Podczas rejestracji działalności gospodarczej przedsiębiorca musi wybrać formę opodatkowania. Co w przypadku kiedy już na początku, jeszcze przed uzyskaniem pierwszego przychodu, przedsiębiorca będzie chciał zmienić wybrane opodatkowanie na inne, czy jest to możliwe?
W przypadku nowo założonej firmy, często pierwszy przychód ma miejsce dopiero w kolejnych miesiącach prowadzenia działalności, dlatego przedsiębiorca jak najbardziej ma możliwość dokonania zmiany wybranego opodatkowania.
Potwierdzeniem powyższej zasady jest interpretacja wydana przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 27 kwietnia 2018 roku o nr 0113-KDIPT2-1.4011.155.2018.1.MD.
Na skróty
Wybór formy opodatkowania – ważna decyzja
Wybór właściwej formy opodatkowania jest bardzo ważną decyzją dla każdego przedsiębiorcy ze względu na późniejsze obciążenia, głównie podatkowe. Od stycznia 2022 roku nastąpiły zmiany w zasadach opłacania składki zdrowotnej, której wysokość uzależniona jest między innymi od wybranej formy opodatkowania.Zmiana formy opodatkowania w nowej firmie jeszcze przed uzyskaniem pierwszego przychodu
Zgodnie z obowiązującymi przepisami podatkowymi, zmiany wybranej formy opodatkowania można dokonać do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym został osiągnięty pierwszy przychód w danym roku podatkowym lub do końca roku podatkowego, pod warunkiem, że taki przychód został osiągnięty w grudniu.W przypadku nowo założonej firmy, często pierwszy przychód ma miejsce dopiero w kolejnych miesiącach prowadzenia działalności, dlatego przedsiębiorca jak najbardziej ma możliwość dokonania zmiany wybranego opodatkowania.
Potwierdzeniem powyższej zasady jest interpretacja wydana przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 27 kwietnia 2018 roku o nr 0113-KDIPT2-1.4011.155.2018.1.MD.
Podsumowanie
Przedsiębiorca, który zakłada nową firmę i wybierze jedną z form opodatkowania ma prawo zmienić swoją decyzję i wybrać inne opodatkowanie. Działalność zgłoszona na formularzu CEIDG-1 wymaga takiej samej formy zgłoszenia zmiany opodatkowania. Zmianę można też zgłosić do naczelnika urzędu skarbowego w terminie przewidzianym ustawą, czyli do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym przedsiębiorca osiągnął pierwszy przychód w danym roku podatkowym.
Data publikacji: 2022-03-22, autor: FakturaXL