Czym jest umowa komisowa?
Uczestnikami umowy komisowej są: pośrednik, czyli komisant oraz dostawca towaru, czyli komitent. Zadaniem osoby przyjmującej zlecenie (komisanta) jest sprzedaż samochodu w imieniu własnym, ale na rachunek zlecającego (komitenta). Oznacza to, że komisant zobowiązuje się w ramach prowadzonej działalności do kupna lub sprzedaży rzeczy ruchomych na rachunek komitenta, ale wykonuje to w imieniu własnym (art. 765 KC). Za wykonaną usługę otrzymuje wynagrodzenie w formie prowizji, która staje się należna po sprzedaży danej rzeczy i przekazaniu zapłaty komitentowi (art. 772 KC).Obowiązująca w Polsce zasada swobody umów daje stronom pewną swobodę w regulowaniu wzajemnych praw i obowiązków, oczywiście w ramach obowiązującego prawa i zasad współżycia społecznego. Wszelkie obowiązki i uprawnienia wynikające z podpisanej umowy komisowej określone zostały w Kodeksie cywilnym, a dokładniej w art. 765 – 773 KC.
Faktura VAT marża stosowana w komisie samochodowym
Sprzedaż komisowa może podlegać opodatkowaniu VAT na zasadach ogólnych lub na zasadzie opodatkowania marży.Przez wydanie towarów, zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o VAT należy rozumieć przekazanie ich:
- na podstawie umowy komisu pomiędzy komitentem, a komisantem
- przez komisanta osobie trzeciej
- komitentowi przez komisanta na podstawie umowy komisu, jeżeli komisant zobowiązany był do nabycia rzeczy na rachunek komitenta stanowiących dostawę towarów, która rodzi obowiązek podatkowy w VAT.
W przypadku podatnika, który dokonuje dostawy towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich lub antyków nabytych wcześniej przez tego podatnika w ramach prowadzonej przez niego działalności celem odsprzedaży, to podstawę opodatkowania stanowić będzie marża będąca różnicą między kwotą sprzedaży, a kwotą nabycia, pomniejszona o kwotę podatku.przez towary używane rozumie się ruchome dobra materialne nadające się do dalszego użytku w ich aktualnym stanie lub po naprawie, inne niż określone w pkt 1-3 oraz inne niż metale szlachetne lub kamienie szlachetne (CN 7102, 7103, 7106, 7108, 7110, 7112).
Na podstawie przytoczonego przepisu widać, że opodatkowanie w przypadku marży jest ograniczone tylko do określonej kategorii towarów używanych. Dodatkowo, aby można było skorzystać z marży, samochód powinien być nabyty od jednej z niżej wymienionych osób:
- osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, niebędącej podatnikiem, o którym mówi art. 15 ustawy o VAT, osoby niebędącej podatnikiem podatku od wartości dodanej (zgodnie z regulacjami obowiązującymi w innym państwie członkowskim UE)
- podatnika, o którym mówi art. 15 ustawy o VAT, jeżeli dostawa samochodu była zwolniona od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 (zwolnienie przedmiotowe) lub art. 113 ustawy o VAT (zwolnienie podmiotowe)
- podatnika podatku od wartości dodanej, jeżeli dostawa samochodu była opodatkowana podatkiem od wartości dodanej na zasadach odpowiadających szczególnej procedurze marży i dodatkowo nabywca posiada dokumenty jednoznacznie potwierdzające nabycie samochodu na tych zasadach
- podatnika, który korzysta ze szczególnej procedury pozwalającej na opodatkowanie marży.
Czym jest faktura VAT marża?
Faktura VAT marża to szczególny rodzaj dokumentu, który powinien zawierać określone elementy, takie jak:- imiona i nazwiska lub nazwy sprzedawcy oraz nabywcy razem z ich adresami
- numer NIP sprzedawcy
- numer NIP nabywcy
- data dokonania sprzedaży
- data wystawienia
- kolejny numer faktury
- nazwa towaru lub usługi
- jednostka miary
- ilość sprzedanych towarów/rodzaj wykonanych usług
- ogólna kwota należności
- odpowiednie oznaczenie faktury „procedura marży – towary używane”.
Przeczytaj więcej: procedury podatkowe w JPK V7.
Ewidencja faktury VAT marża
Wystawiona faktura VAT marża powinna być ujęta w specjalnej ewidencji, którą podatnik musi prowadzić niezależnie od ewidencji służącej do ujmowania sprzedaży ogólnej, dlatego też przedsiębiorca ma obowiązek prowadzenia dwóch ewidencji. Ta, w której ewidencjonowany jest obrót na podstawie marży, powinna zawierać następujące dane:- wartość nabycia towaru rozliczanego na podstawie marży
- numer i dane dokumentu określającego cenę nabycia
- wartość sprzedawanego towaru
- data sprzedaży
- dane nabywcy
- wartość marży netto
- kwota VAT
- wartość marży brutto.
Obowiązek prowadzenia ewidencji to jeden z podstawowych wymogów, jakie ustawodawca nałożył na podatników VAT, a dane, jakie powinny zawierać ewidencje prowadzone przez podatników, mają przede wszystkim umożliwić prawidłowe sporządzenie przez nich deklaracji dla podatku od towarów i usług. Podatnik winien prowadzić przede wszystkim ewidencję sprzedaży i ewidencję zakupów, a ponieważ ustawodawca nie określił wymogów co do formy prowadzenia ewidencji, podatnik sam powinien zaplanować taki sposób jej prowadzenia, który ułatwi terminowe sporządzenie deklaracji podatkowej na podstawie zgromadzonych w ewidencjach danych. Dane, które podatnik wpisuje do deklaracji składanej w urzędzie skarbowym, stanowią odzwierciedlenie danych wynikających z prowadzonych przez niego ewidencji. Całość ewidencji powinna być dostosowana do potrzeb podatnika.
Data publikacji: 2020-10-12, autor: FakturaXL
ZADAJ PYTANIE DO ARTYKUŁU
Jak zmienić F VAT marża na pełna F VAT? ponieważ komis samochodowy wystawia F VAT Marża, a ja potrzebuje pełna F VAT.
Faktura marża to nie jest to samo co Faktura VAT. Sprzedawca odprowadza podatek VAT wyłącznie od marży, której wartość sam określa (różnica ceny zakupu i sprzedaży). Nabywca nie może odliczyć VATu z faktury marża.