Podstawowe obowiązki księgowej
Pracownicy działu księgowego zajmują się rachunkowością, która jest zaliczana do usług administracyjnych. Zatrudnione osoby księgują faktury dokumentujące sprzedaż towarów albo usług, rozliczają składki oraz świadczenia, a także przygotowują i wysyłają deklaracje do Urzędu Skarbowego i Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Wśród zadań wykonywanych przez księgowych wymienia się sporządzanie sprawozdań, raportów i analiz finansowych, które umożliwiają kontrolowanie sytuacji, jaka panuje w firmie i ułatwiają podejmowanie decyzji.
Nie należy mylić pracy kadrowej i księgowej, mimo iż część zadań powiela się, a nawet jest taka sama. Wśród obowiązków księgowej można wymienić przygotowanie deklaracji podatkowych i ubezpieczeniowych, a także zgłaszanie nowozatrudnionych pracowników do ZUS, czy wyrejestrowywanie osób, które zakończyły stosunek pracy z firmą.
Dzięki rozwojowi technologii i wykorzystywaniu do pracy zaawansowanych programów do fakturowania praca księgowej i kadrowej jest nie tylko sprawniejsze i bardziej efektywna, ale również wolna od błędów.Co zrobić, żeby zostać księgową?
Zostanie księgową, wymaga uzyskania kwalifikacji. Kandydat do pracy w dziale księgowym może ukończyć studia licencjacie albo magisterskie. Dla chętnych dostępne są studia podyplomowe, różnorodne kursy oraz szkolenia online pozwalające uzyskać dodatkową wiedzę z zakresu księgowości. Kiedy kandydat do pracy na stanowisku księgowej podejmuje studia i jednocześnie bierze udział w kursach i szkoleniach, przedsiębiorca ma pewność, że zatrudniona osoba jest bardzo zaangażowana i pragnie świadczyć jak najlepsze usługi.
Rozpoczęcie przygotowania do pracy w zawodzie można zacząć już w szkole średniej. Wystarczy wybrać odpowiedni profil – dostępne są kierunki ekonomiczne, bankowe i administracyjne. Kolejnym krokiem jest podjęcie studiów na uczelni państwowej albo prywatnej.
Osoba decydująca się na pracę w księgowości może wybrać studia na kierunku:- finanse i rachunkowość,
- ekonomia,
- zarządzanie,
- prawo,
- administracja
Korzystając z przepisów prawa, dowiadujemy się, że osoby, które uzyskały wykształcenie średnie, mają obowiązek uzyskać dwuletnią praktykę w zawodzie. Wymagany jest także pozytywny wynik w trakcie egzaminu Ministra Finansów.
Z kolei po zakończeniu studiów wyższych (również podyplomowych) o kierunku specjalizacyjnym wymagane jest wykonanie trzyletniej praktyki. Jednak egzamin Ministra Finansów nie jest dla nich obowiązkowy.Praca w księgowości a odpowiedzialność
Praca na stanowisku księgowej to ogromna odpowiedzialność. Jeden błąd może kosztować firmę nie tylko karne sankcje, ale również inne problemy. Księgowi podlegają odpowiedzialności społecznej i dodatkowo wymaga się od nich przestrzegania wyznaczonych przepisami zasad etycznych. W trakcie wykonywania pracy muszą mieć świadomość odpowiedzialności karnej oraz cywilnej. W trakcie uzupełniania ksiąg rachunkowych księgowi przestrzegają ustawy i korzystają z dowodów księgowych.
Każda księga rachunkowa musi być prowadzona rzetelnie i bezbłędnie, wymaga się również bieżącego sprawdzania wszystkich pozycji. Księgi stanowią podstawę do przygotowania sprawozdań finansowych, deklaracji, zeznań podatkowych, a nawet deklaracji ubezpieczeniowych.
Każdy księgowy ma inną odpowiedzialność uwarunkowaną zakresem obowiązków na zajmowanym stanowisku. Kluczowe znaczenie odgrywa również branża, w której pracuje, wielkość reprezentowanego podmiotu, jego struktury organizacyjne i stosowane procedury.
Ustawodawca nie przygotował oddzielnej ustawy opisującej kwestie związane z odpowiedzialnością księgowego, stąd normy można znaleźć w wybranych aktach prawnych, a dokładnie:- ustawie o rachunkowości,
- ordynacji podatkowej,
- Kodeksie karnym skarbowym,
- ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych,
- ustawie regulującej powszechne ubezpieczenie zdrowotne,
- Kodeksie pracy,
- Kodeksie karnym.
Jakie cechy są mile widziane u księgowej?
Bycie księgowym to bardzo odpowiedzialna praca, stąd wymaga się od niego pewnych cech mających wpływ na sposób wykonywania powierzonych obowiązków. Mile widziana jest sumienność i komunikatywność, ale także zaufanie. Profesjonalizm i uczciwość to kolejne pożądane cechy.
Od księgowych wymaga się bezustannego kontrolowania przepisów – tylko w taki sposób zatrudniona osoba zna aktualne stawki podatku, zakres podatku i wie, jak kształtuje się płaca minimalna oraz inne kwestie wymagane w firmie.
Każdy dokument w przedsiębiorstwie jest ważny i każdy z nich przechodzi przez ręce księgowego. Wystawiane dokumenty muszą być zgodne z obowiązującymi zasadami, a analiza i interpretacja danych wrażliwych wykonywana starannie. Dobrze, jeżeli zatrudniona osoba jest dokładna, poukładana i systematyczna.
Zwracanie uwagi na szczegóły jest bardzo ważna, tak samo, jak konstruktywne myślenie, gdyż tylko w taki sposób można wychwycić ewentualne błędy. Praca księgowej ma ogromny wpływ na funkcjonowanie przedsiębiorstwa i jego pozycję na rynku.
Data publikacji: 2022-11-15, autor: FakturaXL