Niektóre podmioty gospodarcze zgodnie z ustawą o rachunkowości zobowiązane są do sporządzania sprawozdań finansowych. Czym jest sprawozdanie finansowe i kto ma obowiązek je przygotować?
Wymienione podmioty sporządzają sprawozdanie finansowe:
Bilans musi posiadać następujące cechy:
Rachunek przepływów pieniężnych dzieli się na 3 części:
Przygotowane sprawozdanie musi zostać zatwierdzone w firmie przez:
Inne jednostki mające obowiązek sporządzania sprawozdań finansowych, które prowadzą pełną księgowość, ale nie są zarejestrowane w KRS składają je przez aplikację KAS dostępną na stronie internetowej podatki.gov.pl razem z rocznym zeznaniem podatkowym.
Sprawozdanie finansowe przed wysłaniem musi zostać podpisane: profilem zaufanym lub podpisem kwalifikowanym. Podpisać muszą je wszystkie osoby uprawnione do reprezentowania przedsiębiorstwa i które mają założone konto w systemie KRS.
Kary za niezłożenie sprawozdania finansowego, to:
W przypadku jeżeli sąd wezwał podmiot do złożenia sprawozdań rocznych, a te nie zostały złożone przez 2 kolejne lata obrotowe, to sąd z urzędu wydaje orzeczenie o rozwiązaniu podmiotu zarejestrowanego w KRS. W tej sytuacji postępowanie likwidacyjne nie jest przeprowadzane.
Na skróty
Czym jest sprawozdanie finansowe?
Sprawozdanie finansowe jest dokumentem, które sporządza się w celu przedstawienia sytuacji finansowej firmy. Sprawozdanie ma formę zestawów liczb, których celem jest pokazanie wyników finansowych przedsiębiorstwa za dany rok obrachunkowy. Należy je sporządzić na dzień bilansowy, który jest ostatnim dniem roku kalendarzowego w przypadku kiedy rok obrotowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym. W Polsce sprawozdanie finansowe musi zostać sporządzone zgodnie z ustawą o rachunkowości lub Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej.Sprawozdanie finansowe – kto ma obowiązek sporządzania?
Obowiązek złożenia sprawozdania finansowego dotyczy spółki kapitałowej, osobowej, a także czasami osób fizycznych prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą.Wymienione podmioty sporządzają sprawozdanie finansowe:
- obowiązkowo – dotyczy podmiotów zobowiązanych do prowadzenia ksiąg rachunkowych zgodnie z ustawą o rachunkowości
- dobrowolnie – podmioty same wybrały księgi rachunkowe i prowadzą je zgodnie z ustawą o rachunkowości, chociaż nie miały takiego obowiązku.
- członkowie zarządu spółek kapitałowych
- wspólnicy prowadzący sprawy spółki w spółce cywilnej, jawnej i partnerskiej
- komplementariusze prowadzący sprawy spółki w spółce komandytowej i komandytowo-akcyjnej
- likwidatorzy, syndycy lub zarządcy w postępowaniu upadłościowym
- członkowie organów zarządzających innych jednostek, do których stosuje się przepisy o rachunkowości.
Sprawozdanie finansowe – co powinno zawierać?
W skład sprawozdania finansowego wchodzi:- bilans
- rachunek zysków i strat
- informacja dodatkowa.
Bilans musi posiadać następujące cechy:
- zupełność – bilans powinien obejmować dane dotyczące zdarzeń gospodarczych w danym okresie
- rzetelność – składniki majątkowe firmy powinny zostać zaprezentowane zgodnie ze stanem faktycznym w oparciu o ich rodzaj i wartość
- sprawdzalność – pozycje bilansu można porównać ze źródłami, z których one pochodzą pod kątem ich skompletowania i poprawności
- ciągłość – zamknięcie jednego okresu oznacza otwarcie następnego
- przejrzystość – zadaniem bilansu jest umożliwienie analizy stanu środków i źródeł ich finansowania. Bilans ma przedstawiać sytuację finansową firmy, dlatego powinien być sporządzony w odpowiedniej formie z uporządkowanymi pozycjami zgodnie z treścią ekonomiczną.
Informacja dodatkowa – co powinna zawierać?
Informacja dodatkowa jest kolejnym elementem jaki powinien znaleźć się w sprawozdaniu finansowym. Jest to element, który w przejrzysty sposób pokazuje sytuację finansową firmy. Koniecznie musi zawierać wymienione elementy:- wprowadzenie do sprawozdania finansowego – zawiera opis zasad rachunkowości, razem z metodami wyceny i zmian w stosunku do roku ubiegłego
- dodatkowe informacje i objaśnienia – głównie chodzi o objaśnienia dotyczące bilansu, rachunku zysków i strat, zestawienia zmian w kapitale własnym, proponowany podział zysku lub pokrycia straty, a także inne informacje mogące pomóc w prawidłowym zrozumieniu sprawozdania finansowego.
Dodatkowe elementy sprawozdania finansowego
Niektóre podmioty gospodarcze mają obowiązek umieścić w sprawozdaniu finansowym inne dodatkowe elementy, takie jak:- rachunek przepływów pieniężnych
- zestawienie zmian w kapitale własnym.
Rachunek przepływów pieniężnych dzieli się na 3 części:
- przepływy z działalności operacyjnej
- przepływy z działalności inwestycyjnej
- przepływy z działalności finansowej.
Sprawozdanie finansowe – załączniki
Do sporządzonego sprawozdania finansowego należy dołączyć wymienione dokumenty:- sprawozdanie z działalności jeżeli jest wymagane – dotyczy głównie spółek kapitałowych i spółki komandytowo-akcyjnej
- uchwałę zatwierdzającą dokumenty
- uchwałę o podziale zysku lub pokryciu straty
- opinię lub sprawozdanie biegłego rewidenta (tylko w sytuacji kiedy sprawozdanie finansowe było badane).
Sprawozdanie finansowe – terminy
Sprawozdanie finansowe należy sporządzić w wymaganym terminie. Spółki zarejestrowane w KRS (handlowe spółki kapitałowe i osobowe) muszą je przygotować w okresie 3 miesięcy licząc od dnia bilansowego. Jeżeli rok obrotowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym, to sprawozdanie finansowe powinno być sporządzone do dnia 31 marca.Przygotowane sprawozdanie musi zostać zatwierdzone w firmie przez:
- walne zgromadzenie wspólników
- wszystkich wspólników
- właściciela firmy jednoosobowej
Sprawozdanie finansowe – sposób składania
Od 1 października 2018 roku sprawozdania finansowe sporządza się i przesyła do KRS oraz Krajowej Administracji Skarbowej wyłącznie w formie elektronicznej w formacie i strukturze zgodnej z zaleceniami Ministerstwa Finansów. Firmy wpisane do KRS składają je za pośrednictwem portalu: ekrs.ms.gov.pl/s24/. W tym miejscu można skorzystać z usługi „Repozytorium Dokumentów Finansowych”. Mogą z niej korzystać wszystkie podmioty zarejestrowane w KRS.Inne jednostki mające obowiązek sporządzania sprawozdań finansowych, które prowadzą pełną księgowość, ale nie są zarejestrowane w KRS składają je przez aplikację KAS dostępną na stronie internetowej podatki.gov.pl razem z rocznym zeznaniem podatkowym.
Sprawozdanie finansowe przed wysłaniem musi zostać podpisane: profilem zaufanym lub podpisem kwalifikowanym. Podpisać muszą je wszystkie osoby uprawnione do reprezentowania przedsiębiorstwa i które mają założone konto w systemie KRS.
Kary za niezłożenie sprawozdania finansowego
Za niezłożenie sprawozdania finansowego w terminie grożą kary nałożone nie tylko na firmę, ale również na osoby z jej kierownictwa.Kary za niezłożenie sprawozdania finansowego, to:
- grzywna nałożona na kierownika jednostki (np.: członek zarządu, prezes) – od 10 do 540 stawek dziennych
- kara ograniczenia wolności dla kierownika jednostki – od 1 miesiąca do 2 lat
- postępowanie przymuszające
- rozwiązanie spółki i wykreślenie z KRS
- ustanowienie kuratora.
W przypadku jeżeli sąd wezwał podmiot do złożenia sprawozdań rocznych, a te nie zostały złożone przez 2 kolejne lata obrotowe, to sąd z urzędu wydaje orzeczenie o rozwiązaniu podmiotu zarejestrowanego w KRS. W tej sytuacji postępowanie likwidacyjne nie jest przeprowadzane.
Data publikacji: 2021-08-26, autor: FakturaXL