Dwuletni preferencyjny okres opłacania składek ZUS (art. 18a ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych)
Możliwość skorzystania z ulgi dla nowych firm wymaga spełnienia kilku warunków:- przedsiębiorca nie może prowadzić działalności w okresie ostatnich 5 lat (60 miesięcy)
- przedsiębiorca nie mógł w poprzednim roku ani obecnie być zatrudniony na umowę o pracę w firmie prowadzącej działalność w tej samej branży.
PRZYKŁADWymiar składek w pierwszym okresie od dnia rozpoczęcia działalności gospodarczej
1. Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe ubezpieczonych, o których mowa w art. 8 pojęcie pracownika ust. 6 pkt 1, w okresie pierwszych 24 miesięcy kalendarzowych od dnia rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej stanowi zadeklarowana kwota, nie niższa jednak niż 30 % kwoty minimalnego wynagrodzenia.
2. Przepisy ust. 1 nie mają zastosowania do osób, które:
1) prowadzą lub w okresie ostatnich 60 miesięcy kalendarzowych przed dniem rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej prowadziły pozarolniczą działalność;
2) wykonują działalność gospodarczą na rzecz byłego pracodawcy, na rzecz którego przed dniem rozpoczęcia działalności gospodarczej w bieżącym lub w poprzednim roku kalendarzowym wykonywały w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres wykonywanej działalności gospodarczej.
Przedsiębiorca rozpoczął prowadzenie działalności gospodarczej 10 września 2021 roku. Skorzystał z możliwości opłacania składek ZUS w preferencyjnej wysokości. Będzie je opłacał do 30 września 2023 roku. Od jakiego miesiąca będzie musiał opłacać pełny ZUS?
Odpowiedź:
Przedsiębiorca zacznie opłacać pełne składki począwszy od października 2023 roku. Pierwszą wyższą składkę zapłaci w listopadzie 2023 roku.
Zakończenie okresu zapłaty składek preferencyjnych ZUS – formalności
Po zakończonym preferencyjnym okresie opłacania składek zusowskich przedsiębiorca musi przejść na pełne składki ubezpieczeniowe. Przejście nie następuje automatycznie, dlatego w tym celu przedsiębiorca musi dopełnić kilku ważnych formalności.- złożenie w ZUS-ie druku ZUS ZWUA – wyrejestrowanie
Na formularzu musi wskazać termin zakończenia płacenia niższej składki. Wyrejestrowanie następuje na podstawie kodu ubezpieczenia 05 70 xx. Przedsiębiorca ma na wykonanie tej czynności 7 dni licząc od daty utraty prawa do składek preferencyjnych - złożenie formularza ZUS ZUA – rejestracja płatnika składek ZUS
Przedsiębiorca musi wskazać w nim termin, od którego będzie opłacał składki w pełnej wysokości. Należy wskazać tytuł ubezpieczenia (standardowy duży ZUS) z kodem 05 10 xx lub (mały ZUS Plus) z kodem 05 90 xx. Formularz należy złożyć w terminie 7 dni od momentu obowiązywania wyższych składek ubezpieczeniowych - złożenie deklaracji ZUS DRA – druk składa się za pierwszy miesiąc opłacania składek w wyższej, standardowej wysokości lub zapłaty składek od dochodu
Za pomocą tego druku przedsiębiorca wskazuje podstawę do wyliczenia składek. Formularz musi złożyć najpóźniej w terminie do 10 dnia następnego miesiąca za miesiąc poprzedni, przykładowo do 10 marca za miesiąc luty. Przedsiębiorca, który zatrudnia pracowników składa druk ZUS DRA w terminie do 15 dnia następnego miesiąca.
Data publikacji: 2023-04-19, autor: FakturaXL