Jednym z dokumentów wystawianych przez przedsiębiorców jest faktura. Zgodnie z ustawą o VAT powinny na niej znaleźć się informacje o sprzedawcy i nabywcy, ich imiona i nazwiska (nazwy firm) oraz adres. Często podatnicy zastanawiają się jaki adres umieszczać na fakturze, czy ma to być adres siedziby firmy, czy adres zamieszkania?
Potwierdza to również interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 16 marca 2010 r. (sygn.. IPPP2/443-21/10-3/MM) wydana na prośbę podatnika prowadzącego działalność gospodarczą jako osoba fizyczna. Zgodnie z nią podatnik na wystawianych fakturach powinien umieszczać adres zamieszkania. Dodatkowo mogą się na nich znaleźć jeszcze inne przydatne informacje, jak np.: o miejscu prowadzenia działalności gospodarczej i nie ma żadnego znaczenia fakt, że oba adresy, zarówno zamieszkania jak i siedziby firmy zostały zgłoszone na odpowiednim formularzu skierowanym do właściwego naczelnika urzędu skarbowego.
Takie stanowisko zajął Minister Finansów w związku ze skierowaną do niego przez jednego z posłów interpelacją w sprawie określenia prawidłowego adresu na fakturze przez osobę fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą.
Tym samym Minister rozwiał wszystkie wątpliwości w tej sprawie. Kończąc warto jeszcze przytoczyć jedną jego wypowiedź, w której podkreśla, że adres podany przez podatnika na zgłoszeniu VAT-R ma służyć jedynie jego identyfikacji, więc nie ma potrzeby podawania na formularzu, dodatkowo adresów prowadzenia działalności gospodarczej.
Na skróty
Co mówią przepisy o adresie na fakturze? - dotychczasowa interpretacja
Najwięcej wątpliwości co do prawidłowego umieszczania adresu na fakturze mają osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą. Duża ilość zapytań spowodowała wydanie licznych interpretacji podatkowych w tej sprawie. Zgodnie z nimi osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą powinny na fakturach zamieszczać adres zamieszkania, a nie siedziby firmy. Na dokumencie powinien znajdować się taki sam adres co na druku VAT-R i na deklaracjach VAT-7 oraz VAT-7K, a w przypadku osób fizycznych takim adresem jest właśnie adres zamieszkania.Potwierdza to również interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 16 marca 2010 r. (sygn.. IPPP2/443-21/10-3/MM) wydana na prośbę podatnika prowadzącego działalność gospodarczą jako osoba fizyczna. Zgodnie z nią podatnik na wystawianych fakturach powinien umieszczać adres zamieszkania. Dodatkowo mogą się na nich znaleźć jeszcze inne przydatne informacje, jak np.: o miejscu prowadzenia działalności gospodarczej i nie ma żadnego znaczenia fakt, że oba adresy, zarówno zamieszkania jak i siedziby firmy zostały zgłoszone na odpowiednim formularzu skierowanym do właściwego naczelnika urzędu skarbowego.
Stanowisko Ministerstwa Finansów w kwestii adresu na fakturze
Jeżeli podatnik będący osobą fizyczną w zgłoszeniu identyfikacyjnym NIP-7 podał adres zamieszkania i adres głównego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej, to może również na wystawianych fakturach umieszczać adres siedziby firmy. Co więcej na dokumencie mogą też podawać inne miejsca prowadzenia działalności jak np.: adres pod którym dokonywana jest dana dostawa towarów, czy świadczone są usługi. Jednak należy pamiętać, aby została zachowana czytelność faktury.Takie stanowisko zajął Minister Finansów w związku ze skierowaną do niego przez jednego z posłów interpelacją w sprawie określenia prawidłowego adresu na fakturze przez osobę fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą.
Tym samym Minister rozwiał wszystkie wątpliwości w tej sprawie. Kończąc warto jeszcze przytoczyć jedną jego wypowiedź, w której podkreśla, że adres podany przez podatnika na zgłoszeniu VAT-R ma służyć jedynie jego identyfikacji, więc nie ma potrzeby podawania na formularzu, dodatkowo adresów prowadzenia działalności gospodarczej.
Data publikacji: 2020-01-31, autor: FakturaXL