Ciepłe, letnie dni to trudny okres dla pracowników. Praca w upale nie należy do łatwych. Pomimo wysokich temperatur istnieją sposoby, które mogą pomóc przetrwać ten czas w biurze. Wystarczy, że w pomieszczeniu zostaną zainstalowane różne urządzenia chłodzące, a praca zapewne będzie bardziej przyjemna. jak uniknac upalow w biurze

Jaka powinna być temperatura w miejscu pracy?

W pomieszczeniach biurowych powinna panować odpowiednia temperatura, która będzie sprzyjała wykonywaniu czynności służbowych. W utrzymaniu właściwej temperatury może pomóc zastosowanie się do kilku cennych wskazówek, takich jak np.:
  • zainstalowanie w oknach i stosowanie rolet wewnętrznych wykonanych z tkanin zaciemniających lub zainstalowanie żaluzji aluminiowych
  • unikanie bezpośredniego kontaktu ze słońcem. Warto w tym celu zainstalować w oknach rolety lub markizy zewnętrzne
  • wietrzenie pomieszczeń biurowych wczesnym rankiem i wieczorem
  • w przypadku spadku na zewnątrz temperatury poniżej 25 stopni Celsjusza warto otworzyć okna i drzwi celem wywołania przeciągów. 
Maksymalna temperatura jaka może panować w biurze została określona w przepisach Kodeksu pracy i BHP. W przypadku pracy biurowej siedzącej temperatura w pomieszczeniu nie powinna przekroczyć 28 stopni Celsjusza, a minimalna powinna wynieść ok 18 stopni Celsjusza. Pracodawca ma obowiązek wprowadzenia działań zapobiegawczych dopiero wtedy, kiedy temperatura przekroczy wartość 36 stopni Celsjusza. Zgodnie z przepisami wykonywanie pracy biurowej w podwyższonej temperaturze nie jest uważane za zagrożenie życia. Wysoką temperaturę w miejscu pracy można obniżyć np. za pomocą klimatyzacji. Jednak należy mieć na uwadze, żeby różnica pomiędzy temperaturą zewnętrzną, a tą panującą wewnątrz schłodzoną przez klimatyzację nie przekraczała 5 stopni Celsjusza, a maksymalnie 6 stopni Celsjusza. 

Temperaturę w biurze można obniżyć nie tylko za pomocą klimatyzacji, ale również można w tym celu użyć wiatraków chłodzących lub wentylatorów. Jednocześnie dodatkowo w miarę możliwości podczas upałów należy stosować się do następujących zasad:
  • należy rozpoczynać pracę tak wcześnie jak tylko jest to możliwe
  • należy pić duże ilości płynów, głównie wody oraz wody mineralnej. Wskazane jest ograniczenie spożywania napojów zawierających kofeinę
  • należy zasłaniać okna i nie otwierać ich, kiedy na zewnątrz temperatury są wysokie
  • należy ubierać luźne ubrania wykonane z przewiewnych materiałów
  • należy używać przedmiotów chłodzących takich jak: wiatraki chłodzące lub wentylatory.

Wybór odpowiedniego wentylatora do biura

W biurze sprawdzi się wentylator chłodzący wyposażony w kilka przydatnych funkcji.

Przy zakupie przede wszystkim warto zwrócić uwagę na takie parametry jak: 
  • przepływ powietrza
  • wielkość oraz typ wentylatora
  • pobór mocy
  • poziom hałasu
  • inne funkcje.
Przepływ powietrza najlepiej określić jest na podstawie wyliczonej wielkości pomieszczenia, w którym ma być zainstalowany wentylator chłodzący. Objętość pomieszczenia wyrażoną w metrach sześciennych oblicza się mnożąc długość, szerokość i wysokość pomieszczenia. Tak otrzymaną wartość należy przemnożyć przez współczynnik dla liczby wymian powietrza w ciągu jednej godziny. Dla różnych pomieszczeń obowiązuje inny współczynnik. I tak: 
  • dla salonu wynosi 1 – 2 wymian
  • dla łazienek wynosi 5 - 8 wymian (podwyższona wilgotność)
  • dla powierzchni biurowych wynosi 5 – 9 wymian
  • dla kuchni wynosi 6 – 10 wymian (podwyższona wilgotność).
Wielkość wentylatora mierzy się wykonując pomiar średnicy śmigła. Wynik wskazuje moc urządzenia. Im większa średnica tym objętość powietrza też jest większa. Dla przykładu wiatrak chłodzący umieszczany na blacie lub stojący może mieć średnicę od ok. 30 cm do 50 cm, a wiatrak sufitowy może osiągać średnicę nawet do 130 cm. 

Pobór mocy
, czyli moc wentylatora wiąże się z ilością zużytej energii przez dane urządzenie w czasie godziny. Przeważnie wynosi ona od 15 W do 70 W, co niewątpliwie ma znaczenie w sezonie letnim, kiedy to wentylator praktycznie działa przez cały dzień pracy. 

Ważną rzeczą jest też głośność wentylatora i związany z tym hałas. Do biur najczęściej zalecane są wentylatory chłodzące o mniejszej lub średniej głośności wynoszącej do 50 dB. 
Z innych parametrów warto wziąć pod uwagę: intensywność wentylacji, wytrzymałość wentylatora, a także jego stabilność

Strefa relaksu dla pracowników dobrym pomysłem na odpoczynek 

Dobrym pomysłem na odpoczynek pracowników w pracy podczas długotrwałych upałów jest zorganizowanie dla nich miejsca, najlepiej w odrębnym pomieszczeniu, w którym podczas przerwy będą mogli odpocząć. Strefa relaksu jest dobrym pomysłem na odpoczynek zwłaszcza w przypadku pracowników mających kontakt z klientami przez większą część dnia pracy. Osobne pomieszczenie do odpoczynku może zostać wyposażone między innymi w wygodne kanapy, fotele, a także stoliki, przy których możliwe będzie spożycie posiłku czy wypicie kawy podczas przerwy. Pracownicy, którzy większość czasu w pracy spędzają przed komputerem lub w pozycji siedzącej bądź na rozmowach z klientami będą mogli w takim miejscu zrelaksować się i oderwać od czynności zawodowych. Dodatkowo w wydzielonym pomieszczeniu na relaks, jeżeli pozwala na to miejsce można umieścić lekki sprzęt sportowy taki jak przykładowo piłki gimnastyczne, maty itp. Dzięki temu część pracowników będzie miała możliwość pełnego relaksu i odpoczynku od upału, co powinno przełożyć się na zwiększoną wydajność w pracy. Dobrze, jeżeli pomieszczenie relaksacyjne będzie klimatyzowane.

Strefa relaksu może zostać zorganizowana nie tylko w pomieszczeniu zamkniętym, ale również może zostać urządzona na świeżym powietrzu. Jednak w tym przypadku pracodawca powinien dokładniej przeanalizować kwestię jak często pracownicy będą korzystali z zewnętrznej strefy relaksu. Chodzi o to czy strefa będzie użytkowana codziennie, czy raczej będzie służyła do organizowania cyklicznych spotkań pracowników podczas imprez firmowych. Od tego zależy wyposażenie takiego miejsca w odpowiednie meble oraz sprzęt.


Data publikacji: 2023-09-06, autor: FakturaXL

ZADAJ PYTANIE DO ARTYKUŁU