Przedsiębiorcy rozliczający sprzedaż w procedurze VAT marża muszą stosować określone przepisy zawarte w ustawie o VAT. Czy do rozliczenia potrzebny im jest dokument zakupu?
Czy w takim razie można bez dokumentu zakupu nabywać i sprzedawać towary w procedurze marży?
Problem może pojawić się przy zakupie towarów od osób prywatnych, którzy nie prowadzą działalności gospodarczej i którzy nie chcą dokonywać sprzedaży na podstawie umowy kupna-sprzedaży. Jeżeli przedsiębiorca zakupi towar od takiej osoby, np. na aukcji internetowej, na targu, na giełdzie lub w innym miejscu i nie będzie posiadał dokumentu zakupu, to będzie miał prawo rozliczyć zakup w procedurze marży na podstawie dowodu wewnętrznego.
Na skróty
Dla kogo VAT marża?
Za pomocą procedury VAT marża rozlicza się towar używany i nabyty od:- przedsiębiorców nie będących podatnikami VAT
- rozliczających się za pomocą procedury marży
- osób prywatnych.
Czy w takim razie można bez dokumentu zakupu nabywać i sprzedawać towary w procedurze marży?
Procedura marży – dokumenty zakupu
Ustawa o VAT zawiera ogólny zapis mówiący o tym, że nabywca towaru musi posiadać dokumenty, które będą jednoznacznie potwierdzały nabycie towarów, ale tylko w przypadku nabycia od drugiego przedsiębiorcy. W tej sytuacji podatnik powinien otrzymać dowód zakupu w postaci faktury zawierającej wszystkie dane potrzebne przy rozliczaniu marży.Problem może pojawić się przy zakupie towarów od osób prywatnych, którzy nie prowadzą działalności gospodarczej i którzy nie chcą dokonywać sprzedaży na podstawie umowy kupna-sprzedaży. Jeżeli przedsiębiorca zakupi towar od takiej osoby, np. na aukcji internetowej, na targu, na giełdzie lub w innym miejscu i nie będzie posiadał dokumentu zakupu, to będzie miał prawo rozliczyć zakup w procedurze marży na podstawie dowodu wewnętrznego.
Dokumentowanie zakupu w procedurze marży za pomocą dowodu wewnętrznego
W ustawie o VAT brak jest dokładnych wskazań wymagań jeżeli chodzi o dokumentowanie zakupu towarów przez przedsiębiorców rozliczających się w procedurze marży. W sytuacji kiedy nie jest możliwe ustalenie danych osoby sprzedającej towar, to najlepiej jest sporządzić dowód wewnętrzny z informacją na temat zakupu; co zostało zakupione, na jaką kwotę oraz gdzie. Wskazany sposób postępowania jest jak najbardziej prawidłowy i co najważniejsze zgodny ze stanowiskiem organów podatkowych, których potwierdzeniem są interpretacje podatkowe, jak np. interpretacja nr 0114-KDIP1-3.4012.511.2018.1.JG z dnia 9 października 2018 roku.Podsumowanie
Przedsiębiorca rozliczający się w procedurze marży nie zawsze musi posiadać dokument potwierdzający zakup towaru używanego. Sytuacja z brakiem dokumentu powstaje głównie wtedy, kiedy towar sprzedaje osoba prywatna nieprowadząca działalności gospodarczej. Wtedy dokumentem potwierdzającym zakup może być dowód wewnętrzny. Jeżeli sprzedawca jest przedsiębiorcą, to w takiej sytuacji wymagane jest posiadanie dokumentów jednoznacznie potwierdzających zakup.
Data publikacji: 2021-10-22, autor: FakturaXL