Kasowa metoda rozliczania podatku dochodowego to jedna z obietnic obecnego premiera. Projekt ustawy został już udostępniony. Jakie zmiany szykują się dla przedsiębiorców? kasowy pit na czym polega
Kasowa metoda rozliczania podatku powinna przynieść sporą ulgę dla przedsiębiorców, którzy mają problem z zatorami płatniczymi. Dzięki kasowemu PIT podstawą uregulowania podatku dochodowego będą otrzymanie od kontrahentów płatności. To spora zmiana, gdyż aktualnie w metodzie memoriałowej podatek dochodowy jest regulowany przez przedsiębiorców na podstawie wystawionych faktur, a fakt czy są zapłacone, czy też nie nie odgrywa żadnego znaczenia.

Kasowy PIT – dla kogo jest dedykowany?

Kasowy PIT jest dedykowany dla podatników PIT, którzy samodzielnie prowadzą działalność gospodarczą i regulują podatek dochodowy zgodnie:

Rozwiązanie nie powstało z myślą o spółkach, które są podatnikiem CIT oraz wspólnikach spółek jawnych i cywilnych. Kasowy PIT nie jest dedykowany dla przedsiębiorców prowadzących księgi rachunkowe.

Metoda jest dedykowana dla przedsiębiorców, którzy rozpoczynają działalność gospodarczą i tych, których przychody nie są większe od 250 tys. euro (po przeliczeniu zgodnie ze średnim kursem euro, który jest ogłaszany przez Narodowy Bank Polski na pierwszy dzień roboczy października roku poprzedzającego rok podatkowy).

Metoda memoriałowa

Metoda memoriałowa pozostanie obowiązkowa dla transakcji rozliczanych z konsumentami B2C i podmiotami powiązanymi oraz podmiotami z siedzibą w państwie, gdzie obowiązuje szkodliwa konkurencja podatkowa.

Metoda memoriałowa będzie obowiązywać podczas sprzedaży środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych.

Kasowy PIT dobrowolny a warunki

Jeżeli spełnione zostaną warunki ustawodawcy, przedsiębiorca może rozliczać się metodą kasową. W celu dopełnienia formalności konieczne jest dostarczenie oświadczenia do urzędu skarbowego, z terminem ważności do odwołania albo do końca roku, kiedy podatnik spełnia warunki korzystania z metody kasowej.

Przychód będzie rozpoznany w chwili uzyskania zapłaty, projekt ustawy przewiduje specjalne regulacje związane z rozpoznaniem kosztów uzyskania przychodów. Zasadą będzie rozpoznanie ich w roku podatkowym, kiedy wystąpił przychód, co oznacza w roku, kiedy uzyskano płatności.

Obowiązki przy kasowym PIT

Decydując się na kasowy PIT, przedsiębiorca musi pamiętać o dodatkowych obowiązkach ewidencyjnych. Wymagane będzie także prowadzenie specjalnej ewidencji, w której dostępne będą faktury potwierdzające przychody rozliczane metodą kasową.

Jeżeli sprzedawane towary i usług są opodatkowane podatkiem od towarów i usług (VAT), w celu obliczenia przychodu należy odjąć od niego należny podatek VAT, czyli obowiązuje przychód netto. Momentem uzyskania przychodu jest wystawienie faktury, wykonanie usługi albo wydanie towaru, uzyskanie zapłaty czy też jej brak nie odgrywa żadnego znaczenia.

Kasowy PIT a transakcje fakturowane

Kasowy PIT będzie wykorzystywany do transakcji, które są potwierdzone fakturami wystawionymi w terminach wyznaczonych zgodnie z odrębnymi przepisami. Obowiązek fakturowanie odgrywa istotną rolę w weryfikacji zasadności używania przez przedsiębiorców metody kasowej. Odnosi się jedynie do transakcji pomiędzy przedsiębiorcami (podpisujących kontrakty B2B), czyli podatnicy będą rozpoznawać przychody w sposób kasowy, pod warunkiem że stroną transakcji jest inny przedsiębiorca.

Niewątpliwą korzyścią tego rozwiązania jest ograniczenie ryzyka uchylenia się przez przedsiębiorcę od opodatkowania poprzez zatajenie faktu uzyskanie zapłaty od osoby, która nie posiada statusu przedsiębiorcy.

Ministerstwo Finansów podaje:

Nabywca towaru lub usługi będący przedsiębiorcą ujawni poniesiony wydatek, ponieważ rozlicza go w kosztach uzyskania przychodów i w ten sposób pomniejsza należny podatek dochodowy. Natomiast nabywca towaru lub usługi niebędący przedsiębiorcą (konsument), nie będzie zainteresowany ujawnieniem dokonania faktycznej zapłaty, gdyż w żaden sposób nie wpływa to na jego sytuację podatkową”.

Reasumując, przychód ze sprzedaży towaru następuje w chwili uzyskania zapłaty – dla kasowego PIT. Z kolei metoda memoriałowa będzie obowiązywać nadal dla podmiotów, którzy nie używają kasowego PIT, co w praktyce oznacza np. osobę prawną.

Oświadczenie do urzędu skarbowego

Aby przedsiębiorca mógł skorzystać z kasowego PIT, konieczne jest dostarczenie do właściwego naczelnika urzędu skarbowego oświadczenia o wyborze. Oznacza to, że kasowy PIT nie jest obowiązkowy, ale można z niego korzystać dobrowolnie.

Warunkiem zastosowania kasowego PIT jest złożenie do 20 lutego roku podatkowego oświadczenia. Gdy podatnik rozpoczyna działalność w ciągu roku, oświadczenie należy złożyć do 20 dnia miesiąca, który następuje po miesiącu, kiedy rozpoczęta została działalność lub opcjonalnie do końca roku podatkowego, gdy działalność została rozpoczęta w grudniu roku podatkowego.

Od kiedy obowiązuje kasowy PIT?

Ministerstwo Finansów w kwietniu 2024 roku udostępniło projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i ustawy o ryczałcie ewidencjonowanym. Dzięki nowym przepisom przychód podatkowy będzie powstawał w dniu zapłaty za fakturę. Podatnik wykazuje dochód albo przychód podlegający opodatkowaniu, kiedy rzeczywiście uzyska płatność za towary bądź usługi.

Przedsiębiorcy mogą skorzystać z kasowego PIT po 31 grudnia 2024 roku. Jednak metoda nie może zostać zastosowana dla faktur wystawionych po 31 grudnia 2024 roku, jeżeli faktura służy do udokumentowania przychodu rozpoznanego w 2024 roku, chociażby ze względu na wydanie towaru lub wyświadczenie usługi w 2024 roku.

Gdy w 2024 roku podatnik uzyska, chociażby zaliczkę na poczet dostawy towarów albo wyświadczenia usługi, jednakże wydanie towaru lub wyświadczenie usługi wystawienie faktury odbędzie się w 2025 roku i podatnik używa już metody kasowej, pobrana zaliczka jest klasyfikowana jako przychody z działalności gospodarczej w 2025 roku.

Podsumowanie

W metodzie kasowej przychód powstaje w dacie uregulowania należności, w tym częściowe uregulowanie należności, wliczając do tego płatności na poczet dostaw towarów i usług, które są wykonane w następnych okresach sprawozdawczych. Przychód to uregulowana zaliczka, przedpłata oraz uregulowana rata. Koszty także będę powstawać w chwili, kiedy zostaną poniesione.

Metoda kasowa zastąpi aktualnie obowiązującą metodę memoriałową, która jest używana w celu ustalenia przychodu, gdzie przychód przedsiębiorcy to kwoty należne, nawet w przypadku, kiedy nie zostały przekazane.


Data publikacji: 2024-07-01, autor: FakturaXL

ZADAJ PYTANIE DO ARTYKUŁU