Zbiorcze płatności w MPP – od 1 listopada 2019 r.
1 listopada 2019 roku weszła w życie znowelizowana ustawa o VAT zmieniająca przepisy dotyczące mechanizmu podzielonej płatności, która wprowadziła obligatoryjną wersję MPP dla niektórych transakcji. Od tego dnia można dokonywać przelewów zbiorczych za pośrednictwem mechanizmu podzielonej płatności i to zarówno w przypadku wersji obligatoryjnej, jak i dobrowolnej.W ustawie o VAT w kwestii dotyczącej podzielonej płatności dodano w art. 108a ustępy od 3a do 3c o brzmieniu:
3a. W przypadku wystawienia na rzecz podatnika przez jednego dostawcę lub usługodawcę w okresie nie krótszym niż jeden dzień i nie dłuższym niż jeden miesiąc więcej niż jednej faktury zapłata z zastosowaniem mechanizmu podzielonej płatności może dotyczyć więcej niż jednej faktury.
3b. W przypadku, o którym mowa w ust. 3a, komunikat przelewu, o którym mowa w ust. 3: 1) obejmuje wszystkie faktury wystawione dla podatnika przez jednego dostawcę lub usługodawcę w okresie nie krótszym niż jeden dzień i nie dłuższym niż jeden miesiąc; 2) zawiera kwotę odpowiadającą sumie kwot podatku wykazanych w fakturach, o których mowa w pkt 1.
3c. W przypadku, o którym mowa w ust. 3a, w komunikacie przelewu, o którym mowa w ust. 3, w miejsce informacji, o której mowa w ust. 3 pkt 3, wpisuje się okres, za który dokonywana jest płatność.
Ograniczenia w dokonywaniu płatności zbiorczej
Przedsiębiorcy, którzy będą chcieli skorzystać z nowej dodanej funkcjonalności muszą liczyć się z pewnymi ograniczeniami:- w komunikacie przelewu muszą znaleźć się wszystkie faktury wystawione dla podatnika przez jednego dostawcę w danym okresie obejmującym minimum 1 dzień, a maksymalnie 1 miesiąc. Zestawienie może również zawierać faktury nie objęte obowiązkowym split payment
- miesiąc oznacza miesiąc kalendarzowy
- płatności nie mogą obejmować tylko wybranych faktur. Muszą w nim znaleźć się wszystkie faktury wystawione w danym okresie
- w miejscu, w którym znajduje się opis numeru faktury należy wskazać okres za jaki dokonywana jest płatność (w komunikacie przelewu nie podaje się numeru faktury, a okres za który dokonywana jest płatność)
- płatność zbiorcza obejmuje kwotę podatku VAT stanowiącą sumę kwot VAT z danych faktur.
Podatnik, który po dokonaniu zbiorczej płatności za dany okres otrzyma jeszcze jedną fakturę za ten sam okres powinien dokonać zapłaty za nią w MPP nawet jeżeli nie ma takiego obowiązku.
Data publikacji: 2020-03-15, autor: FakturaXL