Przedsiębiorcy ewidencjonujący sprzedaż na kasie rejestrującej mają obowiązek przekazać klientowi paragon fiskalny. Nabywcy będący osobami fizycznymi nieprowadzącymi działalności gospodarczej mogą zażądać od sprzedawcy wystawienia faktury nawet w sytuacji, kiedy wcześniej otrzymali paragon fiskalny. W przypadku przedsiębiorców wystawienie faktury do paragonu fiskalnego możliwe jest jedynie wtedy, kiedy wcześniej został wystawiony paragon z NIP.
Wystawienie faktury do paragonu dla osoby prywatnej – kiedy jest możliwe?
Jak stanowi art. 106i ust. 6 ustawy o VAT sprzedawca może wystawić fakturę na żądanie osoby prywatnej nawet w sytuacji, kiedy wcześniej wystawił i przekazał klientowi paragon fiskalny.
Podatnik ma obowiązek spełnić żądanie klienta dotyczące wystawienia faktury do paragonu pod warunkiem, że:
zgłoszenie miało miejsce do końca miesiąca, w którym został dostarczony towar lub została wykonana usługa bądź sprzedawca otrzymał całość lub część zapłaty – faktura powinna zostać wystawiona w terminie nie późniejszym niż 15 dzień kolejnego miesiąca
zgłoszenie miało miejsce po upływie miesiąca, w którym został dostarczony towar lub została wykonana usługa bądź sprzedawca otrzymał całość lub część zapłaty – faktura powinna zostać wystawiona w terminie nie późniejszym niż do 15 dnia licząc od dnia zgłoszenia żądania.
Żądanie wystawienia faktury dotyczy również sytuacji, kiedy transakcja dokumentuje sprzedaż zwolnioną z podatku VAT. W sytuacji, kiedy nabywca zgłosi chęć wystawienia faktury w terminie powyżej 3 miesięcy licząc od końca miesiąca, w którym została wykonana usługa, to sprzedawca nie ma obowiązku wystawienia faktury do paragonu, chociaż może ją sporządzić na zasadzie dobrowolności.
Wystawienie faktury do paragonu dla przedsiębiorcy – kiedy jest możliwe?
Od 1 stycznia 2020 roku obowiązują przepisy umożliwiające wystawienie faktury dokumentującej sprzedaż zarejestrowaną na kasie fiskalnej i potwierdzoną paragonem wyłącznie na podstawie paragonu posiadającego numer NIP nabywcy.
Paragony:
do kwoty 450 zł brutto (100 EURO) – nabywca musi podać numer NIP przed zakończeniem sprzedaży na kasie fiskalnej. W tej sytuacji otrzyma paragon z NIP-em, czyli fakturę uproszczoną
powyżej kwoty 450 zł brutto (100 EURO) – nabywca powinien podać numer NIP przed zakończeniem sprzedaży na kasie fiskalnej. Otrzyma paragon z NIP i na tej podstawie będzie mógł wystąpić do sprzedawcy o wystawienie faktury VAT.
Niepodanie numeru NIP przed zakończeniem sprzedaży i wystawieniem paragonu oznacza, że klient kupuje towar jako osoba prywatna. W tej sytuacji może otrzymać fakturę, ale nie będzie ona posiadała numeru NIP nabywcy.
Wyjątkiem od tej zasady objęta jest:
sprzedaż zarejestrowana na kasie fiskalnej przed 1 stycznia 2020 roku
sprzedaż niepodlegająca rejestracji na kasie fiskalnej.
W przypadku transakcji dokonywanych na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej sprzedawca ma prawo wystawić imienną fakturę do paragonu.