Wydatki są ponoszone przez każdego przedsiębiorcę – zarówno w Polsce, jak i poza granicami naszego kraju. Jeżeli firma działa globalnie, dużą część środków pochłaniają opłaty za paliwo oraz autostrady. W jaki sposób można rozliczać wydatki na podstawie przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych? koszty paliwa autostrad zagraniczna podroz firmowa

Wydatki a VAT – jak rozliczać?

Wydatki regulowane za paliwo albo autostrady za granicą są traktowane dokładnie tak samo, jak wydatki ponoszone w Polsce. Jak to rozumieć? Dla polskiego podatnika VAT nie jest to wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, co oznacza, że podatnik nie jest zobligowany do rozliczenia podatku należnego z tego tytułu. Art. 22 ust. 1 pkt 3 ustawy VAT wskazuje, że miejsce dostawy towarów nie jest miejscem, gdzie są wysłane albo transportowane, ale to kraj, gdzie towary znajdują się w chwili dostawy. Oznacza to, że wydatki na paliwo, które są regulowane poza Polską, nie zostają wykazane w deklaracjach VAT.

Przytoczone stanowisko zostało przedstawione przez Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z 28.10.2014 r., nr ITPP3/443-442/14/MD.

Aby mówić o wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów, musi mieć miejsce transport towaru z kraju, w którym miał miejsce początek wysyłki do innego kraju, który należy do Unii Europejskiej i nabycie prawa do dysponowania towarem w taki sam sposób, jak właściciel. W praktyce oznacza to nabycie towarów, które na skutek wykonanej dostawy zostają wysłane albo transportowane przez dokonującego dostawy, nabywcę albo na ich rzecz z terytorium innego kraju członkowskiego na obszar Polski.

W tym miejscu należy podkreślić, że tankowanie paliwa jest klasyfikowane jako dostawa towarów, a z kolei korzystanie z autostrady, która jest określana jako nieruchomość, podlega pod świadczenie usług. Zgodnie z art. 28e ustawy o VAT, miejsce świadczenia usług jest miejsce położenia nieruchomości. Co to oznacza? Jeżeli z autostrady korzysta się we Francji, opłata zostaje uregulowana właśnie we Francji. Polski przedsiębiorca nie świadczy usługi importu usług.

Nabycie paliwa nie podlega wyłączeniu z kosztów uzyskania przychodu, dlatego przedsiębiorca może go wprowadzić do PKPiR.

Opłaty za paliwa i autostrady a podatek dochodowy

Art. 22 ustawy PIT wskazuje, jakie wydatki mogą zostać zakwalifikowane jako koszty uzyskania przychodów. Gdy ponoszone przez przedsiębiorcę opłaty są ściśle związane z prowadzoną działalnością gospodarczą i mają na celu uzyskanie przychodów, zachowanie bądź zabezpieczenie źródła przychodów to klasyfikuje się je jako koszty podatkowe.

Przedsiębiorca wprowadza wydatek w wartości netto, a do tego przysługuje mu prawo starania się o zwrot zagranicznego podatku VAT, który został naliczony i uregulowany w innym państwie należącym do Unii Europejskiej. W tym celu trzeba złożyć formularz VAT-REF.

W celu udokumentowania transakcji można wykorzystać zagraniczną fakturę oraz poprawnie wystawiony paragon fiskalny albo dowody kasowe (zgodnie z § 13 ust. 5 PodKsPiRR). Na tej podstawie przedsiębiorca dokonuje zapisów w PKPiR. Należy podkreślić, że paragonie musi zawierać datę i stempel jednostki, która wydała dokument, określenie ilości, ceny jednostkowej i wartości, za którą zakup został dokonany. Wymagane jest także podanie imienia, nazwiska (nazwy zakładu), adresu i rodzaju (nazwy) nabytego towaru – te informacje trzeba uzupełnić na odwrocie.

Koszty na zakup paliwa

Paliwo nabyte do firmowego samochodu osobowego może zostać w 75% wprowadzone do kosztów (liczone od wartości paragonu netto). W przypadku samochodu prywatnego wartość jest o wiele niższa i wynosi 20%. Kwota musi zostać przeliczona na złotówki – zastosowany zostaje średni kurs NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień poniesienia kosztu. Nabycie paliwa za granicą nie jest klasyfikowane jako WNT oraz import, gdyż zostaje ono zużyte podczas eksploatacji pojazdu. Podatnik nie ma więc prawa odliczyć VAT naliczonego z tytułu zakupionego paliwa.

Jak zaksięgować koszty paliwa w programie FakturaXL?

Program sam wylicza automatycznie koszty paliwa w Ewidencji zakupów VAT, JPK_VAT, deklaracjach VAT oraz Księdze Przychodów i Rozchodów.

Krok 1: 
Należy wybrać dział Koszty, a w nim Dodaj koszt: Faktura VAT.
Koszty Faktura VAT


Krok 2:
W formularzu wprowadzamy wszystkie kwoty dokładnie takie jak widnieją na fakturze zakupu np. paliwa
Koszty paliwa


Krok 3:
W polu "Rodzaj kosztów" wybieramy jeden z opisanych wyżej wariantów.
paliwo 50% VAT, 75% kosztów

W przypadku paliwa do wyboru mamy:
"Paliwo" - WARIANT 1,
"Paliwo 50%" - WARIANT 2,
"Paliwo 50% dla prywatnych samochodów" - WARIANT 3.

Klikamy ZAPISZ i gotowe!


KPiR paliwo 75 procent koszt


Tak wprowadzony koszt paliwa pojawi się prawidłowo rozliczony w KPiR, Ewidencji VAT, pliku JPK_VAT oraz deklaracji VAT7.


Data publikacji: 2024-04-30, autor: FakturaXL

ZADAJ PYTANIE DO ARTYKUŁU