Dla każdego projektu unijnego przewidziane jest dofinansowanie, oczywiście nie mówimy tutaj o pokryciu 100% wydatków związanych z przedsięwzięciem. Dotacja jest uwarunkowana, chociażby wielkością przedsiębiorstwa, rodzajem projektu i miejscem, gdzie będzie on realizowany. Co z wkładem własnym w projektach? W jaki sposób uzyskać dotację? W praktyce dofinansowanie funkcjonuje jako zwrot wydatków, które zostały już poniesione przez przedsiębiorcę, chociaż wielokrotnie można uzyskać również zaliczkę na poczet realizacji inwestycji.  dotacja z ue wkład wlasny

Rodzaje wkładu własnego

Wkład własny może być:
  • pieniężny (finansowy), 
  • niepieniężny (rzeczowy). 

Podczas przygotowywania wniosku, trzeba uzupełnić informację, czy konkretny wydatek jest regulowany ze środków własnych, a jeśli tak to w jakiej części. Dodatkowo wymaga się podania, czy wkład własny pochodzi ze środków publicznych, czy też prywatnych. 

Jeżeli wniosek dotyczy podmiotów sektora finansów publicznych, jest to wkład własny publiczny. Z kolei dla przedsiębiorstw stosuje się wkład własny prywatny (wniesiony przez wnioskodawcę/beneficjenta, partnera projektu albo uczestników projektu). 

Informację o wymaganym procentowym wkładzie własnym można znaleźć w regulaminie konkursu.

Wkład własny niepieniężny - jakie musi spełnić warunki?

Wkład własny może mieć zarówno formę pieniężną, jak i niepieniężną — to już wiemy. W  pierwszym przypadku sytuacja jest stosunkowo prosta, gdyż wartość wkładu jest znana od samego początku. Konieczne jest jedynie udowodnienie, że wydatek został faktycznie poniesiony. 

Wkład rzeczowy musi odpowiadać wytycznym kwalifikowalności wydatków na lata 2021-2027, za wydanie których odpowiada Minister Funduszy i Polityki Regionalnej z 18 listopada 2022 roku. 

Wkład niepieniężny zostanie zaakceptowany jako całość albo część wkładu własnego w przypadku spełnienia następujących przesłanek:
  • kwota dofinansowania w momencie końcowego rozliczenia projektu nie przekracza kwoty całkowitych wydatków kwalifikowalnych z wyłączeniem wkładu niepieniężnego, 
  • wkład niepieniężny polega na wniesieniu (wykorzystaniu na rzecz projektu) nieruchomości, urządzeń, materiałów (surowców), wartości niematerialnych i prawnych, ekspertyz lub nieodpłatnej pracy wykonywanej przez wolontariuszy na podstawie ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, lub nieodpłatnej pracy społecznej członków stowarzyszenia wykonywanej na podstawie Ustawy z dnia 7 kwietnia 1989 roku – Prawo o stowarzyszeniach – ze składników majątku beneficjenta lub majątku innych podmiotów, jeżeli możliwość taka wynika z przepisów prawa oraz zostanie to ujęte w zatwierdzonym wniosku o dofinansowanie projektu, 
  • wartość wkładu niepieniężnego została należycie potwierdzona dokumentami o wartości dowodowej równoważnej fakturom lub innym dokumentom, 
  • wartość przypisana wkładowi niepieniężnemu nie przekracza stawek rynkowych, 
  • wartość i dostarczenie wkładu niepieniężnego mogą być poddane niezależnej ocenie i weryfikacji, 
  • wkład niepieniężny nie był uprzednio współfinansowany ze środków Unii Europejskiej.
Lista wymogów jest długa, a do tego wycena wartości rzeczowego wkładu własnego zawsze zostaje dodatkowo skontrolowana.

Praca wolontariuszy a wkład własny

Przepisy prawa umożliwiają wniesienie wkładu własnego jako praca wolontariuszy, z zastrzeżeniem, że nie jest to możliwe dla wszystkich beneficjentów. Podstawą jest art. 42 ustawy o działalności pożytku publicznego i wolontariacie, który wskazuje, iż wolontariusze nie mają możliwości wykonywać świadczeń na rzecz podmiotów, które prowadzą działalność gospodarczą. Nie może więc wykazać w projekcie wkładu własnego, jako praca wolontariuszy. 

Data wniesienia wydatku - w jaki sposób ją wyznaczyć?

Podstawą rozliczenia wydatku jest jego faktyczne poniesienie. Data zostaje określona na podstawie wytycznych związanych z kwalifikowalnością. 

Data poniesienia wydatku to:
  • dla wydatków pieniężnych:
    • data, kiedy obciążony został rachunek płatniczy, czyli data księgowania operacji (wydatki dokonywane przelewem lub kartą płatniczą),
    • data transakcji, która skutkuje obciążeniem rachunku karty kredytowej (wydatki dokonywane kartą kredytową),
    • data faktycznego dokonania płatności (wydatki dokonywane gotówką)
  • dla wydatków niepieniężnych:
    • data faktycznego wniesienia wkładu (chociażby data pierwszego wykorzystania środka trwałego na rzecz projektu) albo inna data podana przez beneficjenta i zaakceptowana przez właściwą instytucję.

Czy wkład własny musi zostać uzasadniony?

We wniosku o dofinansowanie musi znaleźć się uzasadnienie konkretnych wydatków, które są wykazane w budżecie projektu. Beneficjent ma obowiązek, chociażby przygotować uzasadnienie dla wskazanego w projekcie wkładu własnego, wliczając do tego informacje o ewentualnym wkładzie rzeczowym, ponoszonych opłatach, które są pobierane od uczestników, sposobie wykonywania wyceny wkładu rzeczowego, źródłach finansowania wkładu własnego. 

Jeżeli koszty są rozliczane stawką jednostkową albo wydatkami w ramach kosztów pośrednich, nie trzeba podawać formy (wkład pieniężny lub niepieniężny). Wkład własny podany w projekcie rozliczanym metodami uproszczonymi zostaje sklasyfikowany jako pieniężny.

Wkład własny a koszty pośrednie

Wydatki administracyjne dotyczące zarządzania i obsługi projektu zostaną sfinansowane z kosztów pośrednich. To beneficjent podejmuje decyzję, jaka część kosztów pośrednich jest dedykowana na jakie wydatki. Nie ma konieczności monitorowania wydatków, a następnie przedstawiania ich do zatwierdzenia. Beneficjentowi przysługuje prawo wniesienia wkładu własnego w ramach kosztów pośrednich. 

W praktyce instytucja zapewniająca wsparcie pomniejsza koszty pośrednie, gdy beneficjent złoży odpowiedni wniosek. Oznacza to, że przedsiębiorca uzyskuje dodatkowe wsparcie w zarządzaniu projektem, jednak nie jest zobligowany wnosić całego lub częściowego wkładu własnego do projektu.

Nieruchomość a cel projektu

Korzystanie z nieruchomości na cel projektu jest działaniem w pełni standardowym, jednakże weryfikowane będą dokumenty, które mogą potwierdzić wysokość wkładu własnego niepieniężnego. Gdy cała nieruchomość służy na rzecz projektu, wartość nieruchomości potwierdza operat szacunkowy przygotowany przez rzeczoznawcę mającego odpowiednie uprawnienia. Odbywa się to na podstawie przepisów Ustawy o gospodarce nieruchomościami. 

Dla przypadków, kiedy wykorzystywana jest część nieruchomości do projektu, beneficjent ma możliwość dostarczyć:
  • wycenę dotyczącą kosztu wynajmu, wynikającą ze stawek rynkowych naliczonych proporcjonalnie do wykorzystania nieruchomości w celu realizacji projektu (np. rozeznanie cenowe), 
  • cennik beneficjenta używany podczas wynajmu sal na rynku komercyjnym, 
  • kalkulacja wyznaczona na podstawie ponoszonych bieżących kosztów eksploatacyjnych dotyczących nieruchomości (np. koszty najmu, ogrzewania, opłat za prąd, podatek od nieruchomości, koszty utrzymania czystości itp.).

Dla udokumentowania wkładu niepieniężnego poprzez zastosowanie części nieruchomości trzeba przygotować dokumenty potwierdzające wymiar powierzchni używanej przez beneficjenta na rzecz realizacji projektu i oświadczenie z podaniem daty i liczby godzin użytkowania. 

Aby udokumentować wkład niepieniężny, gdzie używana jest część nieruchomości, wymagane jest przygotowanie dokumentów potwierdzających wymiar powierzchni używanej przez beneficjenta na rzecz finalizacji projektu, a także oświadczenie, w których widnieje data oraz liczba godzin użytkowania wskazanej powierzchni.

Wkład własny jako amortyzacja

Projekt może zakazywać nabycia środków trwałych w ramach projektu, jednakże beneficjent ma możliwość wybrać amortyzację. W praktyce będzie to dotyczyć głównie projektów badawczo-rozwojowych, w których zakup aparatury badawczej nie zostaje uznany. 

Amortyzacja jest kosztem, pod warunkiem że spełnione zostaną przesłanki:

  • kwota wydatków jest należycie uzasadniona dokumentami, które potwierdzają wartość dowodową równoważnej fakturom obejmującym koszty kwalifikowalne, 
  • koszty odnoszą się wyłącznie do okresu realizacji projektu wskazanego w umowie o dofinansowanie, 
  • dotacje publiczne nie zostały wykorzystane do celów nabycia amortyzowanych aktywów.

Podsumowanie

Do projektu można wnieść zarówno wkład własny pieniężny, jak i niepieniężny. Drugi przypadek wymaga dopełnienia dodatkowych formalności, gdyż konieczna jest wycena wartości majątku, który ma zostać wniesiony do projektu. To skuteczny sposób, aby zweryfikować, czy wartość wkładu rzeczowego nie jest celowo zawyżana na cele projektu.


Data publikacji: 2024-08-10, autor: FakturaXL

ZADAJ PYTANIE DO ARTYKUŁU