Czasami przedsiębiorca z rożnych przyczyn musi dokonać korekty dokumentów sprzedaży. Korekty mogą być np. na plus lub na minus. W przepisach podatkowych brak jest starannego wytłumaczenia, co jest błędem, a co oczywistą pomyłką w aspekcie dokonywanych korekt faktur.
Na skróty
Błąd i oczywista pomyłka w świetle ustaw PIT i VAT
Ustawa o podatku dochodowym nie zawiera wielu informacji dotyczących pojęcia błędu, ani oczywistej pomyłki. Ogólny zapis jaki znajduje się w ustawie mówi, że jeżeli korekta nie jest spowodowana błędem rachunkowym lub inną oczywistą omyłką, to korekty należy dokonać przez zmniejszenie lub zwiększenie przychodów w okresie rozliczeniowym, za który została wystawiona faktura korygująca lub inny dokument.Rozliczenia w przypadku korekty kosztów i korekty przychodów
Korekta kosztów- korekta faktury w okresie wystawienia faktury pierwotnej – błąd rachunkowy lub inna oczywista omyłka
- korekta w okresie otrzymania faktury korygującej – inna przyczyna korekty
- korekta faktury w okresie wystawienia faktury pierwotnej – błąd rachunkowy lub inna oczywista omyłka
- korekta w okresie wystawienia faktury korygującej – inna przyczyna korekty.
Błąd rachunkowy – czym jest?
Zgodnie z orzeczeniami wydanymi przez urzędy podatkowe błędem rachunkowym jest koszt, który powstał w wyniku wykonywanych obliczeń na podstawie błędnych danych podanych na fakturze, jak np. cena, czy wartość towarów. Podobne zdanie w tej kwestii wyraził Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, który w wydanej interpretacji z dnia 29 sierpnia 2019 roku nr 0111-KB2-1.4010.290.2019.1.BKD napisał, że z powodu braku wyjaśnień w przepisach, za pojęcie błędu rachunkowego uznaje się sytuację kiedy:Katalog sytuacji jest cały czas otwarty. Analizując przyczyny korekty ważne jest ustalenie czy przyczyna korekty była znana już w czasie wystawiania faktury pierwotnej. Jeżeli tak było, to najprawdopodobniej wystąpił błąd rachunkowy.koszt został niewłaściwie ujęty ze względu na błąd w toku wykonywania obliczeń, np. błędne podanie na fakturze cen lub wartości towarów, zastosowanie wadliwego kursu waluty obcej do przeliczenia na złote.
Oczywista omyłka – czym jest?
Definicję oczywistej omyłki można znaleźć także w przytoczonej interpretacji Dyrektora KIS. Przykładem oczywistej omyłki jest faktura wystawiona na inny podmiot lub nieprawidłowe ujęcie dowodu w księgach podatkowych. W takiej sytuacji mówi się, że nie wystąpił błąd rachunkowy, a oczywista omyłka, co oznacza, że będąc oczywistą nie może wzbudzać żadnych wątpliwości.Podsumowanie
Pojęcie błędu i oczywistej omyłki trudne jest do zdefiniowania. Oba pojęcia mogą być różnie interpretowane zarówno przez samych przedsiębiorców, jak i organy podatkowe, dlatego dość często kwestie te poruszane są w wydawanych interpretacjach.
Data publikacji: 2021-10-26, autor: FakturaXL