JPK-CIT to nowy obowiązek dla spółek, który zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku. W księgach rachunkowych muszą obligatoryjnie znaleźć się dodatkowe dane. Co muszą wiedzieć podatnicy? Odpowiadamy. jpk cit obowiazek wysylki dla spolek

JPK-CIT – co to jest i z jakich elementów się składa?

Podatnicy CIT będą zobligowani przygotowywać i dostarczać bezpośrednio do organów podatkowych plik JPK CIT, w którym dostępne są dane z ksiąg rachunkowych w formie elektronicznej. Struktura będzie bazować na strukturze JPK_KR, która jest stworzona z myślą o specyfikach podatników CIT. To kolejne już narzędzie używane do kontroli podatników.

Nowa struktura JPK-CIT zawiera 7 grup podatników CIT, dla których obowiązkowe będą znaczniki identyfikujące konta księgowe, są to:
  • banki,
  • zakłady ubezpieczeń oraz zakłady reasekuracji,
  • jednostki, o których mowa w 3 ust. 2 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie sporządzających sprawozdanie finansowe zgodnie z załącznikiem nr 6 o rachunkowości,
  • fundusze inwestycyjne,
  • domy maklerskie,
  • spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe,
  • pozostałe jednostki.

Kiedy mowa o danych identyfikacyjnych kontrahentów – dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej konieczne jest podanie nazwiska oraz pierwszego imienia kontrahenta. Z kolei dla osób, które prowadzą działalność gospodarczą nie może zabraknąć nazwy firmy przedsiębiorcy, wymagany jest także numer NIP. W stosunku do pozostałych kontrahentów nie może zabraknąć numeru NIP oraz pełnej nazwy kontrahenta. Dane są niezbędne do przygotowania JPK CIT, w którym zgromadzone są dane na temat dokonywanych transakcji, kontrahentach, środkach trwałych czy wartościach niematerialnych i prawnych.

JPK-CIT musi zostać złożony w terminie 3 miesięcy, liczonych od zakończenia roku podatkowego. W większości przypadków oznacza to w terminie do 31 marca (gdy jest to dzień wolny od pracy, wysyłka przekłada się na kolejny dzień roboczy). Gdy rok obrotowy nie jest taki sam, jak rok kalendarzowy, podatnicy składają CIT-8 oraz JPK-CIT w innym terminie.

Jakie zmiany zostaną wprowadzone?
W paragrafie 2. projektu przekazano dodatkowy zakres danych obowiązkowo wpisywanych do ksiąg rachunkowych. To warunek, żeby odpowiadały wymogom, które są nakładane na podatników na skutek wprowadzenia JPK_CIT. W praktyce oznacza to:
  • numer identyfikacji podatkowej kontrahenta podatnika, o ile został nadany;
  • numer identyfikujący fakturę w Krajowym Systemie e-Faktur, o ile został nadany do dnia przekazania księgi, a dla faktur wystawionych przez podatnika, które są klasyfikowane jako dowód księgowy;
  • znaczniki identyfikujące konta ksiąg wykazywane według słownika znaczników identyfikujących konta ksiąg;
  • dane, które potwierdzają nabycie, wytworzenie lub wykreślenie środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej z ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych:
    • a) dla faktur klasyfikowanych jako dowód księgowy zbycia środka trwałego lub wartości niematerialnych i prawnych – numer identyfikujący fakturę w Krajowym Systemie e-Faktur, gdy nadano do dnia przekazania księgi,
    • b) numer dowodu stanowiący podstawę przyjęcia do używania środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej,
    • c) rodzaj dowodu, który dokumentuje nabycie, wytworzenie lub wykreślenie z ewidencji;
      ​wysokość różnicy pomiędzy wynikiem finansowym ustalonym na podstawie przepisów o rachunkowości a wynikiem podatkowym ustalonym na podstawie przepisów o podatku dochodowym od osób prawnych, w podziale na:
      •  wysokość przychodów zwolnionych z opodatkowania – należy podać trwałe różnice pomiędzy zyskiem (stratą) dla celów rachunkowych a dochodem (stratą) dla celów podatkowych,
      • wysokość przychodów niepodlegających opodatkowaniu w roku bieżącym,
      • wysokość przychodów podlegających opodatkowaniu w roku bieżącym, ujętych w księgach lat ubiegłych,
      • wysokość kosztów nieuznawanych za koszty uzyskania przychodów – należy podać trwałe różnice pomiędzy zyskiem (stratą) dla celów rachunkowych a dochodem (stratą) dla celów podatkowych,
      • wysokość kosztów nieuznawanych za koszty uzyskania przychodów w roku bieżącym,
      •  wysokość kosztów uznawanych za koszty uzyskania przychodów w roku bieżącym, ujętych w księgach lat ubiegłych.

Od kiedy obowiązuje JPK-CIT?

Ustawodawca wyznaczył trzy terminy wprowadzenia obowiązkowego JPK-CIT dla podatników, w których kluczową rolę odgrywają uzyskiwane przychody oraz status czynnego podatnika VAT:
  • podatnicy CIT, których przychody nie są większe od 50 mln euro – są zobligowani do wysyłki danych za 2025 rok,
  • podatnicy CIT zobowiązani do wysyłki plików JPK_VAT – wysyłka danych za 2026 rok,
  • pozostali podatnicy CIT – wysyłka danych za 2027 rok.

Jeżeli przychody są większe od 50 mln euro w walucie krajowej, obowiązek wysyłania JPK_CIT obowiązuje od 2026 roku, jednakże trzeba zaznaczyć, iż w pliku muszą występować dane z ksiąg rachunkowych dotyczące roku 2025. Dla przedsiębiorców, u których rok obrotowy nie jest zgodny z rokiem obrotowym, JPK-CIT musi zostać złożony za rok obrotowy, który zaczyna się po 31 grudnia 2024 roku.

Czynni podatnicy VAT, będący płatnikami CIT dostarczają JPK-CIT za rok obrotowy, który zaczyna się po 31 grudnia 2025 roku, a cała reszta podatników CIT za rok obrotowy zaczynający się po 31 grudnia 2026 roku.

Jakie działania powinni podjąć podatnicy po wprowadzeniu nowych przepisów prawa?

Kluczowe znaczenie odgrywa dopasowanie wykorzystywanych przez podatników systemów księgowych do obowiązkowego raportowania JPK-CIT. Podatnik nie powinien sugerować się ostatecznym terminem wysyłki i mieć wszystko gotowe znacznie wcześniej, gdyż tym sposobem może uniknąć błędów i stresu. Jak? Przede wszystkim odpowiednio wcześnie zgromadzić w księgach rachunkowych wszystkie dane wymagane przez strukturę pliku CIT JPK.

Wprowadzenie nowych przepisów wiąże się z szeregiem korzyści – dla organów skarbowych oraz podatników. Urzędy zyskały skuteczne narzędzie do kontroli, dzięki czemu nadużycia podatkowe mogą być szybko i skutecznie zwalczane. Dla przedsiębiorców oznacza to ograniczenie konkurencji, która nie reguluje podatków, a przez to wielokrotnie zaniża ceny oferowanych towarów bądź świadczonych usług.

Organy podatkowe zyskają szybki dostęp do danych wprowadzanych do ksiąg rachunkowych przedsiębiorców. Przedsiębiorca szybko i bez zbędnych formalności złoży zeznanie CIT, ograniczając przy tym ryzyko popełnienia błędów w rozliczaniach podatkowych.

Reasumując, wprowadzenie JPK-CIT wywołuje niepokój wielu przedsiębiorców, jednak korzyści zdecydowanie przekraczają nakłady pracy, jakie trzeba ponieść. Podatnicy mają sporo czasu, aby dobrze przygotować się do wprowadzenia nowego obowiązku, jednak nie warto zostawiać tego na ostatni moment.


Data publikacji: 2024-08-23, autor: FakturaXL

ZADAJ PYTANIE DO ARTYKUŁU