Co obejmuje JPK_PD?
Jednolity Plik Kontrolny dla podatków dochodowych (JPK_PD) został podzielony na pięć struktur:- JPK_KR_PD – księga rachunkowa,
- JPK_ST_KR – ewidencja środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (dla podatników składających JPK_KR_PD),
- JPK_PKPIR – podatkowa księga przychodów i rozchodów,
- JPK_EWP – ewidencja przychodów,
- JPK_ST – ewidencja/wykaz środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych (dla podatników składających JPK_PKPIR lub JPK_EWP).
Kogo obejmuje obowiązek raportowania JPK_PD?
Obowiązek raportowania w pierwszej kolejności dotyczy podatników CIT, których roczne przychody w poprzednim roku podatkowym przekroczyły 50 milionów euro oraz podatkowych grup kapitałowych.
Pierwsze raporty w formie JPK_KR_PD zostaną złożone w 2026 roku za rok obrotowy rozpoczynający się po 31 grudnia 2024 r.
Kolejne terminy objęcia obowiązkiem:- od 2026 roku – wszyscy pozostali podatnicy CIT i PIT zobowiązani do składania JPK_VAT (za rok obrotowy rozpoczynający się po 31 grudnia 2025 r.),
- od 2027 roku – wszyscy pozostali podatnicy (za rok obrotowy rozpoczynający się po 31 grudnia 2026 r.).
Jak przygotować i wysłać JPK_PD?
Pliki JPK_PD należy utworzyć za pomocą programu księgowego. Wysyłka może być zrealizowana bezpośrednio z programu księgowego, jeśli posiada funkcję wysyłki plików JPK albo za pośrednictwem dedykowanej aplikacji Klient JPK WEB.
Wszystkie prowadzone księgi, ewidencje i wykazy podatkowe należy przekazać właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego po zakończeniu roku podatkowego, najpóźniej w terminie składania rocznego zeznania podatkowego.
Do podpisania plików JPK_PD można użyć dwóch rodzajów podpisów elektronicznych:- Profil Zaufany
- bezpłatny podpis elektroniczny, który można założyć w urzędzie lub za pośrednictwem bankowości internetowej,
- jednorazowy kod autoryzacyjny,
- Kwalifikowany podpis elektroniczny
- płatny podpis przeznaczony do podpisywania dokumentów. Aby go użyć, przygotuj urządzenie oraz podaj kod PIN.
Kilka słów podsumowania
Zmiany wprowadzone przez ustawę to kolejny krok w kierunku cyfryzacji i usystematyzowania procesów księgowych. Dzięki wykorzystaniu programów komputerowych i raportów w formacie JPK podatnicy zyskują większą przejrzystość i łatwiejszą komunikację z urzędami skarbowymi.
Data publikacji: 2024-12-10, autor: FakturaXL