Faktury to najczęściej stosowane dowody sprzedaży w przedsiębiorstwie. Jeżeli faktury wystawia podatnik, nie trzeba podawać imienia i nazwiska albo dodawać podpisu ich wystawcy (jedynym wyjątkiem od tej zasady jest faktura VAT RR). Chociaż trzeba wyraźnie podkreślić, że w przedsiębiorstwie faktur nie wystawia tylko podatnik, ale równocześnie nie jest to funkcja powierzana przypadkowym osobom. Aby rozwiązać ten problem, powstało upoważnienie pracownika do wystawiania faktur. upowaznienie pracownika do wystawiania faktur

Faktura VAT dokumentuje wykonaną transakcję, wyświadczoną usługę albo przekazanie towarów pomiędzy firmami. Na fakturze widnieje wartość dobra, stawka, a także kwota podatku i dane obu kontrahentów.

Za wystawianie faktur odpowiada podatnik oraz upoważnione przez niego osoby bądź osoba. Zgodnie z art. 106e ustawy o VAT, na fakturze nie trzeba składać podpisu wystawcy (poza fakturą VAT RR). Zawarcie podpisu na fakturze, a przede wszystkim przygotowanie upoważnienia dla pracownika do wystawiania faktur jest rekomendowane głównie w firmach, gdzie występuje rozbudowana struktura organizacyjna.

Kiedy przydatne jest upoważnienie do wystawiania faktur?

Szczególnie w momencie, kiedy właściciela nie ma w firmie.

Upoważnienie w znacznym stopniu ułatwia weryfikację osoby, która jest zaangażowana w proces sprzedaży towarów oraz usług, a także jej fakturowania, dzięki czemu można usunąć nieprawidłowości z tym związane. To także skuteczny sposób, aby maksymalnie ograniczyć ryzyko wystąpienia pomyłek i stworzyć jeden spójny schemat dedykowany do wystawiania faktur. To zdecydowane uproszczenie względem osoby odpowiedzialnej za nieprawidłowości albo nadużycia dotyczące wystawiania faktur i wyznaczania zasad oraz stopnia przyznanej odpowiedzialności.

Można spotkać również schemat, gdzie pracownik w podpisywanej umowie ma już zawarte upoważnienie, jednak ten zabieg stosuje się stosunkowo rzadko.

Czy upoważnienie jest obowiązkowe?

Faktura nie musi zawierać danych osoby, która ją wystawia. W teorii każdy pracownik firmy mógłby wystawić dokument sprzedaży, jednak w praktyce przedsiębiorcy chcą za wszelką cenę unikać takich sytuacji. Jednak upoważnienie zmniejsza ryzyko popełnienia błędów, wyłudzeń i innych oszustw, które mogą odbyć się w miejscu pracy. Pomyłki też występują znacznie rzadziej, a jeśli się pojawią, można szybko znaleźć przyczynę pomyłki i dokonać korekty. Procedura wystawiania faktur również jest przejrzysta, dzięki czemu nie trzeba martwić się brakami w numeracji czy prowadzeniem księgowości firmy przez nieodpowiedzialne osoby.

Upoważnienie, mimo iż nieobowiązkowe odgrywa istotną rolę w organizacji spraw firmy. Zaufani pracownicy zostają w ten sposób docenieni, dlatego upoważnienie może być traktowane jako przywilej.

Sam dokument upoważnienia do wystawiania faktur pobiera się z sieci albo drugą opcją jest wygenerowanie dokumentu w systemach umożliwiających prowadzenie księgowości w firmie. Upoważnienie musi zawierać informacje na temat zakresu obowiązków dotyczących przywileju. Nie może zabraknąć również danych pracownika, a także osoby upoważnionej. Niezbędnym elementem są informacje o możliwości odwołania upoważnienia, jeśli zajdzie taka konieczność. Kompletny dokument umieszcza się w aktach osobowych pracownika, dzięki czemu ryzyko zgubienia zostaje maksymalnie ograniczone.

Uprawnienia do wystawiana faktur przez pracownika w programie FakturaXL

Oprogramowanie FakturaXL pozwala na dodanie dodatkowych użytkowników (pracowników) do konta właściciela firmy. Można to zrobić w zakładce Ustawienia > Użytkownicy klikając w przycisk Dodaj użytkownika.
Każdy dodatkowy użytkownik programu może mieć odpowiednio ograniczone uprawnienia, które można nadawać klikając w przycisk Zarządzaj > Uprawnienia. Domyślnie wszystkie uprawnienia są włączone, więc pracownik może od razu wystawiać faktury.
Ciekawą opcją jest możliwość włączenia opcji Pokazywania wyłącznie tych faktur i dokumentów, które sam wystawił. Pozwala to na ograniczenie widoczności pozostałych dokumentów firmy.
Co istotne, dodając dodatkowych użytkowników jako pracowników firmy, każdy z nich posiada własny login i hasło, jest więc możliwość sprawdzenia w historii dokumentu kto go wystawił lub edytował.


Data publikacji: 2024-09-18, autor: FakturaXL

ZADAJ PYTANIE DO ARTYKUŁU