Przedsiębiorca, który zdecyduje się na zastosowanie estońskiego CIT w ciągu roku podatkowego, musi w pierwszej kolejności zamknąć księgi rachunkowe i przygotować sprawozdanie finansowe – to stanowisko, które przez wiele lat zajmował fiskus. Jak się okazało – błędnie. przejscie na estonski cit w trakcie roku

Zawiadomienie o wyborze estońskiego CIT

Art. 28j ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wskazuje, że estoński CIT, który polega na opodatkowaniu ryczałtem od dochodów spółek, jest dostępny dla podatników, którzy złożą specjalne zawiadomienie o zastosowanej formie opodatkowania. Stosowna informacja musi zostać dostarczona do właściwego naczelnika urzędu skarbowego w terminie do końca pierwszego miesiąca pierwszego roku podatkowego opodatkowanego ryczałtem.

Przez wiele lat organy podatkowe zajmowany stanowisko, iż podatnikowi przysługuje prawo do zastosowania opodatkowania w formie ryczałtu przed zakończeniem wybranego roku podatkowego, gdy w ostatnim dniu miesiąca, który występuje przed pierwszym miesiącem opodatkowania ryczałtem, ma miejsce zamknięcie księgi rachunkowej, a do tego przygotowane zostanie sprawozdanie finansowe, które odpowiada przepisom o rachunkowości.

Jak zamknąć księgę rachunkową oraz jak przygotować sprawozdanie finansowe?

Od wielu lat fiskus stał na stanowisku, że warunkiem przejścia na opodatkowanie na zasadach ryczałtu od dochodów spółek (formularz ZAW-RD) jest zamknięcie przez spółkę ksiąg rachunkowych oraz dostarczenie sprawozdania finansowego we wskazanym w ustawie terminie. Takie stanowisko zajął, chociażby Dyrektor KIS, który wskazał, że w celu przejścia na estoński CIT konieczne jest w pierwszej kolejności rozliczenie CIT za okres od początku roku do dnia, który poprzedza dzień przyjęcia nowej formy opodatkowania. Dodatkowo na ostatni dzień miesiąca poprzedzającego pierwszy miesiąc opodatkowania ryczałtem konieczne jest zamknięcie ksiąg rachunkowych i przygotowanie sprawozdania finansowego, które jest zgodne z przepisami o rachunkowości (wymagane jest dopełnienie przesłanek z art. 28j ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych). Stanowisko dyrektora KIS zostało potwierdzone przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, który stwierdził, że zamknięcie ksiąg i przygotowanie sprawozdania w późniejszym terminie (po przejściu na estoński CIT) jest niezgodne z przepisami. Reasumując, zgodnie ze stanowiskiem organów podatkowych wszystkie formalności muszą zostać spełnione przed złożeniem zawiadomienia ZAW-RD.

Z kolei stanowisko przedsiębiorców było zupełnie odmienne i wiązało się z szeregiem trudności i komplikacji, co w ostateczności skłoniło ministra finansów do zajęcia oficjalnego stanowiska w tej sprawie.


Stanowisko ministra finansów w sprawie estońskiego CIT

Minister finansów zajął stanowisko w sprawie estońskiego CIT. Jego decyzja została wydana 25 stycznia 2024 roku, gdzie odniósł się do bezpośrednio do art. 28j ust. 5, w którym wskazano, iż wymogiem skutecznego przejścia na estoński CIT jest zamknięcie ksiąg i przygotowanie sprawozdania na ostatni dzień miesiąca, który poprzedza pierwszy miesiąc opodatkowania ryczałtem „zgodnie z przepisami o rachunkowości”. Oznacza to, że terminu zamknięcia ksiąg i przygotowania sprawozdania finansowego należy szukać w ustawie o rachunkowości, a nie w ustawie o CIT, która wskazuje termin dostarczenia zawiadomienia o wyborze opodatkowania ryczałtem.

Ustawa o rachunkowości wskazuje jednoznacznie, że zamknięcie ksiąg i przygotowanie sprawozdania finansowego należy wykonać w terminie najpóźniej 3 miesięcy, liczonych od dnia bilansowego. Kiedy mowa o podatnikach, którzy rozliczają się na zasadach ryczałtu jeszcze zanim minął zastosowany rok podatkowy, dzień bilansowy to ostatni dzień miesiąca, który występuje przed pierwszym miesiącem opodatkowania ryczałtem. Termin kończy się trzeciego miesiąca pierwszego roku opodatkowania ryczałtem.

Ustawa o rachunkowości wyznacza termin, w jakim musi zostać przygotowane sprawozdanie finansowe za okres sprawozdawczy, który ma swój początek pierwszego dnia roku podatkowego występującego przed pierwszym rokiem opodatkowania ryczałtem, a który kończy się ostatniego dnia miesiąca, który potwierdza pierwszy miesiąc opodatkowania ryczałtem.

Zgodnie z informacjami udzielonymi przez ministra finansów, przedsiębiorca ma możliwość zastosowania estońskiego CIT, pod warunkiem że dostarczone zostanie zawiadomienie ZAW-RD i nastąpi zamknięcie księgi rachunkowej i przygotowanie sprawozdania finansowego w wyznaczonym terminie. Przepisy nie obligują do zamykania ksiąg i przygotowania sprawozdania przed zakończeniem terminu na złożenie zawiadomienia o wyborze opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek, co oznacza, że stanowisko organów podatkowych było błędne przez wiele lat.


Data publikacji: 2024-05-21, autor: FakturaXL

ZADAJ PYTANIE DO ARTYKUŁU