnością gospodarczą, którą wykonywał przed zawieszeniem działalności gospodarczej
- osiągać przychody finansowe również z działalności prowadzonej przed zawieszeniem działalności gospodarczej.
Zawieszenie działalności gospodarczej – konsekwencje
Zawieszenie prowadzenia działalności gospodarczej niesie ze sobą różne konsekwencje. Do korzyści jakie wiążą się z zawieszeniem firmy zalicza się:- brak obowiązku opłacania składek na ZUS
- brak konieczności zapłaty podatku dochodowego.
Minusem zawieszenia działalności gospodarczej jest to, że w trakcie zawieszenia przedsiębiorca nie może prowadzić działalności gospodarczej i osiągać z tego tytułu bieżących przychodów. Nieopłacanie składki zdrowotnej powoduje, że po upływie 30 dni przedsiębiorca traci prawo do świadczeń zdrowotnych. Okres zawieszenia nie jest też brany pod uwagę przy wyliczaniu lat pracy, które uprawniają do otrzymania emerytury.
Zawieszenie działalności gospodarczej – składki ZUS
Po złożeniu wniosku o zawieszenie działalności o decyzji przedsiębiorcy zostaje poinformowany Zakład Ubezpieczeń Społecznych, który na podstawie sporządzonych dokumentów dokonuje wyrejestrowania z ZUS-u o czym przedsiębiorca zostaje poinformowany w formie pisemnej. Od czasu wyrejestrowania nie ma obowiązku odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne ZUS oraz ubezpieczenie zdrowotne. Obowiązek odprowadzania składek zostaje przywrócony dopiero począwszy od dnia poprzedzającego dzień, w którym działalność zostanie wznowiona. W okresie zawieszenia przedsiębiorca nie musi składać deklaracji rozliczeniowych. Wyjątkiem jest miesiąc, w którym doszło do zawieszenia działalności.Zawieszenie działalności gospodarczej – podatki PIT i VAT
Podatek dochodowy PITW trakcie zawieszenia działalności gospodarczej przedsiębiorca nie może osiągać przychodów, dlatego nie ma obowiązku opłacania zaliczek na podatek dochodowy. Jedynie dozwolona jest sprzedaż wyposażenia lub środków trwałych, a także uzyskanie przychodu wygenerowanego z należności powstałych jeszcze przed zawieszeniem firmy. Zaliczki na podatek dochodowy z przychodu pochodzącego z okresu przed zawieszeniem firmy wpłaca się zaraz po wznowieniu działalności. W przypadku zawieszenia działalności z końcem roku, przedsiębiorca powinien w rocznym zeznaniu podatkowym wykazać osiągnięte przychody w danym roku i zapłacić wynikający z nich podatek należny.
Podatek od towarów i usług
Przedsiębiorca w trakcie zawieszenia działalności gospodarczej nie ma obowiązku składania deklaracji podatkowych i rozliczania VAT za ten okres.
Zwolnieniem nie są objęci podatnicy, którzy dokonują:
- wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów (WNT)
- importu usług lub nabywających towary
- okresów rozliczeniowych, w których działalność gospodarcza nie była zawieszona przez pełen okres rozliczeniowy
- okresów rozliczeniowych, za które podatnik miał obowiązek rozliczyć podatek z tytułu wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu, a także za te, za które ma obowiązek dokonać korekty podatku naliczonego.
Data publikacji: 2024-08-09, autor: FakturaXL