Przebieg rozmowy kwalifikacyjnej może mieć wpływ na przyszłe zatrudnienie kandydata. Jej skuteczność zależy zarówno od samego kandydata jak i od dobrego przygotowania osoby prowadzącej spotkanie. Jak najlepiej się do niej przygotować, aby jej przebieg był prawidłowy?
Podczas rozmowy kwalifikacyjnej kandydat powinien mieć możliwość zadawania własnych pytań. Należy go wysłuchać i w miarę możliwości odpowiedzieć wyczerpująco na zadane pytania. Na końcu spotkania kandydat musi poznać warunki zatrudnienia na danym stanowisku oraz poznać zakres wykonywanych obowiązków i możliwości rozwoju. Rozmowa kwalifikacyjna powinna być zakończona podziękowaniem za rozmowę i podaniem informacji o okresie oczekiwania na odpowiedź o wynikach rekrutacji.
Na skróty
Przygotowanie do spotkania
Osoba rekrutująca powinna być dobrze przygotowana do spotkania. To podstawa. Rekruter powinien przed spotkaniem zapoznać się z dokumentami dostarczonymi przez kandydata, a zwłaszcza z jego CV. Na tej podstawie będzie mógł przygotować właściwą listę pytań, co pozwoli mu ocenić kwalifikacje oraz doświadczenie osoby ubiegającej się o dane stanowisko pracy. Powinien znać imię i nazwisko kandydata oraz najważniejsze fakty dotyczące jego kariery zawodowej. Rekruter oprócz przedstawienia obowiązków jakie czekają na danym stanowisku może w praktyce sprawdzić umiejętności kandydata aranżując scenkę. Jeżeli jedną z potrzebnych umiejętności jest znajomość języka obcego, to można na przykład przeprowadzić rozmowę kwalifikacyjną właśnie w tym języku.Przyjazna atmosfera
Aby rozmowa kwalifikacyjna była skuteczna warto zadbać o szczegóły, jak przykładowo: dogodny termin zarówno dla kandydata jak i rekrutera oraz miejsce, które powinno być przeznaczone do tego celu. Podczas rozmowy powinno być cicho. Nikt nie powinien przeszkadzać w rozmowie. Osoba rekrutująca musi być odpowiednio ubrana. Są to drobne elementy, które mogą mieć wpływ na pozytywne postrzeganie firmy.Jak prawidłowo powinna przebiegać rozmowa kwalifikacyjna?
Rekruter powinien dokładnie zaplanować każdy etap rozmowy kwalifikacyjnej oraz sprawić żeby podczas niej kandydat czuł się swobodnie. Bardzo ważne jest powitanie. Na początku należy się przedstawić. Dla rozluźnienia atmosfery można zaproponować coś do picia, zapytać się na przykład o podróż lub czy łatwo było dotrzeć na miejsce itp. Następnie wprawnie i powoli należy przejść do głównego celu spotkania. W między czasie warto przedstawić plan przebiegu procesu rekrutacyjnego oraz pozyskać część informacji od kandydata. Jest to też czas na zadawanie pytań i przedstawienie zadań do wykonania. Dobrze jeżeli rekruter będzie sporządzał notatki ze spotkania, łatwiej mu będzie zapamiętać wszystkie szczegóły, zwłaszcza jeżeli o stanowisko ubiega się kilku kandydatów.Podczas rozmowy kwalifikacyjnej kandydat powinien mieć możliwość zadawania własnych pytań. Należy go wysłuchać i w miarę możliwości odpowiedzieć wyczerpująco na zadane pytania. Na końcu spotkania kandydat musi poznać warunki zatrudnienia na danym stanowisku oraz poznać zakres wykonywanych obowiązków i możliwości rozwoju. Rozmowa kwalifikacyjna powinna być zakończona podziękowaniem za rozmowę i podaniem informacji o okresie oczekiwania na odpowiedź o wynikach rekrutacji.
Data publikacji: 2020-11-19, autor: FakturaXL