Choremu pracownikowi przysługuje zasiłek chorobowy, który może być pobierany tylko przez określony czas. Jeżeli choroba pracownika przedłuża się poza określony limit czasowy i zatrudniony nadal nie może podjąć pracy, to w takiej sytuacji może ubiegać się o świadczenie rehabilitacyjne.
Kwota zasiłku podlega pod finansowanie ze środków Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Wypłacana jest pracownikom:
W przypadku, kiedy pracownik nie zgadza się z orzeczeniem wydanym przez lekarza to ma prawo odwołać się od niego w ciągu 14 dni. W tym samym czasie prezes ZUS może wnieść zarzut wadliwości. W sytuacji, kiedy nie zostanie wniesiony sprzeciw, ani zarzut wadliwości, to orzeczenie staje się prawomocne i na jego podstawie ZUS wydaje decyzję.
Na skróty
Czym jest zasiłek chorobowy i kiedy należy się wypłata świadczenia rehabilitacyjnego?
Zasiłek chorobowy jest świadczeniem pieniężnym wypłacanym za okresy niezdolności do pracy, które spowodowane są chorobą, wypadkiem lub izolacją osoby w związku z zachorowaniem na chorobę zakaźną.Kwota zasiłku podlega pod finansowanie ze środków Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Wypłacana jest pracownikom:
- od 15 dnia niezdolności do pracy w roku kalendarzowym – pracownicy po ukończeniu 50 lat
- od 35 dnia niezdolności do pracy – pozostali pracownicy.
- do 182 dni
- do 270 dni – jeżeli niezdolność do pracy spowodowana jest gruźlicą lub przypadła na okres ciąży, może trwać do 91 dni po ustaniu ubezpieczenia.
Świadczenie rehabilitacyjne – jak się o nie ubiegać?
Aby otrzymać świadczenie rehabilitacyjne należy złożyć do ZUS-u wniosek ZNp-7 co najmniej na 6 tygodni przed zakończeniem okresu pobierania zasiłku chorobowego. Późniejsze złożenie wniosku może skutkować jego rozpatrzeniem już po zakończeniu pobierania zasiłku chorobowego. Należy do niego dołączyć:- zwolnienie lekarskie
- zaświadczenie o stanie zdrowia na druku OL-9 wypełnione przez lekarza
- wywiad zawodowy z miejsca pracy na druku OL-10.
Świadczenie rehabilitacyjne – jak długo można je otrzymywać?
Świadczenie rehabilitacyjne wypłacane jest w formie jednorazowej lub w częściach aż do czasu przywrócenia zdolności do pracy. Jednak nie może to trwać dłużej niż rok. O częstotliwości wypłaty świadczenia (jednorazowo czy w częściach) decyduje lekarz orzecznik wydający orzeczenie. Jeżeli świadczenie zostało przyznane na okres krótszy niż 12 miesięcy, a pracownik nadal choruje, to może wnioskować o jego kontynuację.W przypadku, kiedy pracownik nie zgadza się z orzeczeniem wydanym przez lekarza to ma prawo odwołać się od niego w ciągu 14 dni. W tym samym czasie prezes ZUS może wnieść zarzut wadliwości. W sytuacji, kiedy nie zostanie wniesiony sprzeciw, ani zarzut wadliwości, to orzeczenie staje się prawomocne i na jego podstawie ZUS wydaje decyzję.
Świadczenie rehabilitacyjne – wysokość świadczenia
Wysokość świadczenia rehabilitacyjnego zależy od okresu jego pobierania oraz od tego czy osoba pobierająca jest w ciąży. Jego wysokość kształtuje się następująco:- 90% podstawy wymiaru zasiłku chorobowego – okres pobierania 90 dni, wypłata za okres pierwszych 3 miesięcy
- 75% podstawy wymiaru zasiłku chorobowego - pozostały okres
- 100% podstawy wymiaru zasiłku chorobowego - świadczenie pobierane w czasie ciąży po okazaniu zaświadczenia lekarskiego potwierdzającego ciążę.
Świadczenie rehabilitacyjne – komu nie przysługuje?
Świadczenia rehabilitacyjnego nie otrzymają osoby uprawnione do:- emerytury
- renty z tytułu niezdolności do pracy
- zasiłku dla bezrobotnych
- zasiłku lub świadczenia przedemerytalnego
- urlopu związanego z podreperowaniem stanu zdrowia oraz rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego
- nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego.
Data publikacji: 2024-08-14, autor: FakturaXL