Częściowy zwrot towaru zdarza się często i rodzi pytanie, w jaki sposób rozliczyć VAT (JPK_V7M), kiedy przedsiębiorcy zostanie przekazana faktura „in minus”? Odpowiadamy. czesciowy zwrot towaru jak rozliczy podatek vat

Korekta in minus – jak rozliczać VAT?

W sytuacji, gdy plik JPK_V7M za wcześniejszy miesiąc nie zostanie dostarczony, przedsiębiorca może odliczyć VAT od zakupionego towaru handlowego o wartość, od której odjęta zostanie wartość określona na podstawie uzyskanej faktury korygującej.

Kiedy można odliczyć VAT – jakie zasady obowiązują podatnika?
Prawo do odliczenia VAT od nabytych towarów występuje w rozliczeniu za okres, kiedy względem towarów wystąpił obowiązek podatkowy. Odliczenie następuje nie prędzej niż w rozliczeniu za okres, kiedy podatnikowi przekazano fakturę (art. 86 ust. 10 i 10b ustawy o VAT).

Aby odliczyć VAT od zakupionych towarów, wymagane są następujące działania:
  • wystąpienie po stronie sprzedawcy obowiązku podatkowego od konkretnej czynności,
  • posiadanie faktury, która potwierdza zakup.
Gdy podatnik nie wykona odliczeń VAT we wskazanym terminie, przysługuje mu możliwość obniżenia kwoty podatku należnego w deklaracji podatkowej za jeden z trzech kolejnych okresów rozliczeniowych, a jeżeli podatnik zdecydował się na rozliczanie w formie kwartalnej – musi uzupełnić deklarację podatkową za jeden z dwóch kolejnych okresów rozliczeniowych – zgodnie z art. 86 ust. 11 ustawy o VAT.

W jaki sposób odbywa się rozliczenie faktury korygującej „in minus”, którą dostarczono przed przekazaniem pliku JPK_V7M za miesiąc, kiedy miało miejsce wystawienie faktury pierwotnej?

Art. 86 ust. 19a oraz ustawa o VAT wskazują, że gdy dochodzi do pomniejszenia podstawy opodatkowania, chociażby ze względu na wykonanie zwrotu towaru, obowiązkiem nabywcy towaru jest pomniejszenie kwoty podatku naliczonego. Jest on zobligowany, aby odbyło się to w rozliczeniu za okres, kiedy warunki zmniejszenia podstawy opodatkowania dla dostawy towarów albo kwoty podatku widniejące na fakturze były wyznaczone z dostawcą towarów, gdy przed zakończeniem tego okresu rozliczeniowego warunki zostały spełnione.

Termin rozliczenia przez nabywcę faktury korygującej, która potwierdza zwrot towaru, nie wynika z daty wystawienia lub otrzymania dokumentu. Kluczowe znaczenie odgrywa data wyznaczenia warunków wykonania zwrotu towaru, a nie data wystawienia lub otrzymania dokumentu.

W tym miejscu należy zwrócić uwagę na art. 86 ust. 19a ustawy o VAT, gdzie wskazano, iż w sytuacji, kiedy podatnik nie zmniejszy kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wyznaczonego w fakturze, która odnosi się do korekty, a prawo do obniżenia zostało mu przyznane, zmniejszenie kwoty podatku powinno odbyć się w rozliczeniu za okres, kiedy podatnik decyduje się na obniżenie. W praktyce, gdy plik JPK_V7M nie zostanie dostarczony, następuje odliczenie VAT od nabytego towaru handlowego w wartości, która pomniejsza wartość wyznaczoną z uzyskanej faktury korygującej.

Ministerstwo Finansów w objaśnieniach podatkowych wydanych 23 kwietnia 2021 roku związanych ze SLIM VAT potwierdzają opisany sposób rozliczania faktury korygującej „in minus”

Faktura korygująca „in minus” przekazana po dostarczeniu pliku JPK_V7M za miesiąc, kiedy wystawiono fakturę pierwotną – jak postępować?

Gdy plik JPK_V7M za luty 2024 roku został już dostarczony do organu, a w nim wartość pierwotnej faktury związanej z zakupem towaru handlowego, uzyskana korekta powinna zostać wprowadzona do pliku dostarczonego za marzec 2024 roku, co oznacza za miesiąc, kiedy warunki zwrotu były wyznaczone i dopełnione.


Data publikacji: 2024-05-20, autor: FakturaXL

ZADAJ PYTANIE DO ARTYKUŁU