Pakiety medyczne dla pracowników cieszą się ogromną popularnością, jednakże pracodawcy często nie wiedzą, w jaki sposób rozliczać VAT. Czy podlega on zwolnieniu? Co z pakietami medycznymi dla samego pracodawcy? Odpowiadamy. jak rozliczyc vat od pakietu medycznego dla pracownikow

Pakiety medyczne – korzyści dla pracownika

Pakiety medyczne to jeden z benefitów pracowniczych, który cieszy się dużą popularnością nie tylko wśród pracowników, ale również pracodawców, którzy chcą zatrudniać najlepszą kadrę. Przez określenie pakiety medyczne rozumie się zespół usług o charakterze zdrowotnym świadczonych przez prywatne przychodnie oraz inne placówki medyczne. Dzięki pakietom medycznym leczenie odbywa się bez stania w kolejkach i czekania na lekarzy z NFZ-u. Jednakże trzeba podkreślić, iż mimo nabycia pakietów medycznych dla pracowników, pracodawca jest zobligowany regulować składki na ubezpieczenie zdrowotne, nie ma znaczenia, że pracownik nie korzysta z leczenia na NFZ.

Usługi w zakresie opieki medycznej a VAT

Art. 43 ust. 1 pkt 8 ustawy z 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług wskazuje, że usługi w zakresie opieki medycznej, których celem jest profilaktyka, zachowanie, ratowanie, przywracanie i poprawę zdrowia, a także dostawę towarów i świadczenie usług ściśle związanych z tymi usługami wykonywanych w ramach działalności leczniczej przed podmioty lecznicze podlega zwolnieniu od VAT.

Zwolnienie z opodatkowania odnosi się także do świadczenia wskazanych usług, gdy usługi są zakupione przez podatnika we własnym imieniu, jednakże dla osoby trzeciej od podmiotu leczniczego. Odnosi się to do przypadków, kiedy pośrednik nabył usługi bezpośrednio od podmiotu leczniczego, a następnie zajmuje się ich odsprzedażą innemu podmiotowi.

Art. 43 ust. 1 pkt 19a ustawy o VAT pozwala wykorzystać zwolnienie z podatku przez pracodawców, którzy nabyli pakiety medyczne na rzecz swoich pracowników (osób trzecich), którzy przyjmują status pacjentów. Przepisy wskazują, iż podmiot nabywający ww. usługi nie musi być jednym z podmiotów wskazanych w art. 43 ust. 1 ustawy o VAT, ale warunkiem wykorzystania zwolnienia z podatku VAT jest zakup refakturowanej usługi od podmiotu leczniczego. Jak to rozumieć? Zwolnienie nie odnosi się do odsprzedaży usług medycznych, jeżeli nie zostały zakupione bezpośrednio od podmiotu leczniczego.

PRZYKŁAD 1
Przedsiębiorca Jan zakupił usługi medyczne, określane jako abonamenty medyczne od podmiotu leczniczego, a następnie odsprzedał je przedsiębiorcy Tomaszowi, który później sprzedał pakiety zatrudnionym osobom. Pan Jan oraz pan Tomasz podczas refakturowania wymienionych usług mają możliwość zastosowania zwolnienia z podatku VAT.
Podczas refakturowania usług medycznych nie ma przeciwwskazań do zastosowania zwolnienia z podatku VAT. W następnej odsprzedaży, której dokonał pan Tomasz (refaktura usług medycznych na rzecz zatrudnionych osób), konieczne jest zastosowanie stawki podatku w wysokości 23%, nawet jeżeli usługi od pana Jana były zwolnione.

Prawo do zwolnienia potwierdzone przez organy podatkowe

Opodatkowanie odsprzedaży pakietów medycznych zostało opisane przez Dyrektora KIS. Jedną z interpretacji, której warto się przyjrzeć, jest interpretacja indywidualna wydana 31 stycznia 2018 roku (0111-KDIB32.4012.837.2017.2.EJ), która wskazuje:

MF Analizując usługi w zakresie opieki medycznej należy stwierdzić, że nie każde świadczenie tej usługi objęte jest zakresem zwolnienia od podatku. Zwolnienie od podatku dotyczy tylko świadczeń wykonywanych w ramach działalności leczniczej przez podmioty lecznicze (art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy) lub świadczeń wykonywanych przez lekarza, lekarza dentystę, pielęgniarkę, położną, psychologa lub osobę wykonującą zawód medyczny w rozumieniu art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy o działalności medycznej – również w sytuacji, gdy pomiędzy świadczeniodawcą usługi, a pacjentem istnieje trzeci podmiot (pośrednik), który nabywa usługę medyczną od świadczeniodawcy i zbywa ją osobie trzeciej.
W świetle powołanych wyżej przepisów prawa w kontekście wskazanego opisu stanu faktycznego Organ stwierdza, że Wnioskodawca działając we własnym imieniu, ale na rzecz pracowników, którym odprzedaje w pakiecie medycznym usługę w zakresie opieki medycznej, bierze udział w świadczeniu usługi zwolnionej, tj. usługi w zakresie opieki medycznej służącej profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 19a ustawy o VAT.
W konsekwencji, Wnioskodawca nabywając pakiet medyczny w ramach którego nabywane są korzystające ze zwolnienia usługi w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, we własnym imieniu ale na rzecz pracowników, ma prawo do korzystania ze zwolnienia od podatku, na mocy art. 43 ust. 1 pkt 19a powołanej ustawy o VAT.


Pakiety medyczne a VAT

Ustawa o podatku od towarów i usług wskazuje, że usługa wymaga opodatkowania VAT, jeżeli spełnione zostaną następujące wymogi:
  • świadczenie usługi jest realizowane,
  • występuje skonkretyzowany odbiorca świadczenia (przynajmniej potencjalny),
  • świadczącemu usługę przysługuje wynagrodzenie.

Jeżeli pracownik otrzymuje za darmo pakiety medyczne, czyli trzeci warunek nie zostaje spełniony, opodatkowanie VAT jest obowiązkowe także dla nieodpłatnego świadczenia usług na rzecz przedsiębiorcy bądź jego pracowników.

Aby określić właściwą kwotę podatku VAT, wymagane jest określenie podstawy opodatkowania. Kiedy mowa o pakietach medycznych, podatek jest uwarunkowany odbiorcą, a także odpłatnością bądź nieodpłatnością świadczenia.

Podstawa opodatkowania w przypadku nieodpłatnych pakietów medycznych to koszt świadczenia usług. Z kolei dla częściowo odpłatnych pakietów medycznych uwzględniana jest wartość rynkowa. Dla kontaktów B2B liczy się kwota należna.

W JPK_V7 również należy wykazać fakt przekazania pakietów medycznych.

Dokumentowanie pakietów medycznych

Wystawianie faktur na umowie B2B nie jest konieczne w przypadku nieodpłatnego przekazania pakietów medycznych pracownikom albo współpracownikom, z zastrzeżeniem, że pracownik zgłosi żądanie wydania dokumentu. W takiej sytuacji obowiązkiem firmy jest wystawienie faktury. Żądanie może zostać dostarczone przez pracownika w terminie 3 miesięcy, liczonych od końca miesiąca, w którym usługa została wyświadczona.

Faktura jest obowiązkowa dla częściowo odpłatnych pakietów medycznych, które są przekazane osobie działającej na zasadzie B2B.

Kiedy mowa o VAT od pakietów medycznych pracowników, kluczową rolę odgrywa nie tylko samo opodatkowania, ale dodatkowo także prawo do odliczenia VAT naliczonego, które jest określone w dowodzie zakupu. Organy podatkowe i przepisy wskazują, że od pakietów medycznych VAT może zostać odliczony. Opodatkowanie VAT nieodpłatnego albo częściowo odpłatnego świadczenia jest równoznaczne z możliwością odliczenia VAT naliczonego, który został wskazany na fakturze zakupu.

Kiedy nie można odliczyć VAT od pakietów medycznych?

Odliczenie VAT naliczonego określonego fakturą, która dokumentuje usługę, jest dostępne, kiedy usługa służy do wykonywania czynności opodatkowania. Bardzo istotną rolę odgrywa związek z prowadzoną działalnością gospodarczą. Kiedy mowa o pakietach medycznych dla pracowników a VAT, związek nie może budzić żadnych wątpliwości, gdyż głównym celem opieki medycznej jest chęć dbania o zdrowie zatrudnionych osób, zapobieganie niemożliwym do zaplanowania nieobecnościom w pracy, zwiększenie satysfakcji z pracy i poprawa nastroju, co z kolei przekłada się na mniejszą rotację pracowników w firmie.

Z kolei pakiety medyczne, które służą na własny użytek oraz użytek rodziny są traktowane jako dobro wykorzystywane do zaspokajania potrzeb osobistych, które nie jest wymagane do prowadzenia własnej działalności gospodarczej, co oznacza, że VAT nie może zostać odliczony. Takie stanowisko przedstawił, chociażby dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej nr 0111-KDIB3-2.4012.85.2023.1.SR w interpretacji wydanej 7 kwietnia 2023 r.

Podsumowanie

Pakiety medyczne dla pracowników i współpracowników dają przedsiębiorcy prawo do odliczenia VAT – zarówno te nieodpłatne, jak i częściowo odpłatne. Z kolei pakiety medyczne dla pracodawcy i jego rodziny nie podlegają zwolnieniu.


Data publikacji: 2024-06-29, autor: FakturaXL

ZADAJ PYTANIE DO ARTYKUŁU