Kiedy wydatek jest kosztem uzyskania przychodu?
Za koszt uzyskania przychodu uważany jest wydatek, którego poniesienie jest uzasadnione i racjonalne oraz ma związek z prowadzoną działalnością gospodarczą. Nadrzędnym celem wydatku musi być osiągnięcie przychodu oraz zachowanie bądź zabezpieczenie źródła przychodów. Jednocześnie wydatek nie może zostać wymieniony w katalogu wydatków niezaliczanych do kosztów uzyskania przychodu. Podsumowując wydatek może zostać uznany za koszt podatkowy, jeżeli pomiędzy jego poniesieniem, a powstaniem, zwiększeniem lub możliwością powstania przychodu wynika związek przyczynowo - skutkowy. Należy pamiętać, że każdy wydatek, który ma stanowić koszt uzyskania przychodu firmy musi być właściwie udokumentowany za pomocą faktury VAT lub rachunku.Zakup broni do firmy
W niektórych przypadkach zakup broni do prowadzonej działalności gospodarczej może stanowić dla przedsiębiorcy koszt podatkowy. Możliwość ujęcia wydatku w kosztach uzyskania przychodu w prowadzonej działalności gospodarczej zależy od rodzaju poniesionego wydatku oraz od tego czy istnieje związek pomiędzy nim, a przychodem uzyskanym w prowadzonej działalności gospodarczej. Kwestia ta została dokładnie wyjaśniona w interpretacji podatkowej wydanej przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej nr sygn. 3063-ILPB1-3.4511.12.2017.2.AK z dnia 17 marca 2017 roku, gdzie między innymi można przeczytać, że:nie każdy wydatek poniesiony przez podatnika może zostać zaliczony do kosztów uzyskania przychodów, a jedynie ten wydatek, który pozostaje w związku przyczynowo-skutkowym z zabezpieczeniem lub zachowaniem źródła przychodów. Każdorazowo, wydatek (mający być kosztem podatkowym) należy oceniać mając na uwadze racjonalność jego poniesienia oraz jego powiązanie z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą ukierunkowaną na uzyskiwanie przychodów. Wydatek, aby mógł stać się kosztem podatkowym, powinien przynajmniej potencjalnie wpływać na wielkość uzyskiwanych lub spodziewanych przychodów z danej działalności. Kosztowa kwalifikacja konkretnego wydatku u danego podatnika musi więc uwzględniać charakter i profil działalności gospodarczej prowadzonej przez podatnika, a także uwzględniać ekonomiczną racjonalność poniesionego wydatku.
Zakup broni do firmy ochroniarskiej i na strzelnicę
Przedsiębiorcy świadczący usługi ochroniarskie mogą ująć zakup broni do kosztów podatkowych firmy, ponieważ w ich przypadku broń niezbędna jest do wykonywania czynności zawodowych związanych z ochroną osób i mienia. Podobna zależność występuje w przypadku prowadzenia działalności w zakresie strzelania. W tym przypadku argumentem jest to, że osoby, które wykupią usługę strzelania na strzelnicy pod okiem instruktora muszą mieć zapewnioną broń, z której będą strzelać. Jeżeli przedsiębiorca świadczy usługi strzelnicze, to także występuje związek pomiędzy poniesionym wydatkiem, a przychodem osiągniętym w działalności gospodarczej.Zakup broni przez przedsiębiorcę nieprowadzącego działalności wymagającej posiadania broni
Jeżeli przedsiębiorca prowadzi działalność gospodarczą w branży, która nie wymaga posiadania broni, jak np. usługi finansowe, ubezpieczeniowe, medyczne lub inne podobne w sytuacji, kiedy przedsiębiorca sam ochrania lokal, to organ podatkowy może taki wydatek potraktować jako niebędący kosztem uzyskania przychodu. Jednak w tej kwestii niektóre urzędy skarbowe i inne podobne urzędy mają odmienne zdanie, które prezentują w wydawanych interpretacjach. Na przykład:Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku o sygn. akt SA/Ka 1241/96 z dnia 18 lutego 1998 roku przyznał rację podatnikowi i stwierdził, że firma będąca spółką cywilną ma prawo zaliczyć zakup broni do kosztów uzyskania przychodów.
Odmienne stanowisko od tego zaprezentowanego powyżej zostało przedstawione w interpretacji nr sygn. USPD1/415/59/2005/I/JF z dnia 17 stycznia 2005 roku wydanej przez Urząd Skarbowy w Zabrzu między innymi o takiej treści:można uznać, że zakup tej broni wiązał się z działalnością gospodarczą spółki cywilnej »P.«. Nie należy bowiem zapominać, że spółka cywilna nie posiada osobowości prawnej i w jej imieniu działają wspólnicy. Biorąc pod uwagę przepisy dotyczące uzyskiwania pozwolenia na broń i handlu bronią zakup przez Zofię M. pistoletu gazowego należy uznać, w tym indywidualnym przypadku, za uzasadniony z punktu widzenia kosztów uzyskania przychodu spółki cywilnej.
w przypadku podatnika świadczącego usługi stomatologiczne, brak jest możliwości zaliczenia wydatku na zakup broni do kosztów uzyskania przychodów. Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14 poz. 176 z 2000 r. ze zm.) kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem art. 23. Aby zaliczyć wydatek do kosztów uzyskania przychodów z prowadzonej działalności gospodarczej, pomiędzy poniesionym wydatkiem a uzyskanym przychodem musi istnieć związek przyczynowo - skutkowy. W przedstawionym przypadku związek taki nie zachodzi.
Wniosek o wydanie interpretacji (interpretacja podatkowa nr 0112-KDIL2-2.4011.739.2023.2.MM z dnia 28 grudnia 2023 roku)
Interpretacja podatkowa z dnia 28 grudnia 2023 roku o nr 0112-KDIL2-2.4011.739.2023.2.MM została wydana przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w odpowiedzi na wniosek złożony przez podatnika prowadzącego działalność gospodarczą w ramach, której przedsiębiorca:- prowadzi zajęcia rekreacyjne i sportowe na strzelnicy
- tworzy materiały fotograficzne oraz materiały video w tematach dotyczących strzelectwa, bezpieczeństwa, broni, amunicji oraz sprzętu taktycznego.
W interpretacji Dyrektor KIS potwierdził, że przedsiębiorca w ramach prowadzonej działalności gospodarczej ma prawo zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu wydatki poniesione na zakup broni, amunicji, sprzętu taktycznego oraz innych akcesoriów wykorzystywanych podczas przeprowadzanych zajęć rekreacyjnych na strzelnicy.
Natomiast w przypadku działalności prowadzonej przez Internet za pośrednictwem portali internetowych związanych z tematyką broni, amunicji, strzelnic, strzelectwa, użycia broni, właściwego zachowania podczas używania broni, a także działalności artystyczno-fotograficznej wszelkie wydatki ponoszone na broń, amunicję, sprzęt taktyczny oraz akcesoria nie mogą stanowić kosztów uzyskania przychodu, ponieważ nie spełniają przesłanek wskazanych w art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W tym przypadku przedsiębiorca osiąga przychód z tytułu reklam, a nie z wyświetlanych na kanale zdjęć czy filmów. Dyrektor uznał, że takie wydatki poniesione na broń, które wiążą się z tworzeniem materiałów fotograficznych i video w Internecie nie mogą być kosztem uzyskania przychodu w prowadzonej działalności gospodarczej.
PRZYKŁAD 1
Spółka cywilna świadczy usługi ochrony mienia i osób. Prowadzenie działalności w tej branży wymaga zakupu broni. Czy w tym przypadku wydatek na zakup broni można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu firmy?
Odpowiedź:
W przypadku firm ochroniarskich zakup broni pozwala przedsiębiorstwu osiągnąć przychody. W tej sytuacji wydatek poniesiony na jej zakup jest jak najbardziej uzasadniony i spółka ma prawo ująć fakturę dokumentującą zakup broni w kosztach podatkowych działalności.
PRZYKŁAD 2
Przedsiębiorca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą polegającą na świadczeniu usług medycznych. W styczniu kupił broń, która ma służyć do ochrony gabinetu. Czy przedsiębiorca ma prawo zaliczyć wydatek na zakup broni do kosztów podatkowych?
Odpowiedź:
W tej sprawie organy podatkowe mają podzielone zdanie. Może zdarzyć się, że urząd skarbowy może nie zaakceptować u podatnika takiego kosztu, dlatego zaleca się, aby przedsiębiorcy w sprawach budzących wątpliwości, a taką niewątpliwie jest zakup broni w opisanym przykładzie wnioskowali o wydanie interpretacji indywidualnej.
Podsumowanie
Prowadzenie działalności gospodarczej w wielu przypadkach pozwala przedsiębiorcy zaliczyć poniesione wydatki do kosztów uzyskania przychodu. Jednym z takich wydatków może być zakup broni oraz innych przedmiotów związanych z takim zakupem. W tej kwestii organy podatkowe zajmują odmienne stanowiska, a każdy przypadek z reguły powinien być rozstrzygany indywidualnie. Jeżeli przedsiębiorca chce mieć pewność, że prawidłowo zakwalifikował wydatek na zakup broni, to najlepiej, jeżeli jeszcze przed jego poniesieniem zwróci się do organu podatkowego o wydanie interpretacji indywidualnej. Urząd skarbowy na podstawie opisu sytuacji wskazanej we wniosku złożonym przez przedsiębiorcę oraz po uwzględnieniu specyfiki prowadzonej działalności pozwoli podatnikowi na ujęcie wydatku w kosztach uzyskania przychodu lub wyda decyzję niekorzystną dla podatnika. Niezależnie od tego przedsiębiorca musi pamiętać o tym, że to do niego należy obowiązek udowodnienia, że pomiędzy wydatkiem, a prowadzoną działalnością gospodarczą występuje związek.
Data publikacji: 2024-09-21, autor: FakturaXL