Po sprawdzeniu przepisów prawa podatkowego obowiązujących w naszym kraju nie natknęliśmy się na określenie „faktura z datą wsteczną”, mimo iż takie działanie nie jest niczym zaskakującym, a wręcz jest praktykowane przez wielu przedsiębiorców. Fakturę z wcześniejszą datą można wystawić pod warunkiem, że obie strony nie mają ku temu żadnych przeciwwskazań. faktura wystawiona z opoznieniem

Faktura z datą wcześniejszą a przepisy prawa

Wystawianie faktur z wcześniejszą datą to niemalże norma dla wielu przedsiębiorców, jednak z perspektywy czasu może wygenerować dla firmy dodatkowe problemy. Mowa o sytuacji, gdy kontrahent przestanie zgadzać się z takim działaniem albo fiskus zdecyduje się na wykonanie kontroli. W trakcie dokładnego monitorowania firmy przez organ sprawdzający mogą pojawić się błędy, które wiążą się z karą pieniężną.

Przed wystawieniem faktury z wcześniejszą datą, przedsiębiorca musi mieć świadomość, że wprowadza nieład w firmowej dokumentacji. Trzeba zmienić numery wszystkich dokumentów, które zostały przygotowane po dacie wystawienia opóźnionego dowodu sprzedaży.

Korzystając z ustawy o VAT, dowiadujemy się, że fakturę dokumentującą sprzedaż albo świadczenie usług można wystawić najpóźniej do 15 dnia następnego miesiąca. Istnieje także możliwość przygotowania faktury przed sprzedażą albo wykonaniem usługi.

Faktury z opóźnionym terminem przygotowywane przez przedsiębiorców rozliczających się na zasadach ogólnych umożliwiają odliczenie podatku naliczonego. Oznacza to, że przyjęcie faktury po terminie albo jej duplikatu przyczyni się do rozliczenia jej na takich samych zasadach, jak i innych dokumentów.

PRZYKŁAD 1
Do spółki dotarł duplikat faktury za usługi konsultacji handlowych. Na duplikacie widnieje bieżąca data. Pierwotna faktura została wystawiona 18 listopada, a data sprzedaży, która pojawiła się na fakturze to 31 grudnia roku poprzedniego. Oznacza to niemalże rok różnicy w wymienionych datach. Czy przedsiębiorca może przygotować fakturę niemalże rok po wykonaniu usługi? Czy spółka ma prawo przyjąć dokument i rozliczyć naliczony VAT, czy takie działanie będzie jednoznaczne z konsekwencjami wyciągniętymi przez urząd skarbowy?

Odpowiedź: Kontrahent działał zgodnie z przepisami prawa, wystawiając fakturę rok po wyświadczeniu usług, a spółka może ją ująć w rozliczeniach.

Zgodnie z art. 106i ustawy wydanej dnia 11 marca 2004 o podatku od towarów i usług przepisy wyszczególniają termin, w jakim należy wystawić faktury, jednak niewystawienie dowodu w wyznaczonym terminie nie jest jednoznaczne z brakiem możliwości wykonania tego działania później. Dokument będzie miał naruszony termin, ale przedsiębiorca powinien wystawić go mimo wszystko.

Przepisy prawa nie zabraniają wystawiania faktury spóźnionej nawet o kilka lat. Zabrania się przedsiębiorcy przygotowania faktur ze wsteczną datą wystawienia, czyli datą wystawienia różniącą się od daty faktycznego wystawienia.

Obliczenie VAT z faktury, który została wystawiona po terminie

Otrzymanie faktury z naruszonym terminem płatności nie generuje żadnych problemów z odliczaniem podatku naliczonego. Oznacza to, że w omawianym przykładzie spółka ma prawo rozliczyć przedmiotową fakturę.

W tym miejscu warto podkreślić, że prawo do odliczenia podatku naliczonego dla nabywania usług konsultacji handlowych odbywa się w okresie rozliczeniowym wygenerowania obowiązku podatkowego u sprzedawcy, jednak nie odbywa się to przed okresem rozliczeniowym, kiedy otrzymano fakturę. Takie stanowisko potwierdza art. 86 ust. 10 w zw. z art. 86 ust. 10b pkt 1 ustawy o VAT. Omawiane przepisy dotyczą również zgubienia oraz zniszczenie faktur pierwotnych, zanim zostały dostarczone przez sprzedawcę i przed wystawieniem duplikatu. W tym przypadku prawo do odliczenia powstaje wraz z otrzymaniem duplikatu.

Bazując na powyższym przykładzie, spółka, do której nie dotarła faktura pierwotna może odliczyć podatek naliczony, gdyż obowiązek podatkowy powstał w dniu otrzymania faktury.

W przypadku, gdy do spółki dotarła faktura pierwotna, prawo do odliczenia podatku naliczonego nastąpiło w momencie dostarczenia pierwotnej faktury. Jeżeli przedsiębiorca pragnie odliczyć podatek naliczony, musi wykonać korektę deklaracji za okres, kiedy wystąpiło prawo do odliczenia. Takie stanowisko potwierdza art. 86 ust. 13 ustawy o VAT.


Data publikacji: 2022-11-10, autor: FakturaXL

ZADAJ PYTANIE DO ARTYKUŁU
Adam
18 Kwiecień 2023

Wiktoria, Twoje roszczenia przedawniają się po 3 latach od wykonania usługi i nie masz możliwości ścignąć inwestora. Chyba, ze wykaże dobrą wolę i zawrzecie i przyjmie fakturę.

Wiktoria
17 Kwiecień 2023

Mam pytanie odnośnie wystawienia brakujących faktur. Sytuacja wygląda następująco mam podpisaną umowę w 2015r. do niej było wystawianych kilka faktur, a wg. umowy każda fv jest pomniejszona o kaucję na okres 3 lat. Niestety nie wiem jak to się stało teraz się okazuje, że brakuje faktury na 12000zł, nikt nie wyłapał, że suma faktur jest niezgodna tj są wystawione na mniejszą kwotę niż umowa. Reasumując jesteśmy stratni i kwotę fv i kwotę kaucji, o którą wg księgowej tamtej firmy nie mam prawa się ubiegać. Powiedziała, że moja strata, że fv nie została wystawiona, a skoro nie było fv to i o kaucję nie mogę się ubiegać. Poprosiła, żebym wystąpiła o aneks do umowy, który pomniejszy kwotę umowy. Czy istnieją przepisy, które regulują termin wystawienia fv nawet 8 lat później- przecież fv mogą być zutylizowane po 5 latach, mogę coś zadziałać w tym temacie, czy to stracone pieniądze?