W obecnych czasach spora część firm przenosi swoje biznesy do Internetu. Aby zaistnieć w sieci trzeba się reklamować. Prowadząc blog lub mając stronę www warto to wykorzystać umieszczając na nich reklamy. Dzięki temu można powiększyć swoje miesięczne przychody. Jednym z programów służących do umieszczania reklam w różnych formach na stronach www. jest internetowa platforma Google AdSense. Przychód uzyskany z reklam należy rozliczyć na gruncie podatkowym.
Faktura wystawiona dla Google AdSense jako podmiotu zagranicznego:
Na skróty
Rejestracja do transakcji wewnątrzwspólnotowych
Siedziba Google mieści się w Irlandii, co oznacza, że podatnik podejmując współpracę z Google AdSense będzie świadczył usługę wewnątrzwspólnotową. Na początku jeżeli jest to pierwsza firma zagraniczna, z którą będziemy współpracować, należy złożyć w urzędzie skarbowym wniosek rejestracyjny VAT-R (wypełnia się część C3). W ten sposób otrzymamy numer NIP UE (NIP z prefiksem PL).Faktura dla Google
Każda usługa musi być udokumentowana fakturą VAT. Należy ją wystawić najpóźniej do 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym została wykonana lub podatnik otrzymał zapłatę. Jest to zgodne z polskimi przepisami podatkowymi. W tym wypadku data sprzedaży i wystawienia faktury może być różna. Podatek VAT i dochodowy rozliczamy w dacie sprzedaży.Faktura wystawiona dla Google AdSense jako podmiotu zagranicznego:
- faktura bez podatku VAT (świadczenie usług dla zagranicznego kontrahenta jakim jest Google nie podlega podatkowi VAT w Polsce. Firma rozliczy go w swoim kraju w oparciu o przepisy obowiązujące w Irlandii. Świadczenie usług pomiędzy przedsiębiorcami z różnych krajów podlega podatkowi VAT w kraju nabywcy usługi). Polski podatnik wystawiając fakturę nie wykazuje na niej kolumny z VATem lub wybiera stawkę VAT „np.”, czyli informuje, że usługa nie podlega podatkowi VAT w Polsce. Kwota podatku VAT wynosi 0 zł.
- adnotacja „odwrotne obciążenie /reverse charge” (taką adnotację można umieścić: w uwagach, pod nazwą usługi lub w stopce). Jej umieszczenie na fakturze oznacza, że obowiązek rozliczenia podatku VAT przechodzi na nabywcę.
- Europejski numer NIP spółki Google (dane nabywcy koniecznie muszą zawierać europejski numer NIP oraz adres). Potrzebne dane można znaleźć po zalogowaniu na swoje konto w Google AdSense. Powinny to być np.: Google Ireland LTD; Gordon House Barrow Street 4,; Dublin, Ireland; NIP: IE6388047V.
- Europejski numer NIP firmy polskiego podatnika jest poprzedzony prefiksem PL (numer ten koniecznie musi znaleźć się na fakturze razem z danymi firmy). Wszystkie dane potrzebne do wystawienia faktury powinny być uzupełnione podczas rejestracji firmy w Google AdSense.
Rozliczenie podatku VAT
Kwota z faktury wystawionej dla Google AdSense powinna być wykazana w informacji podsumowującej VAT UE, którą należy złożyć do urzędu skarbowego w terminie do 25 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym została wykonana usługa. Na formularzu należy wypełnić część E, wpisać numer NIP Google i wartość transakcji. Podatnik będący w Polsce czynnym podatnikiem VAT musi uwzględnić sprzedaż w deklaracji VAT-7 lub VAT-7K (poz. 11 i 12).Rozliczenie podatku dochodowego
Wpłaty otrzymane od Google są przychodem z działalności gospodarczej. Podatnik prowadzący KPiR wpisuje kwotę z faktury w kolumnie 7 uwzględniając ją przy obliczaniu zaliczki miesięcznej lub kwartalnej na podatek dochodowy. Przychód z usługi reklamowej nie może być rozliczany ryczałtowo.
Data publikacji: 2020-04-10, autor: FakturaXL
ZADAJ PYTANIE DO ARTYKUŁU
Piotrek
03 Styczeń 2023
Usługi reklamowej MOŻNA być rozliczany ryczałtowo. AdSense to usługa z PKWiU 63.11.20.0 "Sprzedaż miejsca reklamowego na portalach internetowych". Według indywidualnych interpretacji można nawet na ryczałt 8,5%.
Jacek B.
14 Kwiecień 2021
Fakt - Google to Dublin czyli Irlandia Poludniowa a nie Północna. Czyli bez zmian. Przepraszam za zamieszanie.
FakturaXL
14 Kwiecień 2021
Proszę nie wprowadzać w błąd, wszystko jest aktualne. Irlandia jest w UE (NIP z przedrostkiem IE), Brexit dotyczył Wielkiej Brytanii.