Portal booking.com oraz Airbnb cieszą się coraz większą popularnością nie tylko wśród osób prywatnych, ale również i przedsiębiorców, którzy korzystają z nich w trakcie organizowania podróży służbowych dla siebie oraz zatrudnionych osób. Pozytywem związanym z wykorzystywaniem tego typu portali jest wystawianie przez nie faktury dotyczącej usług pośrednictwa bądź faktury związanej z opłatą serwisową. Zapoznaj się z dzisiejszym artykułem i dowiedz się jak rozliczyć ten rodzaj dokumentów.

rozliczanie faktury z booking i airbnb

Ogromną rolę odgrywa uzupełnienie informacji o przedsiębiorstwie w trakcie rejestracji, gdyż Airbnb oraz booking.com wystawiają faktury za wykonywane usługi. Jako, że faktura jest jednocześnie dokumentem na podstawie którego przedsiębiorstwo jest w stanie udowodnić poniesienie kosztu firmowego nie może zawierać ona błędów w danych. W sytuacji, jeśli dane firmy nie będą kompletne bądź prawdziwe (należy podać również NIP oraz prefiks „PL”) oba portale wygenerują fakturę na osobę fizyczną, przez co przedsiębiorca traci możliwość na odliczenia VAT, który na niej widnieje.

Faktura za import usług

Usługi pośrednictwa oferowane przez portal Airbnb oraz booking.com powinny zostać rozliczone przez polskiego przedsiębiorcę jako import usług. Jest to związane z tym, że usługa nie została wykonana na terytorium Polski, gdyż Airbnb ma swoją siedzibę w Irlandii, a z kolei booking.com w Holandii.

W sytuacji, kiedy usługę nabywa przedsiębiorca, który ma siedzibę w innym państwie niżeli kraje, które zostały wymienione powyżej i posiada on numer NIP UE, w tym momencie faktura wystawiana przez Airbnb oraz booking.com nie powinna zawierać VAT-u, a oprócz tego niezbędna jest informacja o tym, że występuje odwrotne obciążenie (na fakturze po angielsku będzie to zapis reverse charge). To jednoznacznie nakłada na polskiego przedsiębiorcę obowiązek, aby rozliczył import usług i nie gra roli czy jest on podatnikiem VAT czynnym czy też zwolnionym.

Na podstawie art. 28b ustawy o VAT wiadomo, że w sytuacji, kiedy mamy do czynienia z usługami pośrednictwa, miejsce świadczenia to państwo w którym znajduje się siedziba osoby nabywającej.

Może zdarzyć się sytuacja, że polski podatnik otrzyma fakturę wystawioną przez booking.com bądź Airbnb, która będzie posiadała naliczony VAT. Jest to związane z brakiem NIP UE, albo jego nieaktywnością. Należy zapamiętać, że ta sytuacja również sprawia, że transakcja musi zostać potraktowana jako import usług. Za podstawę do obliczenia podatku posłuży kwota brutto widniejąca na fakturze.

Rozliczenie faktury w firmie

W sytuacji, gdy faktura związana jest z działalnością gospodarczą i firma jest zarejestrowana do VAT-UE, niezbędne jest złożenie deklaracji VAT-UE,
W Księdze Przychodów i Rozchodów koszt tego rodzaju powinien znaleźć się w kolumnie 13 Księgi czyli „pozostałe wydatki”.

Ostatnia aktualizacja: 2020-02-13
Data publikacji: 2019-07-09, autor: FakturaXL

ZADAJ PYTANIE DO ARTYKUŁU
Katarzyna
21 Sierpień 2023

Booking.com wystawił mi fakturę na której wykazał kwotę za wynajem pokoi oraz kwotę prowizji jaką pobiera. Czy są to kwoty brutto czy netto? Czy kwotę prowizji mam wykazać w VAT-7 jako odwrotne obciążenie i doliczyć 8% podatku? Czy kwota za wynajem jaką otrzymałam to kwota brutto?

Kama
13 Czerwiec 2022

Witam, A jak się ma to do osoby nie prowadzącej działalności gospodarczej, czyli osoby prywatnej, rozliczajacej się w br na zasadach ogólnych? Tzn. chodzi mi o to, że otrzymałam od Booking.com fakturę w której jest podana cała kwota za wynajem w tym oddzielnie podane 2 kwoty prowizji Bookingu oraz prowizji bankowej, czyli kwoty których mój rachunek nawet nie zobaczy bo do mnie trafia tylko reszta.. Czy moim przychodem jest cała ta kwota powiększona o prowizję Booking i bankową A kosztem są owe prowizję? Czy też przychodem moim jest wartość faktyczna którą trafia na mój rachunek? A w przypadku rozliczających się ryczałtem? Którą wartość będzie podstawą do obliczenia ryczałtu 8,5%??? Bardzo proszę o podpowiedź, pozdrawiam!

Leszno
22 Wrzesień 2020

Booking.com wystawił mi fakturę na której wykazał kwotę za wynajem pokoi oraz kwotę prowizji jaką pobiera. Czy są to kwoty brutto czy netto? Czy kwotę prowizji mam wykazać w VAT-7 jako odwrotne obciążenie i doliczyć 8% podatku? Czy kwota za wynajem jaką otrzymałam to kwota brutto?

 
Michał
02 Luty 2024

Usługę, którą wykonał booking dla Pana/Pani to nie wynajem pokoi ale pośrednictwo. Stawka VAT 23%