Transakcje z przedsiębiorcami z innych krajów Unii Europejskiej wymagają od polskich podatników dopełnienia określonych formalności łącznie z rejestracją w urzędzie skarbowym jako podatnik VAT UE czynny. Wymóg ten muszą spełnić również przedsiębiorcy zwolnieni z VAT. Bycie podatnikiem VAT UE zobowiązuje do składania informacji VAT UE.
Informacja VAT UE jest informacją podsumowującą. Nie jest deklaracją podatkową, a jedynie dokumentem mającym charakter sprawozdawczy. Z informacji nie wynika żaden podatek do zapłaty.
Podatnik w deklaracji VAT-UE musi wykazać transakcje:
wewnątrzwspólnotowego nabycia
wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów • wewnątrzwspólnotowej sprzedaży usług, które miały miejsce w danym okresie.
Przedsiębiorca, który chce zarejestrować się do VAT UE musi w tym celu złożyć w urzędzie skarbowym formularz VAT-R niezależnie od tego, czy jest podatnikiem VAT czynnym, czy zwolnionym. W celach rejestracyjnych powinien wypełnić część C.3 wymienionego formularza uzupełniając poszczególne pozycje:
poz. 65 – przeznaczona dla podatników VAT czynnych
poz. 66 lub poz. 67 – przeznaczone dla podatników VAT zwolnionych z VAT w zależności od rodzaju dokonywanej transakcji
poz. 68 – służy do wprowadzenia przewidywanej daty wykonywania czynności związanych z transakcjami zagranicznymi, dla których wymagana jest rejestracja do VAT-UE.
Czas na złożenie informacji VAT UE
Informacja podsumowująca VAT UE służy do wykazywania wybranych transakcji wewnątrzwspólnotowych. Podatnik ma obowiązek złożyć informację VAT UE do urzędu skarbowego w kilku sytuacjach, kiedy w danym okresie rozliczeniowym dokonał:
przemieszczenia towarów w procedurze magazynu typu call-off stock.
Deklarację informującą VAT UE składa się w urzędzie skarbowym w terminie do dnia 25 miesiąca po miesiącu, w którym doszło do wystąpienia jednej z podanych wyżej sytuacji.
Od stycznia 2017 roku informację VAT UE można składać jedynie w wersji elektronicznej i tylko za okresy miesięczne.
Inne obowiązki oraz kara za niewypełnienie
Podatnik zobowiązany jest nie tylko do składania informacji VAT UE, ale musi również wysyłać do urzędu skarbowego pliki JPK_V7, nawet jeżeli w danym okresie deklaracja będzie zerowa. Plik JPK_V7 służy do wykazywania podatku również z transakcji wewnątrzwspólnotowych. Niewypełnienie obowiązku i niezłożenie pliku JPK_V7 za 3 kolejne miesiące lub kwartał oraz niewykazanie sprzedaży bądź nabycia towarów lub usług razem z kwotami podatku do odliczenia skutkuje wyrejestrowaniem podatnika z VAT UE. Na takie same konsekwencje naraża się także przedsiębiorca, który przez okres 3 kolejnych miesięcy nie składał informacji podsumowujących VAT UE, pomimo że miał taki obowiązek.