Ostatnio coraz więcej osób zadaje pytanie, czy można wystawić fakturę na osobę niepełnoletnią? Czy lepiej, aby widniały na niej dane rodzica?
Wszystkie umowy i inne dokumenty powinny być zawierane na dane (imię i nazwisko) „przedstawiciela ustawowego”, którym np.: jest rodzic lub prawny opiekun.
Na skróty
Czy można wystawić fakturę na dziecko?
Niestety nie można. Faktura jest dokumentem wystawianym w związku z dokonaniem określonej czynności, która może rodzić skutki prawne. W związku z tym może być wystawiona na osobę, która posiada tzw. pełną zdolność do czynności prawnych, a dziecko nie ma takich zdolności, dlatego nie można wystawić na nie faktury. Przepisy mówią, że pełną zdolność do czynności prawnych nabywa się dopiero w momencie uzyskania pełnoletności.Wszystkie umowy i inne dokumenty powinny być zawierane na dane (imię i nazwisko) „przedstawiciela ustawowego”, którym np.: jest rodzic lub prawny opiekun.
Data publikacji: 2020-05-27, autor: FakturaXL
ZADAJ PYTANIE DO ARTYKUŁU
Darek
07 Czerwiec 2022
Większość doradców podatkowych mówi że na dziecko do 13 roku życia nie można wystawiać faktury. W przypadku 13-18 lat już niektórzy mają wątpliwości. W praktyce apteki i lekarze nie chcą wystawiać faktur na rodzica tylko na dzieci.
Jeme
23 Luty 2022
Na przykład w przypadku realizacji zlecenia NFZ na zaopatrzenie w wyroby medyczne dokument handlowy MUSI być wystawiony na świadczeniobiorcę, czyli w przypadku np. wózka inwalidzkiego dla dziecka - na dziecko.
Księgowy
25 Styczeń 2022
Bzdura. Jak najbardziej może być wystawiona faktura na niepełnoletnie dziecko.